Како да го посетите Парк Гиел

Модернистичкото наследство на Антонио Гауди во Барселона е едноставно фасцинантно: Casa Batlló, Sagrada Familia, Casa Milà… Сепак, славниот каталонски архитект не само што дизајнираше згради, туку и ја ослободи својата креативност во градините.

Како резултат на неговата фантазија, се појави Парк ellил, место прогласено за светско наследство од УНЕСКО во 1984 година и со површина од повеќе од 17 хектари полна со мозаици, брановидни и геометриски форми и инспирирани од природата.

Овој парк е толку популарен што веројатно сакате да го посетите за време на патувањето во Берселона. И треба! бидејќи тоа е едно од амблематските места на Барселона и од кое секој има фотографија.

Паркот му го должи своето име на Еузеби ellиел, богат бизнисмен со страст кон талентот на Гауди, кој служеше како негов главен покровител. Иако главната идеја за Парк ellил беше изградба на луксузен станбен комплекс, со текот на времето оваа идеја беше отфрлена и на негово место беше изграден паркот за кој сите сме слушнале. Волшебно и уникатно место кое секогаш ги изненадува своите посетители.

Парк ellил беше отворен за јавноста во 20-тите и оттогаш стана една од главните туристички атракции во Барселона. 

Парк Гиел во Барселона

Скали на Парк ellил во Барселона

Каков е Парк ellил?

Со површина од повеќе од 17 хектари, Парк Гиел е покриен со брановидни форми, колони слични на дрвја, животински фигури и геометриски форми. Внатре може да најдеме и религиозни симболички елементи кои му даваат уште посебно значење.

Гауди сакаше да ја искористи нерамномерноста на планината на оваа локација и да создаде патека на духовно издигнување што ќе кулминира со посета на капелата што тој планираше да ја изгради на врвот. Конечно, оваа идеја не беше реализирана и беше заменета со Споменикот на Голгота, од кој имате најдобри погледи на Барселона. Прекрасно е!

Слика | Википедија

Што можеме да посетиме во Парк ellил?

Веднаш на главниот влез има две куќи кои личат на приказна. Casa del Guarda е домаќин на аудиовизуелни изложби за минатото на паркот, додека другата куќа функционира како продавница. Друго од најинтересните места за посета е Музејот на куќата Гауди во внатрешноста на паркот, каде што уметникот живеел помеѓу 1906 и 1925 година.

Епицентарот на Парк ellил е голем плоштад во кој има голема клупа во должина од 110 метри со изглед на влекач покриен со мозаици. Повеќето површини се украсени со мозаици изработени со обоени керамички чипови, што е особено впечатливо и уникатно.

Цени билети до Парк Gил

Како куриозитет, од 2013 година сите посетители мораат да платат билет за пристап до спомениците на Парк ellил. Влезот во монументалното подрачје на Парк ellил е платен и големи редици можат да се формираат на билетарата бидејќи 400 луѓе влегуваат на секои 30 минути, па затоа е добра идеја да купувате билети преку Интернет за да избегнете редици и затоа што можете да набавите билет мал попуст.

  • Водена обиколка на Парк ellил: 24 €
  • Возрасни: 8,50 €
  • Деца на возраст меѓу 7 и 12 години и пензионери: 6 €
  • Деца под 6 години бесплатен влез.

Водена обиколка на Парк ellил

Парк ellил ви нуди туристички туристички услуги на различни јазици за да можете од прва рака да ја научите историјата и симболите на едно од најпопуларните дела на Антонио Гауди.

Во придружба на водич, обиколката ќе им овозможи на посетителите да влезат во Барселона од крајот на XIX век за да ги научат тајните на паркот и неговата хармонија со природата. За време на посетата, се прави обиколка од околу еден час низ најамблематските точки на интерес на Парк ellил. Постојат два вида тури-тури: општа тура и приватна тура.

Со седум милиони посетители годишно, Барселона е сè уште инсталирана на врвот на градовите со најголема туристичка атракција во светот благодарение на многубројните привлечности. Еден од најценетите за туристите е модернизмот, архитектонски и декоративен стил кој во каталонската престолнина носи непогрешлив печат на Антони Гауди.

Секоја година милиони туристи доаѓаат во Барселона со цел длабоко да ја запознаат работата на овој генијалец кој знаеше да ја долови својата уметност во многу згради и простори во градот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*