Кастропол, што да се види?

Кастропол

Кастропол, што да се види? Ова прашање е вообичаено кај оние кои го посетуваат овој совет на Астуриас за прв пат. И прашањето има смисла бидејќи тоа е едно од оние места што не се појавуваат во круговите на масовниот туризам и не го посетуваат илјадници луѓе секоја година, дури и ако е прекрасно скриено богатство.

Привилегирана локација на бреговите на вливот на Ео, пејзажи како од соништата, урбан центар полн со споменици, вкусна гастрономија и бројни рекреативни наутички активности се дел од работите што ви ги нуди овој прекрасен град во западниот дел на Астурија. Сето тоа затоа што не ви зборува за неговата блискост со Галиција ниту дека тој минува низ него Патот на Сантијаго. Поради сите овие причини, ќе одговориме на прашањето Кастропол, што да видиме?

Привилегирана природа

Плажата Пенаронда

Плажата Пењаронда

Како што рековме, Кастропол се наоѓа на гребенот со поглед на вливот Ео. Пред него се наоѓа градот Луго Рибадео, уште едно чудо што ве советуваме да го посетите. Но, сега зборуваме за Кастропол. Од неговото рибарско пристаниште, можете да организирате а бродски пат што оди нагоре по Ео до областа на Сан Тирсо де Абрес.

Од друга страна, имате неколку плажи во советот, но две се издвојуваат од останатите. Станува збор за Пенаронда (прогласен за споменик на природата), во гр Барес, која е долга околу шестотини метри и се протега помеѓу карпите на А Робалеира и Пунта дел Корно, и онаа на Арнао, лоциран во Фигерес, со околу четиристотини метри песок и речиси на устието на Ео. Исто така, многу блиску до второто е малото Сан Римски залив.

Што се однесува до внатрешноста на советот на Кастропол, тој ви нуди и прекрасни пејсажи. На само неколку километри од брегот, го имате Врвот Ла Бобија, висок повеќе од илјада метри. Но, обиколувајќи ги патеките во околината, можете да најдете две прекрасни места. Зборуваме за убавото долината обанца и на Водопад Чијо. Тие ги завршуваат правците на советот на повикот на Рудниците, кој дел од областа на Тол и ве носи на стара железна експлоатација и друг подеднакво интересен циклусен туризам.

Конечно, формирајќи триаголник со Кастропол и Рибадео, е не помалку убавиот град Фигерес, кој штотуку го спомнавме, припаѓа на советот на првиот и кој исто така треба да го посетите бидејќи има неколку многу убави споменици, како што ќе видиме.

Споменици за гледање во Кастропол

Без разлика на сето она што штотуку ви го објаснивме, ако Кастропол се издвојува по нешто, тоа е за неговото импозантно монументално наследство, далеку супериорен и различен отколку што би се очекувало во град со само три илјади жители. Ајде да го посетиме со вас.

Верско наследство на Кастропол

Капелата Санта Марија дел Кампо

Капелата Санта Марија дел Кампо, еден од спомениците што треба да се видат во Кастропол

Првото нешто што мораме да ви разјасниме е дека на астурискиот град му недостасуваат споменици пред 28 век. Причината е застрашувачкиот пожар што го опустоши ноќта на 1587 септември XNUMX година. Малку беше спасено, иако еден од верските објекти беше.

Зборуваме за Капелата Санта Марија дел Кампо, датиран во 1461 година, иако подоцна бил реформиран. Внатре, можете да видите прекрасен барокен олтар. Ќе го најдете во паркот Висенте Лориенте, до статуата посветена на морнарот Фернандо Виљамил, херој на Кубанската војна и роден во советот.

Другиот голем храм на Кастропол е Црква Сантијаго, изградена на остатоците од старата болница за аџии и со популарен барокен стил. Доказ за неговото потекло е Puerta de los Franceses, датира од XNUMX век, иако храмот е од XNUMX век. Со својата бела фасада, ќе го најдете во срцето на градот, веднаш до Плаза дел Крузадеро.

Граѓанско наследство на астурискиот град

Палатата на четирите кули

Палатата на четирите кули

Уште поважно од религиозното наследство е граѓанското наследство во Кастропол. Самиот факт на шетање низ неговото пристаниште и ценење на прекрасните погледи што ги нуди на зајдисонцето над вливот Ео, Рибадео и Фигерас е спектакуларен. Вистинско задоволство е и шетањето низ тесните улички на градот, со куќите со традиционална архитектура од XNUMX и XNUMX век. Исто така, ви препорачуваме да пристапите на Поглед на Ла Мирандила, од кој имате спектакуларен поглед на целиот залив.

Но, можете и да се сретнете величествени домови од истиот период и барокен стил кои ги прикажуваат грбовите на нивните сопственици. Кастропол има дури и неколку палати. Еден од најубавите е Палата Валедор, чиј стил потсетува на галициските селски куќи и кој е изграден во XNUMX век по каноните на барокот.

Исто така, ве советуваме да го видите Куќата на четирите кули, со класична фактура и геометриски линии. Но, пред сè, на Палатата на маркизот од Санта Круз де Марсенадо, изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век, исто така следејќи ја формата на буквата У на галициските селски куќи. Комплексот, кој има и капела и парк, е организиран околу централниот двор опкружен со ходници поддржани со колони и украсени со врежани дрвени балустради. Вреди да се одбележи и нејзината борбена кула и влезната врата до дворот, на врвот со полукружен лак.

Вила Росита има многу поинаков карактер и Замок Сестело. Последнава е импозантна зграда која се наоѓа во областа на притиснете. Изграден во XNUMX век, опкружен е со прекрасна вегетација. Исто така, во Барес го имате Donlebun Towers, прогласен за уметнички историски споменик и тоа не е единствениот споменик поврзан со семејството што му го дава името, како што ќе видиме.

Фигерас, уште едно чудо што треба да се види во советот на Кастропол

Замок Пењалба

Замок Пењалба, еден од накит на Фигерас

Ако сакаме да дадеме добар одговор на прашањето на Кастропол, што да видиме?, треба да посветиме специфичен дел на прекрасниот град Фигерес, кој припаѓа на неговото општинско подрачје и се наоѓа пред него, исто така во вливот Ео. Ќе се изненадите кога ќе откриете се што нуди овој мал рибарски град со само седумстотини жители.

Само прошетка низ неговото шармантно пристаниште или низ неговите тесни и стрмни улички е задоволство. Во нив можете да видите фонтани како што се оние на El Pelamio, Rapalacóis или A Ribeira. Но, сè уште има поголема вредност саат-кула, сегашна библиотека и дом на културата, и на Секуларни училишта, и двете од почетокот на XNUMX век, исто како и на Рибарска пошта.

Што се однесува до верското наследство, тие го истакнуваат црква на Сантијаго Апостол, изградена во XNUMX век, и на Ермитаж на караулата, од XIX. Од друга страна, во Ароксо имате остатоци од мала одбранбена тврдина од XNUMX век. Но, два споменици се издвојуваат над другите во Фигерас.

Првиот е моќниот Палатата на Пардо Донлебун, со својата импресивна централна кула која датира од XNUMX век и нејзините две симетрични тела. Прогласен за имот од културен интерес, го изгради г. Санчо Пардо Донлебун, од истото семејство кое ги поседува кулите кои претходно ги споменавме во Барес, кои учествуваа во експедицијата на непобедлива војска. Тој е опкружен со ѕид и веќе во XNUMX век биле изградени две пристапни кули до оградата кои се идентични со оние на Квартот, во Валенсија.

А вториот е Замок Пењалба, наречен и Шале де Дона Сокоро, кој моментално е хотел. Изградена е во 1912 година од страна на архитектот Ј. Арбекс, ученик на Антонио Гауди. Иако има карактеристики на арт-деко, тој е еден од најдобрите примери на индиската архитектура од почетокот на XNUMX век што можете да го видите во Астуриас.

Со правоаголен план на подот сокриен со три кружни кули, едната завршува со купола, нејзините тераси и погледи се отвораат низ хиперболични сводови кон градините. Овие се во англиски стил, имаат 18 квадратни метри и се дизајнирани од градинарот на Вистински дом. Ентериерот е организиран околу централен двор и е украсен со растителни мотиви и витражи.

Кастрополски свечености

цветен тепих

Цветен тепих во Корпус Кристи во Кастропол

И на крај, не сакаме да го напуштиме Кастропол без да ви кажеме за една од неговите најпосебни свечености. Вистина е дека прославите на Светата недела, Сантијаго Апостол и Сан Роке се убави. Уште поинтересно е Корпус Кристи, прогласен за регионален туристички интерес бидејќи градот е засаден со скапоцени цветни килими.

Сепак, партијата на која се повикувавме е Кармен во Фигереш. Бидејќи, покрај многу други активности, прекрасен морска поворка што минува низ трите града на вливот: самиот Фигерас, Кастропол и Рибадео. Конечно, се пее Salve Marinera и сликата е вратена во црквата.

Како заклучок, се надеваме дека одговоривме на вашето прашање Кастропол, што да се види? Како што видовте, овој прекрасен град во западниот дел на Астурија има пејзажи како сон, прекрасни плажи и многу споменици. Тој дури има и свои археолошко морско богатство во повиците Кањони на Ео. Останува само да ви кажеме дека, за да ја завршите посетата на оваа област, пробајте ја неговата исклучителна кујна. Во оваа смисла, особено се препорачуваат јадења како што се грав со школки, пита со харинга, тепсија од ослиќ или пудинг од ориз. Сепак, ѕвездениот производ на областа е Остригите израснат во самиот влив на Ео. Зарем сето она што го објаснивме не ви изгледа доволна причина за посета Кастропол и неговата околина?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*