Како да се облечете во Дубаи

 

На Обединети Арапски Емирати Тие се група емирати и меѓу нив е Дубаи. Веќе некое време, тој стана супер популарен по своите конструкции што и пркосат на имагинацијата и поради тоа што има еден од најголемите и најфантастични аеродроми во светот, така има стекнато многу туризам.

Но, Дубаи е муслиманска земјаКако што стана туристичко и меѓународно, така постојат одредени начини на облекување што мора да се почитуваат. Денес ќе ги запознаеме, така што статијата е за како да се облекуваат во Дубаи.

Дубаи

Како што реков, емиратот, чиј главен град е истоимениот град, се на брегот на познатиот и богат Персиски ЗаливНа Гранка на морето продира и го преминува градот. Оваа близина до морето ги наведе жителите на овие земји да се посветат на одгледување и трговија на бисери во други времиња. Поради својата локација, дури и пред откривањето на нафтата, тоа беше посакувана територија знаеше да биде во рацете на Британците 200 години.

Беше во 60 -тите кога емиратот ги откри своите богати нафтени полиња а една деценија подоцна се придружи со другите за да ги формира Обединетите Арапски Емирати. Каква е вашата сегашна влада? Тоа е уставна монархија. Нема многу жители и денес најголемиот дел од нејзиното население е странско, луѓе кои живеат таму за бизниси или имигранти кои работат во областа на градежништвото и други услуги.

Дубаи нема толку нафта колку соседите, така да или да размислува за диверзификација на својата економска активност, па затоа инвестираше многу во промовирање на туризмот.

Како да се облечете во Дубаи

Се враќаме на почетокот: така е муслимански емират оние кои имаат покомплицирано се западни жени навикнати да носат удобна и лесна облека во најжешките клими.

Исто така е точно дека ниту една муслиманска земја не е иста и дека понекогаш во едната или другата правилата се послаби, особено за странците. Во принцип, додека не видите како е правилото, препорачливо е да бидете подготвени да ги покриете рацете, нозете и главата, на одредени места. Тоа е, носете долги ракави, долги панталони и широко марамче секогаш при рака.

Сега, градот Дубаи е модерен град и не е толку затворен во однос на облеката, на крајот на краиштата има многу странци. Така, ќе видите секаква облека, од шорцеви до полни бурки. Потоа, во хотели, ресторани и трговски центри, места каде што е можно да се сретнат со локални жители и странци, препорачливо е бидете почитувани и покријте ги глуждовите и рамената.

Ако немате намера да ја следите старата поговорка „Каде одиш, направи што гледаш“ Ова се местата каде што ќе имате најмал проблем. Особено ако одите на патување надвор од Рамазан. Ако одлучите да излезете на вечера на поелегантно место, тогаш мора да носите облека во таа висина на околностите.

А плажата? Тогаш плажа се носи само на плажаНа Овде не можете да го правите она што обично го правите на дестинациите на плажа, тоа е да носите костим за капење цел ден или да бидете во фиоки преку цел ден. Сега на плажа можете да носите едноделен костим за капење, бикини... и на плажа и во базени и во водени паркови. Очигледно, без нудизам или танга.

Но надвор од овие места, односно ако одите на прошетка до најстарата област во Дубаи, ако тогаш посетите традиционални пазари или џамија треба да внимаваш. И тоа е дека веднаш нема да се чувствувате во вашиот свет, туку во странство. Локалното население и нивните обичаи ќе ве опкружат многу наскоро, па затоа мора да бидете почитувани. Ако сакате да избегнете погледи или коментари, кои сигурно не ги разбирате, но тие ќе го сторат истото, подобро да бидете претпазливи.

Во случај на одење посета на џамија, некои дозволуваат посети од немуслимански луѓе, и мажите и жените треба да одат со покриени нозе и рацеНа Некои дури имаат и дополнителна облека, во случај да не излезете од хотелот така облечени.

Сега е уште една популарна дестинација во Дубаи пустината Има многу тури во пустината и подобро е да направите некои бидејќи се одлични. Во тој случај секогаш е препорачливо да носите панталони, шорцеви или капри панталони (Исто така оние што можете да ги одвоите од половината на ногата), и мускулест врв, кошула или кошула. И се разбира, сончање и капа.

Преку ден пустината е многу жешка и носењето облека што ве покрива многу е најдобрата опција за не претрпе изгоренициНа Можеби е студено, зависи од годишното време, дури може да биде и да одите ноќе, па затоа е препорачливо да донесете блиски чевли.

Ако жените не можат да покажат гради, раце и бутови, ниту мажите не можат да одат со голи гради, или во многу кратки шорцеви или костим за капење кој симулира еден. Без мини здолништа, кратки шорцеви, блузи, транспаренти, без навестување за долна облека. И пред с, не лутете се ако ни го привлечат вниманието.

Која е поентата да се дискутира за кодексот на облекување или моралот на друга култура освен нашата? Ние нема да промениме ништо и поминуваме низ него, па ако по грешка навредиме некого и ни го привлече вниманието, треба да се извиниме. Никој не сака да ја вклучи полицијата, па затоа е доволно да има дури и правилен став.

Значи, сумирање на најосновните точки за тоа како да се облекуваат во Дубаи: На најпопуларните јавни простори, жените не мора да ги покриваат главите, да во џамиите, мора да ги покриваат рамената барем до колената, без мини здолништа, маичките мора да имаат кратки ракави, да, може да носите бикини, фармерки , иако ништо многу откривачкоНа Да ноќе, но секогаш со палто при рака за да го покрие она што го изложуваме. Во потрадиционални области колку повеќе покриени одиме, толку подобро, исто ако одиме во државна зграда.

А мажите? Ним им е полесно, но сепак вреди да се знаат неколку работи: можат да одат во кратки шорцеви, иако тоа не е вообичаено, и да мора да бидат мрзливи, без велосипедска атмосфера, спортска облека ако се занимавате со спорт, ако не и не е правилно, ако одите во џамија треба да носите долги панталони ...

Дали се случува нешто ако не почитувам дел од ова? Можете да одите од примање на некои груб коментар, минувајќи низ А. лош изглед додека не треба да се справите со полицаец и затвор.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*