италијанска ривиера

Италијанска ривиера

La Италијанска ривиера тоа е едноставно крајбрежен појас што е помеѓу планините (Поморските Алпи и Апенините) и Лигурското Море. Тече од француската ривиера и брегот со Франција, а неговото срце е Џенова.

целата ривиера поминува низ четири провинции на Лигурија: Ла Специја, Империја, Савона и Џенова, и во вкупни трчања 350 километри. Ајде да видиме денес како е, што да се сретне таму и како да се забавувате

Најубавите градови на италијанската ривиера

Италијанска ривиера

Како што рековме погоре, овој крајбрежен појас оди од југот на Франција до Тоскана и е супер популарен за патниците бидејќи нуди прекрасен поглед на морето, многу живописен, со градови кои се незаборавни.

Наш избор на најубавите градови на италијанската ривиера е составен од Манарола, Леричи, Сестри Леванте, Портофино, Санта Маргерита Лигуре, Камогли и Риомаџоре. Сите тие се шармантни градови, па еве горе-долу што можете да направите во нив.

Риомаџоре

Риомаџоре Тоа е во познатиот Cinque Terre и во екот на сезоната има многу луѓе. Најдобрите продавници и ресторани се на главната улица, Виа Коломбо. А за престој најдобро е да барате хотели кои имаат поглед на море бидејќи погледите се дел од одморот. За да уживате во добра плажа постои фосола плажа и секогаш можете да го направите тоа Cinque Terre патека и одиме, на пример, до Манарола.

Манарола

Зборувајќи за МанаролаМора да се каже дека од сите прекрасни градови кои го сочинуваат Националниот парк Чинке Тере, Манарола е најубавиот и најживописниот. ИТоа е најстарото село во комплексот и неговите пастелно обоени куќи, над селото, се прекрасни.

Лерици

Лерици е блиску до овој национален парк и е а приморски град со средновековен допир скапоцени. Како примерок вреден копче, средновековниот замок на ридот со поглед на пристаништето. Исто така, пешачејќи малку до соседниот град, можете да уживате во прецизната плажа, онаа на Сан Лоренцо.

Сестри Леванте Има прекрасно пристаниште за шетање и јадење риба и школки, многу цркви кои можете да ги посетите и исто така прекрасен залив, заливот Силензи, кој нуди поглед на разгледници. Одењето во лето ви обезбедува неколку шарени фестивали како Вогалонга регата или Андерсен фестивал.

Сестри Леванте

Санта Маргерита Лигуре порано беше едноставно рибарско село, но со текот на времето богати туристи и го претворија во затскриена дестинација. Ридовите преполни со куќи, тиркизните води, ракотворбите и луксузните продавници се комбинираат за да направат незаборавна посета.

Блиску до Санта Маргерта е една од најпопуларните и најпрефинетите дестинации во овој дел на италијанската ривиера: Портофино. Можете да шетате низ центарот, да ги фотографирате неговите куќи во боја на тули и жолти, одиме до светилникот или до Кастело Браун. Неговите ресторани се луксузни и ако вашата идеја е да уживате во денот на плажа со уште повеќе луксуз, тогаш пешачете до Баја ди Параџи.

Конечно, камогли, стар рибарско село со плажи со камчиња и портокалови куќи. Плажите имаат чадори за сонце и лежалки, камчињата не се море за удобно легнување на сонце, туку погледите, ох, погледите! Прекрасно е. Па, оваа листа од седум градови на италијанската ривиера е произволна, можеби ви се допаѓаат другите, а и списокот не следи по ред, сите се убави градови, а списокот не следи повластен редослед.

Санта Маргарита

Тоа го кажавме на почетокот срцето на ривиерата е градот Џенова, На најважното пристаниште на Средоземното Море. ова пристаниште го дели крајбрежниот појас на два дела, Ривиера де Леванте и Ривиера де Пониенте. Тоа е, со векови, дестинација за рекреација и релаксација.

Исто така, мора да се каже дека повеќето градови се поврзани со железничка мрежаЗначи, можеме да зборуваме за а туристичка рута преку овие два сектора на кои е поделена италијанската ривиера.

На пример, на Патеката на ривиерата Леванте вклучува поврзување на Камогли, Сан Фрутуозо, Зоагли, Рапало, Кјавари, Сестри Леванте и Порто Венере. Сите овие градови комбинираат пејзажи, опуштени атмосфери и многу природа. Од оваа група, единствениот град до кој не можете да стигнете со автомобил е Сан Фрутуозо.

камогли

Да потсетиме дека Портофино веќе спаѓа во категоријата град со плажа, па зборуваме за друга категорија на дестинација: луксузни чамци, прекрасни куќи, кујна со пет ѕвезди. И се разбира, Cinque Terre Ги добива сите аплаузи како едно од најпопуларните места на италијанската ривиера. Сите нејзини градови се во провинцијата Ла Специја.

Сега, ако зборуваме за Пат западната ривиера зборуваме за провинциите Савона и Империја и најзападниот дел на Џенова. Меѓу најпознатите градови во овој дел на ривиерата можеме да ги именуваме Вентимилија, на границата со Франција и со ѕидини и замоци, бусана векија, со римско потекло, сега град на духови, Триора, на средновековните воздух, себорга, со шармантен средновековен стар град и воздух на возвишеност.

тука е и Ривиера деи Фиори, дел од ривиерата со многу оранжерии и ботанички градини, блиску до аеродромот во Џенова и Ривиера дел Палме – Аласио, со мали карпести заливи, сместени помеѓу Кејп Санта Кроче и Кејп Меле. Популарен е поради големата плажа со мек песок. И Тоирано Грот, со своите праисториски пештери, И секако, Џенова, која има толку многу работи да понуди што е импресивна.

Италијанска ривиера 2

Можете да изнајмите автомобил во Санремо и да одите до Лигурското Море, до Портофино. Потоа го продолжувате патувањето до Џенова и ако не се плашите да возите по цик-цак крајбрежни патишта, тогаш можете да се придружите на петте крајбрежни градови Чинкве Тере. Во секој случај, најдобро е тоа да го направите пеш, да го оставите автомобилот во град и да одвоите време за да ја направите прошетката, бидејќи само така ќе уживате во најдобрите погледи на ридови, планини, градови изградени на падини и многу море. , многу море.

Ако можете, при посета на Италијанска ривиера најдобро е да се избегне високата сезона бидејќи пристигнуваат илјадници туристи и потоа прошетките се комплицираат. Замислете да шетате од град до град со малку луѓе наоколу, колку е убаво! Не е секогаш можно да се одбере годишно време за одмор, точно е, но можете, обидете се да се искачите од високите сезони и сеќавањето на вашиот вире сигурно ќе биде многу подобро.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*