Како да ги посетите водопадите Игуазу без гужва

Водопади Игуазу

Панорамски од погледите добиени од оградите што се наоѓаат во падовите Игуази

Една од најважните атракции за посета на Аргентина (заедно со глечерот Перито Морено и Буенос Аирес), се, без сомнение, Водопади Игуазу. Овие се наоѓаат во Националниот парк со исто име, кој се протега на над 670 квадратни километри суптропска џунгла и има 2.000 видови васкуларни растенија, птици и сите видови животни. Следно, ќе ви дадеме неколку совети за да можете да ги посетувате водопадите без толпи луѓе што вообичаено изобилува.

Точно е дека падовите се едни од најпосетуваните места на сите часови на американскиот континент, така пристапи кон оградата Да се ​​размисли за нив може да стане повеќе од тешка задача.

Значи, за да се избегнат гужви, една од најдобрите опции е оди рано наутро а подоцна истражуваат области како Сендеро Макуко, кој е суптропски пат со мал сообраќај. Друга добра опција може да биде ангажирање на ноќна посета, иако мора да се испланира однапред, бидејќи овие посети можат да се направат само петте ноќи пред и по полната месечина.

За време на ова ноќна посета, во кои групите се мали, можете да одите опуштено, додека водичот нагласува елементи од интерес, како што се миризливите цвеќиња што се отвораат навечер.

Иако, без сомнение, еден од најдобрите делови за посета на падовите Игуазу е токму тој Devаволско грло, бидејќи има доволно простор да останете со отворена уста на најимпресивниот водопад во Игуази.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*