Силиконската долина

Силиконската долина во Калифорнија е Мека за технологија и гикови. Точно, неговото име значи Силиконска долина, ...

Долина на смртта, туризам во САД

Како што сугерира нејзиното име, Долината на смртта изгледа како долина на смртта: огромна е, пустина е, сива е, се чини дека не го чува животот. Тоа е долина со Долина на смртта која воопшто не е мртва, но врие од живот, ноќ и ден? На Националниот парк Долина на смртта не му пречи екстремната топлина, па запознајте го овој туристички бисер на Соединетите држави.

Ноќ на вештерките

Традиции на САД

Американски филмови и серии ни ги покажаа обичаите на американскиот народ во безброј прилики. Веројатно можеме да ...

Холивудски знак

Што да видите во Лос Анџелес

Лос Анџелес е еден од оние градови за кои мислите дека сте ги познавале цел живот благодарение на холивудското кино. …

Северна Алјаска, граница на светот

Ако ви се допаѓа природата со голема буква, тогаш не можете да ја пропуштите Алјаска. Северот е најоддалечениот и најраскинат дел од државата и е прекрасен.

Филаделфија

5-те најевтини градови во САД

Не пропуштајте ја оваа компилација со 5-те најевтини градови во Соединетите Држави за да ги искористите максимално одморите во Америка

Чихонал вулкан

Вулкани во Северна Америка

Willе ги откриеме најневеројатните вулкани во Северна Америка, некои живи и уникатни места што ќе ве остават со отворена уста.

Опасни населби во Америка

На овој пост ќе продолжиме да знаеме кои се најопасните населби во Соединетите Држави, така што имате информации за тоа што можете да најдете

Вулкански туризам во Алјаска

Денес ќе вежбаме вулкански туризам на Алјаска. Да ја започнеме турнејата на вулканот Кливленд, стратовулкан кој се наоѓа западно од ...

Монт Мекинли на Алјаска

Алјаска и Хаваи, одделните држави

Хаваи и Алјаска се двете одделни држави на САД и иако се многу различни, тие споделуваат некои заеднички работи. Во оваа статија ви даваме увид во тоа што да видите на двете страни.

Што да посетите во Вирџинија?

Да видиме некои од туристичките атракции што во моментов ни ги нуди државата Вирџинија. Во моментов Вирџинија е дом на нешто ...