Ретки традиции во светот

И кога ќе помислите дека светот е понормално место отколку во други времиња, сфаќате дека не е, дека сè уште има традиции, обичаи, многу работи кршење садови, ампутирање прсти, фрлање домати, портокали или цимет, маскирање черепи од коњи. , бебиња кои скокаат... дали ги знаете овие чудни традиции?

Натуризам: што е тоа

Сите во одреден момент сме се прошетале дома голи или сме го соблекле костимот за капење во базен, а се сеќаваме дека чудното и пријатно чувство на натуризмот е многу повеќе од одење голи на плажа, тоа е начин на живот кој секој може да го следи.

Швајцарските Алпи

швајцарските обичаи

Швајцарските обичаи се движат од социјален живот до занаетчиство преку свечености и гастрономија. Осмели се да ги откриеш

Вестминстерската палата

Англиски обичаи

Англиските обичаи како Боксинг Деј или менувањето на гардата во Бакингем ќе ве изненадат. Осмелете се да патувате таму и уживајте во нив

Сенегалските обичаи

Сенегал е земја во Западна Африка и е позната како „порта на африканскиот континент“. Тоа е прекрасна земја, со различни пејзажи и познавајте ги обичаите и културните традиции на Сенегал.

Култура на Грција

  Грција е една од најпопуларните туристички дестинации во светот. На крајот на краиштата, тоа е лулка на нашите модерни западни демократии и сè уште ги откривате обичаите на Грција: што да јадете, какви се семејствата, работа, уметност...

Италијански обичаи

Откријте ги обичаите на Италија, оние што го обликуваа карактерот на нејзините жители со текот на времето.

Култура на Германија

Германија е во центарот на Европа и по Русија е земја со најголем број жители на континентот, со 83 милиони луѓе кои живеат. Откријте каква е германската култура, какви се луѓето, нивните обичаи, нивните традиции

Египетска култура

Египет е муслиманска земја, па затоа е добро да знаете неколку работи за културата пред да патувате. Како да се облекуваат, како да се поздравуваат, како да се однесуваат.

Римската култура

Рим е еден од најневеројатните градови во Европа. За amубен сум во овој град, не може да биде поубав, покултурен, поинтересен ... Невозможно Пред да отпатувате во Рим, знајте малку за неговата култура, историја, кујна, фестивали и традиции.

Регионален костим на Галија

Дознајте за историјата на галичката регионална носија, традиционална облека на селаните од седумнаесеттиот век и која трае и денес.

Култура на Кина

Кина е прекрасна земја со милениумска, богата и разновидна култура. Тоа е како одвоен свет, со своите јазици, фестивали, сопствен зодијак, кинеската култура е богата, разновидна, интересна, забавна. Нивните обичаи, фестивали, храна, музика ... дури и зодијакот!

Типичен костим за регионот на Андите

Читаме „Анденски регион“ и мислиме на Јужна Америка и неколку земји, но во реалноста, конкретно, се однесува на еден од шесте природни региони. Регионот на Андите е еден од регионите со најголема разновидност на пејзажи и култури во Колумбија На Откријте ги нивните типични носии!

Типичен костим од Оахака

Типичните носии ги толкуваат обичаите, традициите, с everything што е поврзано со земјата и луѓето, нејзината култура, религија, гастрономија, типични носии на Оахака се химна за бојата и радоста. Не престанувајте да ги запознавате.

Типичен костим на Чиапас

Мексико е мултикултурна земја со вековни традиции. Еден од неговите најубави региони е Чиапас, на југозапад од нацијата. Има половина од својата Ако постои шарена и весела носија што е типична носија на Чиапас, „чиапанеката“. Но, тој не е единствениот!

Типичен костим од Никарагва

Типичните носии на секоја земја или секој регион во една земја ни кажуваат за територијата, нејзините обичаи и традиции. И кога некој зборува за типичните никарагваски носии, се поврзани со нивните традиционални танци, затоа подгответе се за свет со живописни и радосни бои.

Типичен венецуелски костим

Секоја земја или секој регион во една земја има типичен костим, традиционална облека што го интегрира неговиот фолклор, односно изразување на културата. Дознајте повеќе за типичната носија на Венецуела и сите варијации, регион по регион.

Традиции на Шпанија

Секоја земја има свои обичаи, производ на времето, своите луѓе, својата земја. Кои се тогаш соодветните шпански обичаи? Дали ги знаете најпопуларните шпански традиции? Фламенко, борба со бикови, забави, сиеста, како се свадбите, што се случува во барови и предјадења ...

Трки со коњи во Санлакар

Трките со коњи Санлакар се различно шоу што се случува во прекрасна и привилегирана природна средина

Мексикански традиции

Мексико е земја со најголема културна разновидност во Америка, така што има море од интересни и curубопитни традиции. Некои се многу стари, други Денот на мртвите, Богородица од Гвадалупе, карневал во Веракруз, маријачи, посади ... ги знаат сите мексикански културни традиции!

Која беше облеката на Маите

Маите биле еден од најважните и најинтересните народи на античкиот свет. Дистрибуирани низ цела Централна Америка, илјадници години. Дали некогаш сте се запрашале како се облекувале древните Маи? Тие носеа здолништа, сандали, глави, шарени кошули и многу пердуви.

Канарски легенди

Канарските легенди се инспирирани од богатата подлога Гуанче, но тие зборуваат и за острови кои се појавуваат и исчезнуваат како со магија

Традиционална руска носија

Сарафан, понева, кафтан, се имиња на некои традиционални руски носии, наследства од културното богатство на овој антички европски народ

Мексикански легенди

Мексиканските легенди, кои реагираат на синтезата на претколумбиските и европските култури, сочинуваат богато етнографско наследство

Јапонски традиционален фустан

Јапонија е мојот втор дом. Многупати сум бил таму и едвај чекам да се врати пандемијата да се врати. Ја сакам оваа земја, нејзините луѓе, нејзината гастрономија и Кимонос, обис, јукати, гета сандали? Колку знаете за традиционалната јапонска облека?

Еуконканто

10-те најчудни обичаи на светот

Најдоброто нешто во врска со патувањето е запознавање на нови култури и традиции Откријте во овој пост 10-те најчудни обичаи на светот!

Типичен костум на Јукатан

Типичната носија на Јукатан е резултат на погрешна генерација помеѓу домородците и Хиспанците. Се носи за време на јараните, традиционалниот танц на областа

Легенди за Галиција

Легендите за Галиција се исто толку многубројни и убави и одговараат на богатото орално и митско наследство на земјата Бреоган

Типична носија од Халиско

Типичниот фустан на Халиско е поврзан со традицијата на шарерија и маријаки. Затоа, тој претставува најоригинален во Мексико.

Легенди за Рим

Легенди за Рим

Легендите за Рим се толку многу што дури се однесуваат на основањето на градот и неговите први години на постоење.

Легенди за Севилја

Легендите за Севилја се многубројни и се однесуваат на митското минато на ликовите што живееле во прекрасниот град на Андалузија.

Типична носија на Веракруз

Типичната носија на Веракруз ја комбинира автохтоната со она што доаѓа од Шпанија. Се издвојува по преовладувањето на белата боја и по едноставните ткаенини.

Индиска облека

Индиска облека

Ние ви ги кажуваме сите детали за типичната и традиционална облека во Индија за да дознаете повеќе за нејзината култура.

Ирски традиции

Ирски традиции

Willе зборуваме за некои од најдобрите традиции во Ирска, за да ја запознаеме оваа неверојатна дестинација малку повеќе.

Аргоитија

Аргоитија, поставката за „Осум баскиски презимиња“, не постои. За да се создаде, земени се делови од градови како Зарауц, Зумаја или Гветарија.

Сан Мигел де Ескалада

Сан Мигел де Ескалада е едно од чудата на шпанската пред-романескна. Можете да го посетите во општината Градефес, провинција Леон.

Парадор де Леон

Парадор де Леон или манастирот од Сан Маркос е архитектонски скапоцен камен во кој ќе се чувствувате пренесени во минатите времиња.

Арапска култура

Ивееме во разновиден свет и токму таа разновидност нè прави толку интересни како вид. Денес ќе го видиме ...

Седумте чуда на светот

Од 2007 година има 7 нови чуда на современиот свет избрани во глобално истражување од повеќе од 90 ...

Колосот на Родос

Денес современиот свет избра свои чуда, но историски Чудата на античкиот свет се ...

Музеј Цералбо

Сместен во една убава и централна палата од XNUMX век на улицата Вентура Родригез, музејот Цералбо е еден ...

НЗ

Каде е Нов Зеланд

Нов Зеланд, едно од местата со најневеројатни и најдобро зачувани предели на планетата. Не случајно ...

Шпански обичаи

Во 60-тите години на минатиот век, шпанската влада смисли туристичка кампања за привлекување посетители во Шпанија што донесе ...

Театар Мерида

Римски театар во Мерида

Западно од Шпанија се наоѓа Мерида, главниот град на Екстремадура, која ја основаа Римјаните во ...

Катедрала Виторија

Сместено на највисокиот дел од ридот на кој се населило примитивното село Гастеиз што ...

Куриозитети на светот

Нашата планета е толку неверојатно голема што има многу iosубопитства во светот кои ни помагаат да ја разбереме културата ...

Колосеум во Рим

Најважните римски урнатини

Ние ви прикажуваме некои од римските урнатини кои припаѓаат на Римската империја кои сè уште можат да се посетат во разни земји.

Банкноти на светот

Постојат многу земји и затоа многу валути. Колку што денес некои земји во Европа го делат ...

7 шокантни светски танци

Фолклорот е збир на културни традиции на еден народ што го формира својот идентитет и се пренесува од колено на колено ...

Палата Инфантадо

Палатата на војводите на Инфантадо, во Гвадалахара, е најубавата зграда во градот Кастилијан-Ла Манча. Прогласен споменик ...

Царини во Гватемала

Америка е континент богат со култура и историја и централниот дел има големо наследство на Маите кое не е ограничено на Мексико, како што некои отсутни Гватемала е земја богата со традиции и обичаи, некои со потекло од предхиспанското, други наследени од Шпанија. Изненадете се со нив!

Кубански обичаи

Како резултат на мешавината на култури, во процес кој траеше неколку векови, се роди уникатна култура од голема ...

Германски обичаи

Германски обичаи

Обичаите на Германија ни кажуваат многу за нивниот животен стил и карактерот на Германците, нешто важно за патување таму.

Јужнокорејски обичаи

  Веќе некое време, можеби веќе една деценија, Јужна Кореја е на светската мапа на популарната култура. Зошто? Дали заради вашиот музички стил, одите во Јужна Кореја? Сигурно сакате драма и к-поп, но пред да стапнете таму, а како да научите нешто за корејските обичаи?

Ајфеловата кула

Царината на Франција

Кога подготвуваме патување има многу работи за кои треба да размислиме, така што сè ќе оди како ...

Обичаи на Аргентина

Аргентина е во основа земја на имигранти, иако нејзината географија е толку обемна што во зависност од тоа каде одите ќе можете да стапите во контакт со обичаите што одите во Аргентина и сакате да знаете малку повеќе? Потоа запознајте некои од нивните обичаи, храна, типични пијалоци, ставови и социјални обичаи.

Јапонски обичаи

Јапонија е мојата омилена дестинација, би можела да го кажам своето место во светот зад мојата родна земја. Ја сакам Јапонија толку многу што бев на одмор овие три последни. Дали одите во Јапонија? Потоа дознајте за најважните јапонски обичаи за да знаете како да реагирате на нив. И кои не можете да ги направите!

Ноќ на вештерките

Традиции на САД

Американски филмови и серии ни ги покажаа обичаите на американскиот народ во безброј прилики. Веројатно можеме да ...

Типични носии на Колумбија

Типичните носии на една земја се културен и историски примерок од истата. Во случајот со Колумбија, фолклорот ...

Типични носии на Мексико

Типичните носии на една земја, како гастрономијата или музиката, се израз на нејзиниот фолклор. На…

Што да видам во Ронда

Ронда е еден од најстарите и најубавите градови во Шпанија. Сместено е во провинцијата Малага и ...

Типична еквадорска облека кај жени

Типични носии на Еквадор

Откријте ги типичните носии на Еквадор во зависност од областа. Како се облекуваат странците што патуваат таму? Пронајди!

Таџ Мајал

Хиндуистичка култура

Запознајте се со индиската култура и откријте ги обичаите на хинду-народот во однос на религијата, гастрономијата, фестивалите и многу повеќе на хинду-културата.

Дете со типична бразилска облека

Типична носија од Бразил

Откријте ја типичната носија на Бразил и облеката што ја носат во зависност од годишното време и областа. Кој е фустанот на Бразил? Откријте го овде!

Знаме на Велс

Знаме на Велс

Зошто има змеј на знамето на Велс? Ние ви ја раскажуваме приказната зад симболот на велшкиот народ. Што значи тоа? Пронајди!

Типичен индонезиски храм

Индонезиска култура и традиции

Ги откриваме типичните обичаи на Индонезија. Забави, религија, облека, гастрономија и многу повеќе. Не ја пропуштајте индонезиската култура.

Лондон зандана

Лондон Зандана: Терор во Лондон

Ние ви кажуваме каков е лондонскиот зандан, хорор музеј кој нуди претстави и претстави што ќе ве остават трепери. Дали сакате да видите како е?

Жени од Камбоџа

Традиционален фустан на Камбоџа

Ако планирате да патувате во Камбоџа, интересно е што ја познавате типичната облека и облека во областа. Како се облекуваат во Камбоџа? Пронајди.

Спорт во Велс

Спортот е нешто што е длабоко вкоренето во Велс како фудбал, рагби, крикет, снукер итн., Нешто што привлекува илјадници луѓе.

Фолклорни маски од Перу

Друг стандард на перуанската изработка се маските, користени од памтивек за да се користат како врска со ...

Обичаи на Пиура

Пиура е една од најценетите дестинации во Перу, сместена во најсеверниот дел на земјата во однос на крајбрежјето.

Абориџини групи на Африка

Бушманите од пустината Калахари, според историчарите и археолозите, нивната важност лежи во фактот дека тие се многу слични по генетика со првите африкански имигранти

Француски фустан

Франција денес нема уникатен урбан стил, иако може добро да се спомене како неколку од ...

Кито, Фиренца Америка

Секој го познава овој прекрасен град како Кито, иако неговото вистинско име е Сан Франциско де Кито. Исток