Каде да пливате со делфини во Шпанија

На делфини тие се убави и супер паметни. Тие се морски цицачи, китоми и има 34 видови. Дали знаеше? Ги сакам, но сметам дека се животни и дека треба да ги оставите на мира, па не ја разбирам баш туристичката желба луѓето да комуницираат со нив...

Но, прашањето е тогаш, Можеш ли да пливаш со делфини во Шпанија? Во принцип, бр. Еколошките здруженија го уверија, но сепак има неколку места каде што некако можеш да ги видиш одблиску. Ајде да дознаеме малку повеќе за темата.

Пливајте со делфини во Шпанија

Како што рековме, во Шпанија е доста тешко да се плива со делфини бидејќи е забрането. Сепак, има неколку места каде да има изложби на делфини па дури и да е може да бидеш блиску, на пример во Зоолошката градина во Мадрид или зоолошката градина во Барселона.

За да комуницирате повеќе со нив, мора да отидете на Бенидорм, до Мундомар. Тука има еден од најдобрите делфинариуми во Европа, со не само делфини туку други морски животни како желки, морски лавови, видри, фламинго... Има вкупно 80 видови и исто така е место каде што можете да вежбате терапија со делфин.

Во Мундомар она што се нуди се половина час состаноци со делфини, секогаш со присуство на чувари или тренери кои ја учат јавноста на најинтересните аспекти на овие чудесни животни. Да се ​​оди со деца е одличен план. Моментот потоа трае 30 минути и вклучува средба со животните, две фотографии кои вечно ќе го паметат контактот, подарок крпа, ранец и мало шише минерална вода.

Тука Препорачливо е да направите резервација однапред, најмалку една недела, преку онлајн продавницата или со испраќање е-пошта на mundomar@mundomar.es со назначување име, презиме, мобилен телефон, број на деца и возрасни и заинтересираното време (кое може да биде во 12 или 16 часот).

Можете да се јавите и на телефон, сите информации се на веб-страницата. Што да треба да знаеш да пливаш и да немаш ментална попреченост, да не си бремена а доколку сте дете и имате помеѓу 5 и 12 години и не знаете да пливате, бидете придружувани од возрасен. Овој тип на активност се одржува помеѓу март и декември, секој ден, а цената е 80 евра за возрасен и 55 за дете.

Друго место во Шпанија каде што има средби со делфини е во Каталонија и е Аквополис. Ова место е на Коста Дорада, во Ла Пинеда, во близина на Салу и е прекрасно воден парк. Имате контакт со делфини преку а турнеја со водич, со едукативен разговор и мала интеракција која овозможува животните да се допираат, секогаш под будното око на чуварите.

Очигледно, можете да фотографирате. Денес цената е 74 евра по возрасен и по дете. Децата мора да имаат најмалку седум години и да бидат високи најмалку 1 метри. Оние меѓу 15 и 7 години мора да бидат придружувани од возрасно лице кое исто така учествува на состанокот.

Во Comunidad Valenciana може да имате и средби со делфини. Каде? На Океанографик на Валенсија и со Animalia Passport. Вие не само што ќе можете да се сретнете делфини но и со морски лавови и дознајте сè за животот на овие фантастични животни. И правиш сувенирска фотографија. Колкав е надоместокот за оваа активност? 44,70 евра по возрасен и 37 евра по дете.

За да ги видите делфините од Валенсија, децата мора да имаат најмалку шест години, а ако се меѓу шест и дванаесет мора да бидат придружувани од возрасен. Овде е интересно што ако сте заинтересирани за работата на старателите, можете да станете еден од нив на еден ден. Да, Можете да бидете обучувач еден ден и да научите како тие се грижат за животните. Дополнително: искуството за спиење со ајкули се нуди дури и за 90 евра.

El Делфинариум Селво Марина е во Малага, во општина Беналмадена. Овде делфинариумот има подводна патека, полупотопена, за да можете малку поблиску да ги цените животните. Се организираат игри и можете да фотографирате и да ги допирате делфините кога тие активности ќе завршат. Цената по дете е 39 евра, а за возрасен е 74 евра, во зависност од сезоната во која одите.

Минималната возраст за уживање во ова искуство во Малага е 5 години за деца, и да, ако се помеѓу 5 и 7 години, тие мора да бидат во рацете на возрасен. Ниту, пак, можат да измерат висина помала од 1,25 метри и ако е така, исто така со возрасен до нив.

Ова се местата каде што е можно да се комуницира со делфини во Шпанија. Имајте предвид дека не велам пливање бидејќи како што кажавме на почетокот таа активност е забранета во земјава. Станува збор за интеракција, да се биде близок, да ги допира и не многу друго..

Надвор од Шпанија, иако блиску, можете да направите малку повеќе во Португалија, во Зоомарин. Тука да, можеш да пливаш Па, можете да влезете во огромна лагуна опкружена со растенија и бел песок. Поскапо е но вреди: чини 125 евра, во зависност од сезоната.

Но, дали навистина нема друго место во Шпанија? Па, можете да отидете на брегот на Атлантикот и да се пријавите за турнеја што ви овозможува да ги видите во нивното природно живеалиште., Да навистина. Постојат екскурзии од овој тип на Канарските Острови, на пример, но сепак е нелегално да се плива еден со друг.

Вистината е дека ми изгледа совршено дека не можете да пливате со делфини. Тоа да се чуваат животни лишени од слобода ми изгледа ужас, многу типично за XNUMX век, нели? Каква потреба има денес за одржување на вакви места кога можете или да патувате или да го гледате на ТВ или на Интернет? Да, знам, пливањето со делфини мора да е прекрасно и навистина незаборавно искуство, но дали вреди да се напрегаат овие животни, да се малтретираат во чамци полни со туристи или да се заклучуваат во делфинариуми за да можат луѓето да ги допрат и да ги фотографираат?

Доколку сепак ве интересира активноста тогаш мојот совет е тоа погледнете да нурнете или да пливате меѓу делфините во дивината. Да се ​​прави тоа со слободни животни е прекрасно и многу се разликува од интеракцијата со затвореното животно, бидејќи тоа само го поттикнува ловот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)