Каде е Нов Зеланд

Слика | Пиксабеј

Нов Зеланд, едно од местата со најневеројатни и најдобро зачувани предели на планетата. Не случајно, филмскиот режисер Питер acksексон го избра Нов Зеланд да ја пресоздаде Средната земја на Толкин поради нејзините сонувани природни поставки.

Тоа е мала земја, слична по големина на Јапонија или Велика Британија, со население од само четири милиони жители, така што не страдањето од пренатрупаност ја прави попривлечно место ако е можно. Еве неколку корисни информации за Нов Зеланд, кои ќе ви помогнат да ја испланирате посетата.

Каде е Нов Зеланд?

Нов Зеланд се наоѓа во Јужен Пацифик и го сочинуваат Северен остров, Јужен остров и мала група острови. Зафаќа површина од 268.838 км2 и со должина од 1600 километри е нешто подолга од онаа на Велика Британија.

Северниот остров има златни плажи, шуми Каурис, вулкани, топли извори и големи градови како неговиот главен град Велингтон. Мал и шармантен, главниот град на Нов Зеланд обединува киви и странци, ресторани и кафулиња, фестивали и настани, сите во совршена хармонија што го прави Велингтон да има посебна атмосфера. Тој е можеби најдобриот град за живеење во целата земја, сè додека ветерот ве почитува; со причина тој е највитниот град во светот.

Јужниот остров со своите завеани планини, глечери, бујни природни шуми, фјордови, е поголем од двете, а жителите го нарекуваат „главна земја“. Нејзиниот најнаселен град е Крајстчрч.

Слика | Пиксабеј

Кое е најдобро време да се оди?

Иако можете да патувате во Нов Зеланд во секое време, имајте на ум дека оваа земја се наоѓа на јужната хемисфера, така што сезоните се менуваат во споредба со Европа. Најдобри месеци за посета се март и април бидејќи има добро време, деновите се долги и температурата на водата е топла.

Сепак, оние кои сакаат да уживаат во снегот на Нов Зеланд помеѓу мај и август, ќе ги најдат најдобрите падини за скијање и сноуборд.

Конечно, декември до февруари е совршено време за пешачење и има фестивали и спортски настани.

Колку време е потребно за да се посети?

За да уживате во земјата во целост, потребни се минимум 18 дена одмор, инвестирајќи 15 дена во дестинацијата плус 3 дена во летови. Не е препорачливо да патувате во Нов Зеланд за престој помалку од 15 дена, иако за тоа време најважните моменти може да се ценат ако поминеме барем една недела на јужниот остров, што е оној со најголеми атракции.

Слика | Пиксабеј

Која валута се користи во Нов Зеланд?

Валута на Нов Зеланд е новозеландски долар и еден долар од Нов Зеланд е еднаков на 0,56 евра. Доларот од Нов Зеланд е поделен на монети од 10, 20 и 50 центи, 1 и 2 долари и банкноти од 10, 20, 50 и 100 долари.

Може да платите во Нов Зеланд со готовина или кредитна картичка. Ако сакате да подигнете пари, во оваа земја ќе биде многу лесно да најдете банкомати, бидејќи тие се многубројни на улиците на кој било град.

Документи за патување во Нов Зеланд

За да патувате во Нов Зеланд, пасошот е основниот документ. Сепак, во повеќето случаи потребна е и виза. Сепак, сè додека е како турист, патниците од некои земји можат да одат без да побараат. Ова е случај со Германија, Белгија, Канада, Данска, Шпанија, САД, Франција или Италија, меѓу другите.

Максималниот престој за граѓаните на овие земји е три месеци и шест за Британците. Исто така, сите мора да оправдаат доволна финансиска солвентност, како и да презентираат важечки пасош и повратен билет.

Туристичката виза ви овозможува да останете во Нов Зеланд до девет месеци. Покрај тоа, можете да студирате вкупно три месеци. Ова може да се нарача преку Интернет или лично.

Од друга страна, работната празнична виза е дозвола да остане една година во Нов Зеланд. За тоа време, можете да студирате и да работите до шест месеци со најмногу три за иста компанија.

Вакцинации и здравствено осигурување во Нов Зеланд

За да патувате во Нов Зеланд, навистина нема задолжителна вакцинација, бидејќи не откривме значителни ризици од заразување со какво било опасно заболување во која било област на територијата. Сепак, препорачливо е да ги имате ажурирани следниве вакцини: Тетанус-дифтерија, ММР (сипаници, рубеола и заушки) и хепатитис А. 

Во однос на медицинското осигурување, во зависност од видот на визата, ќе биде задолжително или да не се склучува патничко осигурување пред да влезете во земјата. На пример, за студенти и патници кои бараат работна виза за одмор, задолжително е да имаат договор за здравствено осигурување пред да влезат во земјата, бидејќи тие можат да го побараат тоа на аеродромската пасошка контрола и, во случај да немаат, властите можат не дозволувајте влез во земјата.

Во случај на туристи, тоа не е потребно, бидејќи Владата на Нов Зеланд не го бара тоа, но никогаш не боли да го имаш.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*