Каде да патувате за да научите англиски јазик

Висечки мост во Ванкувер

Најголемата придобивка од учењето јазик е можноста да комуницирате со другите, па затоа, при изучување на јазик, од суштинско значење е да се примени во пракса. Да се ​​опкружувате и да се потопувате во културата на јазикот што го учите е најдобрата идеја што може да ја има ученикот на јазикот. Во случај на англиски, има многу градови во светот за патување во кои не се карактеристични, како што се Лондон, Newујорк или Сиднеј.

Во случај да сакате да го изучувате јазикот на Шекспир во странство, еве неколку опции што ќе ве охрабрат да го направите последниот скок кон англиските земји.

Ванкувер

Овој канадски град е совршено место за изучување англиски јазик од повеќе причини. Една од нив е дека благодарение на неговата блага клима, локалното население ужива да прави многу активности на отворено во кое било време од годината и затоа секогаш има многу активности за учество и запознавање на луѓе со кои треба да го вежбаат јазикот.: трчање, пливање, скијање, сноуборд или скијање на вода ... Кога ќе завршите, спортот секогаш ви го отвора апетитот, па можете да го следите разговорот во едно од живите кафулиња со спектакуларен поглед што го исполнува Ванкувер или во едно од најдобрите ресторани во Ванкувер.азиска храна од Северна Америка.

Ванкувер ја заштити својата природна средина со стратешки ограничување на урбаниот раст и грижа за зелените површини, вклучително и паркот Стенли. Исто така е близу до морето и планините така што е совршено да уживате во природата во нејзината најчиста форма.

Познат како „бисер на Пацификот“, тој е град кој е меѓу најкосмополитските во Северна Америка, така што ова меѓународно опкружување во кое коегзистираат различни култури ќе им гарантира на секој студент да прави пријатели од сите агли на планетата.

Сан Франциско

Сан Франциско се наоѓа во западниот дел на Соединетите држави, во државата Калифорнија и е еден од најживописните градови во земјата. Неговата културна понуда е огромна и има интересен ноќен живот, идеален за средби со англиски јазик и вежбање на сè што е научено во книгите.

Градот исто така има прекрасен поглед кон Тихиот океан, огромна гастрономска понуда и модерен и здрав став кон животот, совршен за најмладите. Постојат изобилство пазари за органска храна, повеќе ресторани со вегански понуди и многу паркови и велосипедски патеки за спорт на отворено.

Многумина велат дека патувањето во Сан Франциско е поскапо од другите градови. Вистина е дека не е ефтина дестинација, но исто така е вистина дека нуди многу бесплатни планови што треба да се направат за да се впие тивкиот живот на овој град на западниот брег на САД.

Слика | Пиксабеј

Brisbane

Бризбејн има прекрасни временски услови во текот на целата година, што го прави идеална дестинација за да се преселите некое време за да научите англиски јазик, во космополитско опкружување и меѓу прекрасните плажи. Овој австралиски град е популарен по својата тивка атмосфера и малата големина, што им овозможува на новодојденците полесно да ги најдат своите лежишта и брзо да ги запознаат улиците.

Бризбејн е град кој е многу поврзан со природата каде што можете да вежбате разни активности на отворено. Всушност, градот е многу популарен меѓу пешаците и сурферите бидејќи е порта кон спектакуларните плажи како што се Голд Коуст и Брегот на Сонцето и до планинарски области како што е Националниот парк Ламингтон.

Ноќниот живот на Бризбејн е нешто што англиските ученици ќе го ценат за време на нивниот престој бидејќи е толку живописен и жив. Бреговите на реката со исто име се најистакнато место за излегување навечер на пијалок и губење меѓу баровите, рестораните и културните центри што се во околината.

Слика | Пиксабеј

Бристол

Бристол е еден од најдобрите градови во Англија за учење англиски јазик надвор од Лондон. Во земја со повеќе од триесет акценти, се чини дека е малку тешко да се најде неутрален англиски јазик, односно англиски јазик што е лесно разбирлив, со мек и академски акцент. Одговорот не е никој друг туку Бристол.

Исто така е град со одлична младинска атмосфера, полн со студенти од целиот свет кои исто така бараат да ја подобрат својата наставна програма и да научат англиски еднаш и засекогаш. Неговиот познат универзитет привлекува голем број музички и спортски фестивали кои ги воодушевуваат младите, како и неговата прекрасна умерена клима ако се земат предвид стандардите на земјата.

Исто така, со оглед на добрите врски на Бристол со другите британски градови, можно е да се впие културата во Велика Британија со патување во други блиски градови. како Бат, Кардиф, Оксфор или Лондон. Искористување на вашиот престој во Бристол за влез во остатокот од земјата нуди многу збогатувачка глобална визија на културно ниво.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*