Како да најдете сопатници

најдете придружник за патување

Има патници од секаков вид. Запознав луѓе кои сакаат да патуваат сами, да се дружат, да се поврзуваат со други патници; но има и луѓе кои не можат ништо од тоа и да или да имаат потреба од присуство на сопатници.

Да разговараат, да споделуваат, да се забавуваат, да се осмелуваат да прават работи кои не се во нивната природа... затоа, доколку сакате да патувате во придружба, еве неколку совети за како да најдете придружници за патување.

Сајтови и апликации на шпански за да најдете придружници за патување

сопатници

Ги има неколку и се зависи од тоа каков придружник сакате, или сте сами, а понекогаш и каде сакате да патувате во придружба. Има апликации и платформи на шпански, но има и на англиски, ако сакате да го проширите лингвистичкиот универзум, па да почнеме со нашиот мајчин јазик.

Номадизери Интересно е. Само треба да се регистрирате бесплатно и да обезбедите лични податоци за да креирате профил. Зборувам за податоци како име, интереси, вкусови, националност и ако сакате и фотографија. Ако сте поотворени и кажете повеќе, тогаш мислам дека резултатите ќе бидат подобри затоа што ако некој сака да ве контактира ќе сака да знае многу. Интересите исто така играат важна улога бидејќи не е исто ако навистина сакате гастрономија или ако сте авантуристи или напротив, сакате луксуз и удобност.

Апликација Номадизери

Номадизерите имаат графички систем кој користи комбиња и колку повеќе сумирате во секој од тие интереси што ви ги нуди самата платформа, толку е поголем вашиот интерес. Треба да вклучите и информации за дестинацијата за патување што ве интересира и веројатните датуми. Како што сите регистрирани корисници го прават истото, системот се грижи за вкрстување на податоците и нудење на најдоброто «натпревар".

Многу луѓе се регистрирани во Nomadizer и базата на податоци е супер богата, па се наоѓаат интересни и компатибилни придружници за патување. И да, има премиум верзија и тие упорно го сугерираат надградба. Ништо што другите апликации не го прават.

Придружници на Фејсбук

нашиот патувачки пријател Фејсбук е друга опција. Не се фокусира на оваа функција, но има многу «Групи на Фејсбук» кои ја работат таа работа. Постојат групи на патници воопшто, без ексклузивна дестинација, но има и други групи кои се концентрирани во одредени региони или дури и одредени земји. Има ранци и луѓе кои патуваат со куфери, има оние со многу пари и други со многу гладен паричник.

Пронаоѓањето на овие групи на социјалната мрежа е супер лесно. Добрата работа е што ако веќе имате сметка не треба да преземате ништо ново и дека ако ве интересира некој можете да барате информации за тоа лице на самата социјална мрежа.

Couchsurfing

Првиот пат кога слушнав за Couchsurfing тоа беше пред толку многу години. Беше пионер во патувањето или престојот со луѓе што не ги познавате и оттогаш нуди други интересни работи како активности во вашата дестинација и други работи.

Интерфејсот е супер едноставен и профилите се потврдени, па затоа е безбеден. И таму, исто така, има вистински корисничка заедница, многу активна и пријателска, што е токму она што овозможи развој на други услуги како што се состаноци, активности, излети и други. Имаат повеќе од 14 милиони корисници во 200 илјади градови. Лошата работа, мора да се каже, е што еволуцијата дојде од раката на плаќањето за неговата употреба.

Aroundtheworld.net Тоа е пребарувач на шпански. Не е најпопуларен, но има многу корисници кои објавуваат свои патувања за да можат другите да добијат информации. Има бесплатна верзија и платена верзија, но ништо скапо. Едноставно, и едно од првите на шпански што го понуди своето.

апликации за пријатели за патување

Постои аргентинска мрежа наречена Патници Обединети, многу е добро да се најдат придружници за патуваат низ Аргентина особено, но и за Јужна Америка, Централна Америка и Северна Америка. И немојте да бидете изоставени Европа, Азија, Океанија и Африка. Сè на шпански. Овде можете исто така да ги споделите вашите искуства од патувањето и да добиете или да давате совети како да фотографирате, што да спакувате, што да посетите и многу повеќе.

Ранци е веб-страница која исто така има свои години во овој свет на наоѓање сопатници и споделување искуства од патувањето и истото planbclub, каде што покрај објавувањето достапни патувања, корисниците ги објавуваат своите намери да формираат групи за патувања или да најдат придружници за да одат до одредени дестинации на одредени датуми.

група за патување

Ако сте еден од оние кои бараат, на пример, хотели само за возрасни или не сакаат деца или семејства во близина, тогаш една опција е  Самохрани патници, каде што се организираат мали групи за патување за самци и двојки со еден родител. Има крстарења, одмори и многу повеќе. Покрај објавувањето патувања на кои можете да се придружите, можете да дадете свој предлог.

Други сајтови на шпански се мохизависници, На Форум за патници, На Форум за луѓе за патувањена Ранци, низ светот...

Сајтови и апликации на англиски јазик за да се најдат придружници за патување

апликација за наоѓање придружник за патување

Денес сите патници зборуваат англиски. Да, да, на различни нивоа на вештини, но ние веќе го знаеме тоа Англискиот е првата алатка кога патувате. Затоа не исклучувам веб-страници или апликации на англиски јазик при планирањето на моите патувања.

Постои патеки, бесплатна услуга што ги поврзува патниците. Се креира профил со детали за патникот и патувањето, а исто така можете да барате партнер со прво внесување на дестинацијата што ве интересира. reddit може да се користи и за наоѓање пријатели за патување и истото Подредит на SoloTravel.

HereToMeet.com е прилично нова социјална мрежа. Мора да ја внесете дестинацијата, датумите и интересите и платформата бара идеални придружници. Пред да се сретнат лично, корисниците можат да разменуваат пораки и мултимедијални содржини или да разговараат во живо преку самата страница. Можеби нема многу корисници бидејќи е неодамнешен, но вреди да се погледне.

сопатници

HelloTelApp Достапен е за Android и iOS. Веќе има 150 корисници дека поврзете патници кои се во истиот хотел или во близина. Можете да додавате фотографии, коментари или да давате локални препораки, да се среќавате или да барате прашања. Тоа покренува добра интеракција помеѓу патниците.

И, конечно, Вингмен: е интересна апликација бидејќи ви помага најдете луѓе или на аеродромот, на летот или на вашата дестинација. Да! Еден вид Tinder на небото... До тука ви оставаме некои од опциите, и на шпански и на англиски, да најдете придружници за патување.

wingman-апликација

Овие технолошки совети не треба да ги игнорираат вашите сопствени критериуми и со тоа зборувам Биди свесен и секогаш разгледува прашања како што се компатибилност (не затоа што одат на иста дестинација ќе бидат компатибилни во останатите), не паѓајте лежи во мрежата и слепо верувај во тоа што ти кажува таа личност, внимавај недоразбирања, биди претпазливи кога викаш од покривите дека се патува сам, секогаш бидете во јавност Кога патувате со некој што не го познавате, барем додека не го запознаете подобро, бидете проактивни и не избрзувајте со донесување одлуки затоа што сакате да патувате заедно.

Чекор по чекор, проверувајќи сè, со добра волја, желба и бистар ум, можете да ги најдете најдобрите придружници или да станете најдобар придружник на друга личност што не ја познавате денес.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*