Идеални места за закотвување во Аликанте

Идеални места за закотвување во Аликанте

Коста Бланка е една од области на Шпанија дека љубителите на бродови имаат на ум кога сакаат да се закотват. досега изнајмување чамци во Аликанте Тоа може да биде предизвик, бидејќи немаше многу компании кои ја нудеа оваа услуга со добар баланс помеѓу квалитетот и цената.

Меѓутоа, како што технологијата напредува, постојат се повеќе и повеќе опции коишто овозможија да се урнат бариерите за влез што постоеја на пазарот. Во моментов можеме да најдеме веб-страници како што се Самбат од кои можеме да извршиме изнајмување чамци, со и без капитен, по најдобра цена. Подолу ќе ви кажеме за некои од идеалните места за закотвување во Алисиенте.

Кала дел Мораиг, во Бенитаксел

Кала дел Мораиг

Започнуваме со нашата листа на места со одење до едно од нашите омилени: Кала дел Мораиг. Тоа е мал залив кој се наоѓа во идиличен простор во кој карпите и карпестите предели се следат една по друга, давајќи слика која никогаш нема да можеме да ја заборавиме.

Едноставно пребарување преку Интернет е доволно за да ги запознаете сите луѓе кои претходно дошле да се закотват на ова место и решиле да го овековечат со очилата. Добар изговор да се изгубиме и да поминеме попладне или ден полн со убавина способни целосно да не апстрахираат од реалноста.

Ла Гранадела, во Јавеа

гранаделата

Што ако ви кажеме дека во Јавеа има плажа на која не само што можете да се закотвите, туку и да им пружите на вашите пријатели целосно уникатно искуство? Ефикасно, тоа е точно Гренаделата. Една од најдобрите опции што можеме да ја цениме и со која ќе земеме добра меморија во сосема уникатна средина.

гранаделата Се наоѓа на само два километри од Кабо де ла Нао и има должина од 200 метри. Доволна големина за да не биде пренатрупана. Покрај тоа, погодно е да се знае дека нејзината плажа е направена од чакал, собирајќи ги сите состојки кои се неопходни за да се направи ова место уникатна енклава.

Плажата Калета

Ла Калета

Плажата Калета Тоа е едно од малите катчиња што ни ги нуди Аликанте до кое е достапно само со брод. Затоа, тоа е совршен изговор да уживате во брод по најдобра цена.

Се наоѓа на плажа со тиркизни води целосно опкружена со карпи и карпи. Ако сте љубител на нуркање или нуркање, Плажата Калета Тоа е сè што треба да уживате како никогаш досега.

Кабо де ла Нао

Кабо де ла Нао

Ако барате место за закотвување во Аликанте и сакате да знаете едно од аглите до кои доаѓаат поголем број чамци за да уживаат во убавото зајдисонце, Кабо де ла Нао е се што ви треба. Една од причините што успеале да го позиционираат ова место како а непропуштена посета Го најдовме на неговата локација, опкружена со карпи кои сочинуваат единствена панорама.

Покрај тоа, многу блиску до оваа наметка можеме да го најдеме Пештерата Orgens. Простор до кој можеме да одиме ако имаме чамец во нашиот чамец, но мора да внимаваме особено поради малата висина што ја има.

Кејп Санта Пола

El Кејп Санта Пола Тоа е уште една од опциите што можеме да ги процениме кога бараме место од кое ќе се укотвиме и ќе уживаме во завиден ден. Во ртот наоѓаме различни заливи кои се наоѓаат во посебна заштитна зона. Затоа, се наоѓаме пред место полно со вредност и на ниво на животната средина и на пејзажот.

Меѓу оние заливи кои претставуваат најголем интерес, е заливот на l'Aljub и Cuartel заливите. И во двата случаи ќе можеме да уживаме во денот полн со сонце, забава и убаво време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*