Како да се облечете во Јордан

Вие одлучивте патување до Јордан кога здравствената состојба ќе се врати во нормала. Читате за туристички дестинации, храна, виза, превоз и така натаму, но сфаќате дека сите зборуваат како треба да се облекуваат жените во таа земја и тогаш сфаќаш дека си тоа, жена.

Ена во А. исламска земја не е лесно. Колку и во другите делови на светот, жените патници се справуваат со слобода и грижа, тука ситуацијата има друг пресврт, бидејќи е многу религиозна земја. Ајде да видиме денес тогаш како да се облекуваме во Јордан.

Јордан и неговата култура

Јордан е земја со историски богатства, па многу патници сметаат дека е интересно. Имаат два меѓународни аеродрома, еден во Аман, националната престолнина, друг на крајбрежјето на Црвеното Море, во Акаба, па можете да изберете каде да влезете или да влезете преку едната, да ја преминете земјата и да излезете преку другата.

Ако вашиот избор е да започнете во главниот град многу добро, бидејќи во него се концентрираат добри и важни музеи и важни места. Можете да направите градска турнеја, а потоа да закажете дневни патувања. На пример, од Аман можете да одите во урнатините на Преместен, еден од најстарите градови на Блискиот исток со мозаици од XNUMX и XNUMX век. Можете да го продолжите патувањето до Планината небо да размислуваат за историските и библиските Долината на Jordanордан и завршуваат во Мртво море да се направи редок, лебдечки натопи.

Овој северен дел од земјата, каде што се наоѓа Аман, има многу богати и плодни земјишта и исламски богатства како што е Замокот Ајлон или градот на Гераса. Откако го видовте сето ова, тогаш можете да се упатите кон југ, кон пустината, кон Сува долина на Вади Муџиб, Керак и неговиот замок Крузадос, Petra и неговиот кањон каде што можете да возите камила, нејзините планини, да прошетате низ пустината од Вади Рум во 4 × 4 џипови, од страна на Долина на Месечината откривање на бедуинската култура до достигнување до Акаба и нејзините подводни убавини. Дали се осмелувате да нуркате?

Но, вистината е дека додека го правите сето ова, и Ако сте жена, мора да бидете внимателни кога се облекувате. Јордан е многу конзервативна земја па норма поминува покријте ги облините и косата ако си девојче. Не се наоѓа во најконзервативната крајност, гледате девојки во фармерки или спортски обувки, но не толку многу. Значи, најдобро е не привлекуваат внимание и не спакувајте шорцеви, мускулести или кратки фустани. Ништо што не покажува премногу кожа.

Не мора да се прикривате како стара ламба, земете само неколку големи шамии за покривање на главатаНа крајот на краиштата, вие сте западен и од вас не се очекува ништо освен почит. Што се однесува до косата, можете дури и да го прескокнете марамот во градовите, но запомнете го тоа не излегувајте од хотелот или хостелот со влажна косаВе молиме исушете ја пред тоа бидејќи влажната коса се смета за сексуална.

Што се однесува до облеката генерално, некој е во искушение да носи лесна облека и да ја искористи и да земе сонце или да излезе поладна. Ова не е случај тука, барем ако шетате низ градовите, музеите или историските места. Внатре во одморалиште можете да шетате во шорцеви, но ако се движите низ руралните области, дури и Аман, не сакате да бидете непочитувани само за да бидете пријатни.

Постојат два збора што жената треба да ги земе предвид во муслиманските земји: почитување на културата и дискреција. Каде и да одите, правете го она што го гледате, вели поговорката, и тука апсолутно се применува. Мора да знаете дека светот не е ист, дека постојат различни култури и дека дури и без нивно споделување мора да ги почитуваме. Другата работа е дискреција. Не привлекувајте внимание. Нема да ви се допаѓа да бидете центар на развратни погледи од мажи и да ги осудувате погледите на жените.

Ако планирате да одите на плажа, се разбира дека можете и да одите Костими за капење. Постојат многу одморалишта во областа на Мртвото Море и ќе видите малку од сè, од жени во буркини костуми, комбинезони, до бикини. Да одиме или да бидеме во море или да се сончаме е добро, но не мора да шетате по улиците или хотелот така облечени. Јас инсистирам, нема да ви се допадне ситуацијата во која ќе бидете намигнување.

А што е со чевлите? За урбаните области сандали или лесни чевли Тие се многу добри, но ако одите во пустина или Петра можете да ги однесете чевли за пешачење или нешто со попривлечен ѓон. Говорејќи за урбани и рурални средини, можете да го соберете вашиот куфер или ранец размислувајќи за овие две области и нивната соодветна облека: за градови, лабави свилени панталони, широки маици, кожени сандали со ѓон, средна торба за да ставите работи што купи, а за руралните средини менуваш чевли и додаваш капи.

Завршува денешниот напис за тоа како да се облечете во Јордан, ако сте жена, мора да бидете Р.не заборавајте да ги покриете овие делови од телото: градите, рамената, стомакот и нозете. Долгите ракави можат да бидат важни ако влезете во џамија или верски места, но доволно е да ги покриете рамената на други места. Јорданките ја покриваат главата со коса под хиџаби или бурки, но вие сте турист и истото барање не паѓа на вас. На верски места тие обично ви нудат нешто да го сторите тоа, ако немате.

Јордан е помодерен од Египет кога станува збор за облеката, но сметајте дека ако се движите на организирана турнеја секогаш е полесно отколку ако одлучите да се движите сами. Она што не треба да го заборавите, како додаток, е сончање, очила за сонце, удобна капа, маст после сончање и отвратителен. И, се разбира, да сакаме да си поминеме убаво, но тоа, по оваа пандемија што сите не 'врзавме дома, е повеќе од уверено. И во три примероци!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*