Запознајте го Априлскиот саем во Севилја

Априлскиот саем во Севилја - насловна страница

Ако никогаш не сте биле во Саем во април во Севилја Youе ти кажам дека тоа е една од оние работи мора да живеете барем еднаш во животот. Зошто? За забавата што ја повлекува, за блискоста на нејзините луѓе, за учењето да танцувате Севиlanанас, ако сè уште не знаете и затоа што за неколку дена избегнувате сè и едноставно уживате.

Севилјаните навистина уживаат толку многу на нивната забава и заедно со Страсната недела (минатото) би се осмелил да кажам дека тие се двете одлични работи за уживање и живеење во Севилја.

Датуми и малку од нејзината историја

Оваа година се одржува априлскиот саем во Севилја датум на започнување вторник, 12 април со тест за осветлување кој ќе започне во 00:00 часот. Од тогаш е кога можеме да го започнеме саемот. Илјадници сијалици се осветлени на ова осветлување што го осветлуваат влезот и улиците на комплетното куќиште (повеќе од 350.000 сијалици). Завршува во недела на 17 април во 24:00 часот со лансирање огномет (типичен на скоро сите саеми и аџилак). Истата ноќ кога се произведува осветлувањето, таму е познато како „Ноќта на малата риба“.

Априлскиот саем во Севилја - Луѓе

Априлскиот саем во Севилја се одржа со цел да охрабри ги Севилјанците во годината 1842 година. На крајот на таа година, ураган ја напушти Севилја уништена. Севилјаните не одеа во тоа време за многу радости и имаа голема потреба од одбивна моќ што ќе ги натера да исфрлат толку многу наталожени таги (градот исто така беше во економска криза подолго време) Тогаш двајцата советници на општината дојдоа до оваа одлична идеја: да ги обноват двата типични саема во Севилја, овој во април и другиот што се одржа во септември, веќе доделен со закон уште во 1254 година од кралот Алфонсо X Ел Сабио .

И така се роди првиот априлски саем на модерното време. Тој беше одобрен од Градскиот совет на 18 септември 1846 година и беше инаугуриран на 18 април 1847 година во ливадата Сан Себастијан, со вкупно 19 штандови.

Таков беше успехот, од година во година, саемот не можеше да се пропушти. Всушност, Севилја, која, како што рековме претходно, беше во економска криза, беше на свој Априлски саем каде го најде решението: бизнис, чаши камилица, песни, ора, радост итн. Атрактивна понуда за привлекување луѓе!

Најтипичен за саемот тоа е без сомнение големиот број штандови (повеќе од 1.040) што можеме да ги најдеме каде и храната и пијалокот (неговиот познат ребухито и неговата позната камилица) ги исполнуваат вкусовите и на Севилјаците и на туристите кои се сместени таму. Јадењето и пиењето се двете најголеми задоволства на овој типичен саем.

Постери и генерален план на Саемот

Потоа можете да го најдете општа рамнина од Саемот каде што можете да ги лоцирате и штандовите и забавниот парк.

Априлскиот саем во Севилја

Ние исто така ви го претставуваме официјален постер на априлскиот саем за оваа година, 2016 година.

Априлскиот саем на Севилја - Постер

Основни совети за искусување на Априлскиот саем

Да добро да го живееме Априлскиот саем и дека не пропуштате што навистина вреди, ви донесуваме серија од основни совети што треба да запомните кога сте потопени или потонати помеѓу севилјани и «пржена риба»:

  1. Знајте малку за нејзината историја (Ова веќе го постигнавте благодарение на нас, а?).
  2. Има Кабини за слободен влез и кабини за влез по покана. Вкупно има 16 бесплатни влезници за кои ќе можете да ја видите нивната локација во општата мапа што ја дадовме претходно.
  3. Има две средини добро диференцирани: фер ден и ноќен панаѓур. Во текот на денот можете да ги најдете нивните прекрасни коњи на кои можете да шетате низ саемските терени (тие се таму до 20:00 часот), а ноќе, посетеноста на младите се зголемува.
  4. Носи Удобни чевли да одиме и да газиме и немам ништо против што се валка со нечистотија. Саемот е во Алберо.
  5. Најдобрата опција за одење и од саем е јавен превоз бидејќи за време на тие датуми има посебна услуга. Паркирањето во близина на комплексот може да биде вистинско лудило, да не речам „скоро невозможна“ мисија.
  6. Ако можете и сакате, посетете го местото со убаво цигански костум, Традиционално е. Иако ако не можете, не грижете се, можете да одите како што сакате.
  7. на атракции во Севилја, како и во остатокот од Андалузија, тие се познати како «Мали гаџети« Овие се наоѓаат во познатата „Улица на пеколот“ (име што му го дадоа за големиот обем на неговата музика).
  8. Во некои штандови можете да купите храна и пијалоци со готовина но во други тие се неопходни „Ваучери“.
  9. La типична храна дека не можете да престанете да се прашувате е она Омлет и како пијат ребуџито, многу освежувачка мешавина од камилица со лимон.
  10. на два клучни датуми тие се и почеток и крај на саемот. Едно по познатото осветлување и друго по огнометот.

И со тоа кажано, еден последен совет: Уживајте!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*