Карактеристики на хотели без деца

Хотели без деца

Неодамна, воведен е тренд во некои хотели кои се преименувани хотели без деца или возрасни само. Овие хотели ја имаат главната карактеристика да бидат простори во кои не е можно да се престојува со деца, така што возрасните можат да уживаат во прилагодено опкружување. Тоа е идеја која многу патници сакаат да ја напуштат метежот и вревата хотели полни со семејства.

На Хотелите без деца се одлична алтернатива кога станува збор за престој, особено ако она што го сакате е одличен спокој и суштинска средина за возрасни. Но, овие хотели нудат многу повеќе, покрај тоа што немаат деца, со понуда наменета за возрасните да уживаат во искуството во целост.

Хотели за возрасни

Хотели без деца

Во моментов Хотелите возрасни само или без деца се малцинство, бидејќи тие не претставуваат многу повеќе од 5% од понудата, иако поради нивниот растечки успех тие можат да продолжат да растат. Сепак, имаше многу полемики во врска со тоа. Вистина е дека забраната за останување на возрасен сегмент е дискриминирачка до одреден степен и постојат здруженија кои се изјаснија против тоа. Но, секако не постои законска регулатива што зборува за тоа што овие хотели можат да забранат или не, така што тие играат со пазар кој е во пораст и кој исто така се зголемува.

Во моментов има големо мнозинство хотели дизајнирани за семејства, особено во најтуристичките области, така што немало поголеми движења против појавата на овие хотели само за возрасни, бидејќи тие се малцинство. Всушност, според Факуа, тие не можеле директно да забранат влез на семејство со деца доколку сакаат да останат, но тоа би било глупост затоа што ги немаат потребните услуги за некои деца.

Хотели ориентирани кон парови

Хотели без деца

Овие типови хотели обично се ориентираат на парови, бидејќи се бара одмор и романтична и мирна атмосфера. Иако се продаваат како тивки простори за одмор, фактот дека се сместуваат само возрасни не гарантира дека спокојството ќе се земе здраво за готово. Хотелите кои се насочени кон парови обично им нудат објекти за одмор да го поминат уживајќи во добри услуги.

Во овој тип хотели можете побарајте персонализирано внимание. Вообичаено е да уживате во услуги како што се кошници за добредојде. Исто така, во рестораните има менија за возрасни и можност за пиење алкохолни пијалоци во секое време.

Во овие хотели може да биде вообичаено да се најде простори како бањи на самото место. Спа-центарот е место кое ретко прима деца, па уживањето во неговите установи е нешто резервирано за возрасни. Понудените третмани за убавина и релаксација понекогаш се насочени и кон парови. Пакетите се нудат за престој, со понуди и разновидни третмани. Ништо подобро да се заврши релаксирачки од масажа на парови. Од друга страна, хотелот може да има слободни простори како што се базени или спортски сали, исто така подготвени за уживање на возрасните.

Хотели за забави

Друг концепт во кој овие хотели без деца можат да се специјализираат е тој од забава за возрасни. Постојат хотели кои имаат млада публика и нудат музика до доцна во ноќта, како и коктели и простори за одмор. Во овие хотели тие не се фокусираат на одмор, туку на забава, па оттука нивната публика е групи пријатели и млади. Во зависност од видот на понудата што ја имаат, нивните капацитети ќе бидат различни и ќе се рекламираат на различни начини.

Кои услуги ги нудат

Овие хотели се карактеризираат со таргетирање на возрасна публика во нивните објекти и услуги. Како што велиме, генерално, тие не можат да забранат влез на деца, но нивните простори не се подготвени за нив. Тие немаат услуги за семејства, како на пр услуга за чување деца и чување деца. Тие исто така имаат детски клуб, детски менија, детски базени или паркови. Тие нема да понудат креветчиња или други работи за да го олеснат престојот на семејство со деца, бидејќи тие се рекламираат како простории без деца.

Зошто да останете во хотели без деца

Хотели без деца

Иако тие се нудат како простори за одмор, вистината е дека тие се само хотели специјализирани за специфичен тип на јавност. Пред да одлучите за еден, треба да ги разгледате неговите капацитети и коментарите на другите корисници за да добиете разновидни мислења. Овие простори можат специјализираат во млада публика, парови или во луксузен или слободен туризам. Очигледно, сè зависи од тоа што го бараме, бидејќи во моментов хотелите имаат тенденција да се фокусираат и специјализираат во одредена публика за да се разликуваат. Оттука и бум кој се појавува околу хотелите без деца или само за возрасни.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*