Како да стигнете до Кина? Летови, возови и други средства

овации на морињата-1

Веќе некое време Кина останува меѓу големите азиски дестинации да се направи незаборавно патување.

Тоа е туристички пазар кој дозволува и организирани патувања во турнеи и повеќе осамени авантури, но кога ќе погледнеме на картата гледаме огромна и далечна земја. Недостижно? Нема шанси! Што повеќе, не е можно само да се пристигне со авион ...

Добивање до Кина на меѓународни крстарења

крстарења во Кина

Да, тоа е опција што ја имате ако се придружите на турнеја за задоволство и е една од оние избрани од групи патници над 50-годишна возраст.

Меѓународните бродови за крстарење со крајна дестинација Пекинг пристигнуваат на пристаништето во Тијанџин од цела Југоисточна Азија и секако, исто така од Хонг Конг. По Шангај и самиот главен град, Џин како што му велат на овој град, тоа е импресивен град кој има своја работа за туристот.

овации на морињата во хонг-конг

Колонијални згради во различни стилови, вклучително и европски, места со историски интерес што опфаќаат стотици, ако не и илјадници години (во близина има премин на Големиот Wallид, премин Хуангиагуан) и вкусна и богата гастрономија.

крстарења во Шангај -

На компанијата Кралската Карибите има крстарења кои го посетуваат Тијанџин. На Овации of на Биди, На пример. Постојат крстарења што заминуваат од Хонг Конг или има дури и тури кои допираат до дестинациите во Јапонија.

На оваа компанија и оди толку добро што познатата кинеска актерка Фан Бингбинг е кума на овој брод, последниот одличен брод во флотата. Ако сакате чамци, а не авиони, погледнете ја нивната понуда затоа што можете да патувате низ овој дел од светот (вклучително и Јужна Кореја, Виетнам и Јапонија), во супер луксузни чамци.

Добивање до Кина со авион

кинеско-воздушна мапа

Тоа е најкористената опција а влезните порти се обично Пекинг или Хонг Конг. Очигледно, исто така Шангај кога станува збор за пристигнување од западните земји.

Од меѓу овие «врати»Можеби најдобрата опција е Хонг Конг затоа што обично е поевтино и има подолга виза. Што повеќе, добро е лоциран Во однос на типичните дестинации на ранци, зад тоа само по себе е супер интересно и обезбедува еден вид аклиматизација на Кина воопшто.

Дојдете до Кина по копно

каракорам

Ако веќе патувате низ овој дел од светот можете да пристапите по копно и да го направите граничниот премин од неколку места за Кина е значително голема земја.

Од Пакистан можете да преминете по автопатот Каракорам и стигнете до Kashgar, во провинцијата Ксинџијанг. Можеби не е најдобро место со оглед на ситуацијата во Пакистан и политичките проблеми што Кина ги има тука со муслиманското малцинство.

автопат-каракорам

Од Лаос можете да преминете низ Ботен до Менгла, во провинцијата Јунан. Од Непал за ТибетОчигледно, иако тој се сеќава на целото прашање за визи и специјални дозволи. Од Виетнам постојат три различни опции:

  • за поминување на пријателството до Нанџинг
  • од Лао Каи до Кумнинг
  • од Монг Каи до Донгсинг

Најевтиниот премин е првиот Бидејќи можете да одите со ноќен автобус до Донг Данг и од таму да платите мотор за да поминете неколку километри до Пријателството Јуи Гуан на кинески o Хуу Нги Куан на виетнамски.

граница-кина

Границата тука се отвора во 7 часот наутро, До 4 часот. Еднаш од кинеска страна, одите по улицата до главната улица и го чекате автобусот за Пинксианг, оддалечен 10 километри, од каде што можете да фатите редовни автобуси кои одат кон Нанинг. И оттаму Гуилин е на уште едно ноќно возење со автобус ...

меѓународен-воз-ханој-нанинг

Друга опција е да се земе меѓународен воз од Ханој. Поаѓа двапати неделно, вторник и петок во 2 часот и пристигнува во Пекинг два дена подоцна во 5 часот. Пијанксинг пристигнува на полноќ, Нанинг во 8:40 часот и Гуилин во 7:20 часот. Е поедноставно, но поскапо, Да навистина.

Во втората опција, одите со локален ноќен воз до Лао Каи, ја преминувате границата таму и повторно возите или автобусот од Кунминг до Хеку. Ноќен воз исто така сообраќа тука двапати неделно, петок и недела, од Ханој. Оваа услуга поаѓа во 9:30 часот и пристигнува на северната станица Кунминг во 7:25 часот наутро.

транссибирски

Говорејќи за возовите на популарните и убави Трансибирски воз или транс-Монголски тоа е исто така опција. Во случај да сте en Казахстан можете да преминете од Алмати до Урумќи o Iningининг, и ако веќе сте на кинеска територија, во Хонг Конг и Макао, бидејќи граничните премини се поедноставни и се при рака.

Лаос-Кина

Како што ќе видите во опциите Претходните гранични премини меѓу Кина и нејзините соседи се вршат по пат на пат или со воз така има многу автобуси и тие доаѓаат и си одат.

Од исток можете да стигнете до земјата преку два гранични премини со Виетнам и исто така од Мјанмар и од Лаос. Од Пакистан веќе го кажавме тоа, преку преминот Каракорам и од Непал преку Ел Тибет.

кинески обичаи

Имај на ум дека нема гранични премини меѓу Кина и Индија кои се отворени Па, сега политичките односи не се во многу добри услови. Досега секогаш зборуваме за автобуси, дење и ноќе, но ... Можете ли да возите автомобил?

Вистината е дека општите мислења го потенцираат фактот дека тоа е донекаде ризично и погрешно патување до Кина со автомобил ако сте странец и немате широко познавање на јазикот. Околу овде луѓето не зборуваат англиски и да се разберете може да биде пекол.

Покрај тоа, најдоброто влегување со автомобил е преку Ел Тибет, многу студено место скоро цела година. Дали сè уште ви се допаѓа? Тогаш треба да знаете дека од Непал може да се премине со автомобил на границата помеѓу Кодари и hangанг му, со трпеливост секако, тоа е документација.

Може да влезете и со автомобил од Мјанмар. Сето ова со визата по ред и хартиените коли. На дозвола за возач од вашата земја, привремена дозвола издадена од кинеската влада и меѓународна дозвола, за секој случај.

Непал

Мора да го имате на ум тоа Иако можете да возите во Кина, мора претходно да го направите познатото патување. Во Кина, странските државјани можат да возат само по одредени маршрути па ако ова се вашите планови, проверете дали сите информации се наоѓаат во амбасадата.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Луис Рен dijo

    пријателе, можеш ли да одиш во Кина? Ме интересира да знам совети и работи, сакам да одам!