Историја на римските урнатини на плажата Болонија

Има село до јужно од Шпанија која се нарекува Болоња. Овде, на нејзината плажа, на брегот на Гибралтарскиот Проток, има збир на римски урнатини познати по името на Баело Клаудија. Тие се стари околу 2 години и се големо богатство.

Денес, во Actualidad Viajes, на историја на римските урнатини на плажата Болонија.

Болоња, Шпанија

Кога слушаш Болоња автоматски мислиш на Италија, но не, во овој случај тоа е а крајбрежно село на општината Тарифа, провинција Кадиз, јужна Шпанија. Тоа е на брегот на Атлантското Море, само неколку 23 километри повеќе или помалку по пат од Тарифа, град кој пак почива на познатите Коста де ла Луз тоа, преку Гибралтарскиот теснец, гледа кон Мароко.

Болоња е во залив а римските урнатини кои не повикуваат денес се во близина на плажата. Се разгледуваат најкомплетните урнатини на римски град досега откриени во ШпанијаНа Брилијантно!

Плажата Болонија е долга околу 4 километри и има просечна ширина од 70 метри. Овде живеат многу малку луѓе, неговото население не достигнува 120 луѓе.

Позицијата на ова место е привилегирана и ужива прекрасни глетки: белиот песок на плажата Болонија оди од Пунта Камаринал до Пунта Палома, а можете да ги видите ридовите Сан Бартоломе на исток и планините Хигуера и Плата на запад. Така, се создава заштитен залив кој некогаш бил совршен за закотвување на едрилици.

Римски урнатини на плажата Болонија

Но, што е со овие урнатини? Ни кажуваат дека овде во одреден момент живееле повеќе луѓе отколку денес, тоа е сигурно. Вистината е Баело Клаудија бил антички римски град во Хиспанија. Првично беше а рибарско село и трговски мост и знаеше да биде многу просперитетна во времето на царот Клавдиј, иако поради постојаните земјотреси заврши напуштен околу XNUMX век.

Баело Клаудија Основана е на крајот на II век п.н.е. да се промовира трговијата со Северна Африка преку риболов на туна, трговија со сол и производство на гарум (ферментиран сос од риба широко користен во античкото готвење), иако исто така се верува дека имал и некоја владина административна функција.

Во времето на Клаудио таа ја заслужи титулата општина и нејзиното богатство се огледа во квантитетот и квалитетот на градбите. Археолозите веруваат дека нејзиниот врв е достигнат помеѓу XNUMX и XNUMX век п.н.е., но тоа во средината на вториот век се случи голем земјотрес кој урна добар дел од зградите, означувајќи го почетокот на неговиот крај..

Оваа природна трагедија беше проследена пиратски напади во следниот век, и германски и варварски, па меѓу подеми и падови неговиот крај дошол во текот на шестиот век.

Археолошки локалитет Баело Клаудија

Откривачот на урнатините бил Хорхе Бонсор. Ископувањата ги изнесоа на виделина најкомплетните римски урнатини на целиот Пиринејски Полуостров и денес се издвојуваат храмот на Изида, театарот, базиликата, пазарот ...

Урбаниот распоред на овие урнатини е прекрасен и следете ја заедничката римска карта со две правци, на кардо максимум што ја преминува под прав агол, а потоа во правец север-југ и на декуманус максимус што оди од исток кон запад и завршува на влезот на градот.

На местото каде што се вкрстуваат овие две правци беше форум или главен плоштад, поплочен со оригинален камен од Тарифа, сè уште видлив и добро сочуван. Форумот бил изграден во времето на Август, но целиот град експоненцијално растел под власта на Клаудиј, во периодот на Републиката.

Околу беа зградите на јавната администрација. Имаше и отворен плоштад со тремови на три од неговите страни кои пристапуваат до храмот на императорот, курија и сала за состаноци.

Во задниот дел има уште една важна зграда, на базилика, Имаше неколку функции, иако најважна беше онаа на седиштето на судот на правдата. Од левата страна има многу градби изградени во камен меѓу кои се бројни продавници, таверна, на пример.

На археолошкиот локалитет денес е зачуван најрепрезентативниот римски град, имено камени ѕидови зајакнати со околу четириесет караули, На главните врати на градот, административни згради како што се на општинската архива или сенатот, форумот, судовите со кои претседаваше статуа на царот Трајан висока повеќе од три метри, четири храма, три од нив посветени на Минерва, Јунона и Јупитер, а другиот на Изида; огромниот театар со капацитет за две илјади луѓе и остатоците од А Меркадо со посебен сектор за продажба на месо и храна со 14 продавници и внатрешен двор, некои топли извори и други бизниси.

Нема римски град без аквадукт, па овде во Баело Клаудија има четири. Имало четири аквадукти кои го снабдувале градот со вода и беа од витално значење за функционирањето на локалната индустрија на гарум, на пример, но и за секојдневниот живот во градот. Вклучуваше и систем за одводнување и канализација. Ова навистина бил римски град со сите букви и затоа е вистинско археолошко богатство.

Тоа е еден од археолошките бисери на Андалузија, исто така, сметајќи ја Италика во населбите Севиља и Ацинипо на периферијата на Ронда. Урнатините не само што се сочувани, туку и обновени, дозволено од големата состојба на конзервација на нив.

Денес работи во местото а посетители Центар кој е вистински портал за градот. Станува збор за бетонска градба на која локалното население во тоа време прилично се спротивставувало, но прилично добро се губи во општиот пејзаж со дини. Има централен атриум, обоен во бело и со стаклен балкон со поглед на прекрасното крајбрежје.

Посетата на центарот е добар предговор за посетата на урнатините оттогаш постои модел на градот во размер во неговиот цут и А аудио водич многу буена.

Покрај тоа, изложени се некои богатства, како што се мермерна статуа за која се верува дека е на некоја божица и пронајдена во Puerta de Carteia, еден од главните влезови во градот, оловна цевка од XNUMX век, обновена колона од базилика и остатоци од мермерна статуа пронајдена во морските бањи која ја претставува голата фигура на машки спортист и е позната како Doryforus de Baelo Claudia.

До урнатините се пристапува од центарот па има предложена рута, иако секако дека можеш да тргнеш по маршрутата која најмногу ти одговара. До она што останало од источната пристапна врата има мал дел од аквадуктот кој во својата првобитна мерка бил долг нешто повеќе од пет километри и носел вода до тоалетите кои биле на запад. Се верува дека овие бањи биле и спортски и рекреативни и како и обично имале огромен и луксузен топлински извор и помал и приватен.

Меѓу другите општествени простори беше и форумскиот плоштад, во кој сè уште се зачувани 12 колони околу него, базиликата и како што рековме претходно театарот кој е еден од најцелосно сочуваните и најреставрираните простори. Се наоѓа на природна падина и целиот простор за седење е обновен. Дури се користи во денешно време како модерен амбиент во летните продукции на шпанскиот класичен театар.

Подоцна, на крајниот југоисточен дел од локацијата, има поморски центар Многу е важно да се посети за да се заврши разбирањето на градот и неговата историја. Тоа е за индустриска област, од местото каде што на солени бањи, каде што туната се чистела и се посолувала за да се зачува. Ова беше индустријата што ја збогати Баело Клаудија, а можете дури и да ги видите обновените мрежи што Римјаните ги користеле во тоа време за да рибите со големина на риби.

Последен забавен факт? Во 2021 година, Баело Клаудија беше сцената на снимањето на серијата на Нетфликс. круната. Накратко стана Египет кога серијата ја прикажуваше посетата на Лејди Ди на Египет во 1992 година.

Практични информации за Баело Клаудија:

  • Работно време: Од 1 јануари до 31 март и од 16 септември до 31 декември, тој работи од вторник до сабота од 9 до 6 часот и во недела и празници од 9 до 3 часот. Од 1 април до 30 јуни се отвора од вторник до сабота од 9 до 9 часот и во недела и празници од 9 до 3 часот. Од 1 јули до 15 септември се отвора од вторник до сабота од 9 до 3 часот и од 6 до 9 часот и во недела и празници од 9 до 3 часот. Во понеделник се затвора.
  • Државните празници по цена се 16 јули и 8 септември и тие денови страницата е отворена од 9 до 3 часот.
  • Во лето можете да уживате во претстави во амфитеатарот.
  • Има тури со водич со аранжман на цени.
  • Влезот е бесплатен за државјани на ЕУ со пасош или лична карта. Инаку чини 1,50 евра.
  • Како да пристигнете: од Тарифа на пат N-340 до километар 70.2. Свртете кон CA-8202 и следете го локалниот пат што стигнува до селото Енсенада Болонија. Одете право наместо да свртите лево кон плажата и на 500 метри ќе го видите центарот за посетители и бесплатен паркинг од левата страна.
  • Локација: Ensenada de Bolonia s / n. Тарифа, Кадиз. Шпанија.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)