Како да стигнете до Боракај? Дишни патишта, морски пат и копнен пат

Хамак на плажата Боракај

Кога сакате да стигнете до некое место и тоа се само проблеми, можеби не ви се допаѓа да го правите тоа, но кога судбината вреди да се труди, тогаш е добра идеја да ги барате сите можни решенија за да можете да пристигнете и по посетата, да можете да се вратите дома.

Ова е случајот со Боракај, место кое многу го посетуваат туристи, но кои ги гледаат и сакаат да можат да стигнат до својата дестинација. Но, ако сакате да одите во Боракај на одмор или да го запознаете и не знаете како да го направите тоа, денес сакам да ви дадам мал водич за да го земете предвид кога сакате да го испланирате вашето патување.

Боракај, небесно место

Пристаниште Боракај

Прво, сакам да ви кажам малку за Боракај во случај да не знаете каде е или за какво место е тоа. Боракај е за Филипините како што е Ибица за Шпанија. Тоа е мал остров лоциран јужно од Манила, оддалечен околу 300 километри и е многу посетен од туристи секоја година благодарение на неговите плажи како што е познатата Плаја Бланка.

Оваа плажа е именувана така благодарение на нејзиниот спектакуларен бел песок и неговите неверојатни кристални води што го прават најдобро тврдење за луѓето кои сакаат рајски предели. Навистина е место од соништата, но само ако сакате да бидете опкружени со центри за масажа, ресторани, хотели од сите видови и многу луѓе цело време. Постојат и активности во вода кои исто така се добро тврдење, хотелите нудат семеен туризам и има хотели на високо ниво за најпосебните.

Пристаниште во Боракај со бунгалови

Во последните три децении островот се трансформира и тој премина од тотален остров во соништата до експлоатиран за туризам, нешто што за жал може да му го украде шармот и да ја уништи недопрената природа што ја карактеризираше кога беше тивок остров полн со магија. Многу туристи го сакаат затоа што иако се експлоатира толку многу, сепак има неискористени тивки области во вид на заливи. Но, за да имате пристап до овие места е подобро да знаете каде одите или да имате добар упатство за придружба и да не можете да ризикувате да се изгубите во непознати области.

Исто така, овој остров има одличен ноќен живот, уште посилно тврдење за многу туристи кои сакаат да забавуваат, музика и да си поминат убаво на автентично место од соништата.

Како да стигнете до Боракај

Плажа Боракај

Пристаништето за влез на островот Борокеј е малото гратче Катиклан, на главниот остров, од каде бродовите многу често заминуваат. Еден од начините да се стигне до Борокај е авионски. Локалниот аеродром, на кратко возење со брод од Боракај, се наоѓа во Катиклан. Авиокомпаниите што можете да ги преземете се: Сут источноазиски авиокомпании, азиски дух, филипински ерлајнс и цебу пацифик.

На кратко, можете да пристигнете земајќи ги предвид различните опции:

  • Од Манила. Секојдневно има неколку летови од аеродромот во Манила до аеродромот Катиклан или аеродромот Калибо. Од аеродромот Катиклан се потребни околу 15 минути за да се стигне до пристаништето, а потоа уште 15 минути со брод да стигнете до островот Боракај. И кога ќе пристигнете, ќе имате уште едно патување од околу 20 минути додека не стигнете до туристичките центри во Плаја Бланка.
  • Од градот Себу. Секојдневно има летови од аеродромот во Кебу до Катиклан или аеродромот Калибо.

Колку време е потребно за да се оди со авион

Авионско патување до Боракај

Летовите се движат помеѓу 35 и 45 минути И, треба да знаете дека летовите од Манила обично заминуваат од домашниот аеродром, а не од меѓународниот аеродром. Таму ќе мора сами да ги собирате и да ги проверувате торбите, па затоа мора да бидете многу внимателни за да ги чувате вашите работи безбедни.

Редови за да стигнете до Боракај

Брод на плажата Боракај

Азиските спирити и авиокомпаниите „Југоисточна Азија“ исто така имаат летови помеѓу Катиклан и Цебу, како и меѓу Катиклан и Лос Анџелес. Ер Филипините започнаа со секојдневни летови помеѓу Манила и Катиклан од 15 декември 2007 година.

Многу авиокомпании промовираат летови помеѓу Боракај летаат кон Калибо, што е минимум 90 минути возење со автобус, во зависност од сообраќајот. Меѓу искусните патници често се препорачува да патуваат во Катиклан за да го избегнат ова патување со автобус, и однадвор и од назад.

Многу туристички агенции нема да ве известат за оваа опцијаСепак, би било добро ако го земете предвид за да избегнете чувство изгубено среде никаде, нешто што може да генерира негативни чувства среде непозната земја за вас. Авиокомпаниите што летаат кон Калибо се Филипините ерлајнс и Цебу Пацифик. Летовите од и до Манила до Калибо се вршат со авиони. Времето на летот е само 35 минути.

Патувањето со брод може да биде друга одржлива опција

Дојдете до Боракај со брод  Друга опција е патување со брод, управувано од МБРС и дел од пристаништето Манила до Катиклан, но лошата страна е што тие се случуваат само еднаш или двапати неделно, во зависност од сезоната. Исто така, навигацијата „Негрос“ работи со привремени патувања на неколку милји крајбрежје од Боракај Плаја Бланка. Секојдневно има различни бродови кои сообраќаат помеѓу Роксас (Миндоро) и Катиклан. Првите чамци заминуваат околу 6 наутро, а последните во 4 попладне. Неопходно е да се биде многу точен за да не се остане на земја.

Можете исто така да го користите автобусот

Конечно, можете да изберете да патувате со автобус. Филтранко има автобуси кои редовно тргнуваат од Кубао, Манила, минувајќи низ Катиклан. Патувањето трае 12 часа па мора да имате многу трпеливост и знаете дека имате цело тоа време.

Сега кога знаете малку повеќе за овој остров и можете подобро да ве упатиме како да стигнете таму, можеби отсега ќе се осмелите да организирате посета на ова место за да уживате во сите негови пејзажи и сè што може да понуди.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*