Каде Северното Море се среќава со Балтикот

Самрак во Скаген

На целата планета можеме да најдеме природни чуда што нè оставаат во стравопочит, со широко отворени усти од изненадување и со срца полни со илузии. Каде и да погледнеме, има рајски места каде што исклучувањето од рутината е исто толку лесно затвори и отвори ги очите.

Едно од оние места кои изгледаат земени од приказна е туристичкиот град во Skagen. Сместено на најсеверниот врв на континентална Данска, опкружено е со песочни плажи на кои нема на што да им позавидат на тропските региони, бидејќи се мијат со водите на две мориња: Северното Море и Балтикот, кои се судираат како резултат на неверојатно шоу.

Како да се двајца пријатели кои се ракуваа без всушност да го стегнат цврсто иОвие две мориња коегзистираат во совршена хармонија без да се вознемируваат едни со други.

Скаген, живописен дански град што не можете да го пропуштите

Куќи на Скаген

Само од овој град можете да отидете да го видите, од Skagen. Се наоѓа на северот на Данска, поточно во регионот Северна Јутланд. Тоа е мал рибарски град кој kindубезно го пречекува секој што сака да го посети.

До неодамна не беше многу населено, но малку по малку популацијата се зголемуваше, особено во последниве години, бидејќи штом го видите ова мало чудо со свои очи, веќе не можете да го заборавите.

Што да правам во Скаген?

Пристаништето Скаген

И покрај вкупната површина, може да им понуди многу на туристите, без оглед на нивниот вкус. На пример:

  • Музеј Скаген: Ако сакате да видите уметност нацртана на слика, не можете да го пропуштите музејот. Основана е во 1908 година во хотелот Брендум. Во моментов се сместени повеќе од 1950 дела од различни сликари, како што се Ана Анчер или Кристијан Крог.
  • Порто: совршено место за да добиете свежа риба, како што се наоѓа на аукција секој ден. Можете исто така да престојувате во една од нејзините куќи, кои се обоени во карактеристична жолта боја.
  • Рабјерг Миле: во околината на градот има плажи со бел песок и скоро кристална вода. Ова е рај каде целото семејство може да ужива во пријатна прошетка или да размисли за Милјиот Рабјерг, попознат како подвижна дина.
  • Кејп Скаген: Но, ако претпочитате да гледате грабливи птици како прават најдобро, тогаш мора да одите на крајот. Добри места за гледање е тешко да се најдат, но тука ќе најдете една: Скагенс Оде.

Клима на Скаген

Дивиот свет Скаген

Кога одите на некое непознато место, една од првите работи што треба да направите е да знаете какво ќе биде времето кога ќе удриме на земја. Во Скаген температурите се движат помеѓу -2ºС во февруари и 18ºС во август, затоа, Нема да имаме друг избор освен да земеме топла облека за да се заштитиме од студот, а исто така и некои чадори особено ако одите во октомври што е најобичен месец.

Скаген, каде се среќаваат две мориња ... но тие не се мешаат

Море на Скаген

Фотографија за Wanderspots

Без сомнение, тоа е главната атракција на овој дел од светот. На Теснец Скагерак тоа е широк теснец што го одделува југот на Скандинавскиот полуостров (во Норвешка) од полуостровот Јутланд (во Данска), поврзувајќи го Северното Море и Балтичкото Море. Тоа е историско место што остави свој белег: со должина од 240 км и ширина околу 80 км, тоа беше стратешка локација за време на двете светски војни, особено за Германија, бидејќи тоа беше една од причините зошто нацистите ги нападнаа Данска и Норвешка.

Како се случува „судирот на морињата“?

Плажа Скаген

„Судирот на морињата“ се јавува кога едното од двете е многу помалку солено од другото. Во овој случај, Балтикот има пониска концентрација на сол од Северното Море, што е многу послатко заради огромните количини на свежа вода што постојано ја снабдуваат реките што се влеваат на неговите брегови.

Всушност, да не беше тој мал отвор во Северното Море, наречен Скагерак, Балтикот би бил огромно слатководно езеро.

Работи што треба да ги знаете пред да патувате во Скаген

Диги Скаген, Данска

Како што видовме, Скаген е многу студен град, но со многу можности да нè натера да имаме незаборавен одмор. Сепак, мора да земеме предвид низа работи ако сакаме нашето патување навистина да помине како што замислувавме ... во најмала рака. Запишете ги овие совети за да не пропуштите ништо:

  • Патувајте од мај до септември: Во текот на тие месеци ќе ги најдете сите туристички атракции отворени за јавноста.
  • Пријавете се за Европската здравствена картичка (ТСЕ): Очигледно, не очекуваме да завршиме со повреди или нешто слично, но за секој случај е подобро да се побара тоа заради она што може да се случи.
  • Земете речник и преведувач: основниот јазик на кој зборуваат е дански, иако водичите за тури исто така зборуваат англиски. Ако не сте многу добри во јазиците, речник и преведувач можат да бидат од голема помош.
  • Размена на евра за локална валута (данска круна): на некои места ќе прифатат евра, но се претпочита да не ризикуваат и да купуваат со локална валута или со кредитна картичка.
  • Камерата нека биде секогаш подготвена: За да ги зачувате вашите спомени и да ги оживеете повторно и повторно кога ќе се вратите дома, подгответе го вашиот фотоапарат за употреба.

Па сега знаете каде да го поставите курсот за вашето следно патување: Скаген, Данска.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*