Стразбур

Што да видите во Стразбур

Ние ви кажуваме сè што може да се види во прекрасниот француски град Стразбур, со својата стара катедрала, плоштадите и Малата Франција.

Chueca

Чуека е едно од најпопуларните населби во Мадрид. Со космополитска душа, своето име му го должи на ...

Womanена што патува со авион

Преку препишување

Кога станува збор за патување со авион, еден од честите проблеми што патниците честопати го доживуваат е прекумерна резервација.

Пазар во Сан Мигел

Пазар Сан Мигел во Мадрид

Ние ви прикажуваме сè што Меркадо де Сан Мигел може да ви понуди во срцето на Мадрид, квалитетен гастрономски простор.

Кула на Херкулес

Кула на Херкулес

Ние ви ги кажуваме сите детали за познатата кула на Херкул, симболичен светилник на градот А Коруња на брегот на Галиција.

Segovia

Што да видам во Сеговија

Ние ви ги кажуваме местата од интерес што треба да ги видите во градот Сеговија, од неговиот аквадукт до прекрасниот Алказар или плоштадите на стариот град.

Куриозитети на светот

Нашата планета е толку неверојатно голема што има многу iosубопитства во светот кои ни помагаат да ја разбереме културата ...

Езера Ковадонга

Езера Ковадонга во Астуриас

Ние ви прикажуваме сè што можете да видите во областа Ковадонга езера лоцирана во Пикос де Европа, во Кнежеството Астуриас.

Парк Капричо

Еден од најубавите паркови во Мадрид и исто така најмалку познат е паркот Ел Капричо. Тоа е за…

Парадори во Галиција

Парадори во Галиција

Зборуваме за Парадорите што постојат во Галиција, мрежа на сместувачки капацитети кои се наоѓаат во историски згради или згради од посебен културен интерес.

Драч пештери

Драч пештери

Ние ви кажуваме како да стигнете таму и сè што може да се види во добро познатите Драч пештери на островот Мајорка, лоциран во Порто Кристо.

Колосеум во Рим

Најважните римски урнатини

Ние ви прикажуваме некои од римските урнатини кои припаѓаат на Римската империја кои сè уште можат да се посетат во разни земји.

Банкноти на светот

Постојат многу земји и затоа многу валути. Колку што денес некои земји во Европа го делат ...

Сол Метро Мадрид

Метро области во Мадрид

Илјадници луѓе секој ден се во метрото во Мадрид за да го обиколат главниот град на Шпанија. Тоа е за…

Божиќен пазар

Најдобрите божиќни пазари

Ние ви ги покажуваме најдобрите божиќни пазари во Европа, во градовите и градовите што ја живеат Божиќната сезона во потполност.

Најдобри пазари во Шпанија

И покрај растот на трговијата преку Интернет, традиционалните пазари го задржуваат оној шарм што ги прави такво место ...

Суд на лавовите

Дворот на лавовите

Ние ви ги кажуваме деталите што сакате да ги знаете за спектакуларниот двор Лос Леонес, кој се наоѓа во Алхамбра во Гранада.

Канали во Венеција

Што да видам во Венеција

Ви ги покажуваме главните интересни точки во градот Венеција, град познат по своите канали и прекрасните споменици.

Езера Плитвице

Плитвички езера во Хрватска

Ние ви ги даваме сите детали за да можете да го посетите природниот парк Плитвички езера во Хрватска, средина со одлична убавина.

Курион Кипар

Прстен во новата година на Кипар

Сè уште имате време да си дадете одличен одмор. Ringвони во новата година на Кипар! Незаборавно патување и поевтино отколку што мислите.

Такси во Newујорк

Што да видите во Newујорк

Ние ви ги покажуваме главните точки на интерес во живиот град Newујорк, од Статуата на слободата до зградата на Емпери Стејт.

Хотели без деца

Карактеристики на хотели без деца

Ние ви ги кажуваме сите детали за хотелите без деца или само за возрасни, простори специјализирани за туризам ориентирани кон возрасни и парови.

Лакунијаха, природа што сјае

Лакунијача е име на посебна и совршена дестинација за сите loversубители на природата. Тоа е парк за диви животни, па ако ги сакате, дали сакате животни, но не и зоолошки градини? Потоа, посетете го паркот за диви животни во Лаунијаха, во Арагон. Природен рај!

Андора

Што да видите во Андора

Земјата Андора е позната по своите планински пејзажи и скијачки центри, но има повеќе атракции, како што се нејзините музеи.

Замокот Ченонсо

Што да видите во долината Лоара

Ние ви ги покажуваме главните градови на долината Лоара, како и нејзините најубави и најважни замоци во рамките на патеката на замокот.

7 шокантни светски танци

Фолклорот е збир на културни традиции на еден народ што го формира својот идентитет и се пренесува од колено на колено ...

Планови со деца во Мадрид

Оние кои ќе поминат неколку дена со семејството во Мадрид, сигурно ќе сакаат да прават планови со децата, бидејќи ...

Крстарење со меден месец

Крстарење со меден месец

Крстарењето е одлична алтернатива за размислување за патувања на меден месец, бидејќи нуди многу погодности и дестинации.

Трухило

Што да видам во Трухило

Трухило е град во Екстремадуран кој има голема историја, така што има палати, цркви и интересен градоначалник на Плаза.

Град Будимпешта

Одиме во Будимпешта за 40 евра

Ако размислувавте да избегате неколку дена, ова е вашата најдобра шанса. Лет до Будимпешта за 40 евра и многу поевтино сместување. Да одиме?.

Палата Инфантадо

Палатата на војводите на Инфантадо, во Гвадалахара, е најубавата зграда во градот Кастилијан-Ла Манча. Прогласен споменик ...

Рим обележја

Главни споменици на Рим

Спомениците на Рим се многубројни и, без сомнение, треба да се направи список за да не остави никој зад патувањето во градот.

Царини во Гватемала

Америка е континент богат со култура и историја и централниот дел има големо наследство на Маите кое не е ограничено на Мексико, како што некои отсутни Гватемала е земја богата со традиции и обичаи, некои со потекло од предхиспанското, други наследени од Шпанија. Изненадете се со нив!

Планови за викенд

Планови за викенд со деца

Плановите за викенд со деца се целото семејство да ужива, па затоа предлагаме многу разновидни и забавни идеи.

Патување на Ибица

Летајте на Ибица за само 8 евра

Тоа е понуда што лета, и никогаш подобро не е кажано. Бидејќи патувањето до Ибица за 8 евра, повратно патување, не е секогаш видливо. Почасти се!

Варшава

Што да видам во Варшава

Варшава е главен град на Полска и има многу историја зад себе, но има и што да им понуди на туристите.

Кубански обичаи

Како резултат на мешавината на култури, во процес кој траеше неколку векови, се роди уникатна култура од голема ...

Австралија

Австралиски обичаи

Обичаите на Австралија имаат многу врска со Англија, бидејќи таа е колонизирана земја со многу емигранти и мешавина на култури.

Германски обичаи

Германски обичаи

Обичаите на Германија ни кажуваат многу за нивниот животен стил и карактерот на Германците, нешто важно за патување таму.

Јужнокорејски обичаи

  Веќе некое време, можеби веќе една деценија, Јужна Кореја е на светската мапа на популарната култура. Зошто? Дали заради вашиот музички стил, одите во Јужна Кореја? Сигурно сакате драма и к-поп, но пред да стапнете таму, а како да научите нешто за корејските обичаи?

Ајфеловата кула

Царината на Франција

Кога подготвуваме патување има многу работи за кои треба да размислиме, така што сè ќе оди како ...

Ирска

Ирски обичаи

Обичаите на Ирска се многу богати и разновидни, мешани главно со античката келтска култура која сè уште опстојува.

Обичаи на Аргентина

Аргентина е во основа земја на имигранти, иако нејзината географија е толку обемна што во зависност од тоа каде одите ќе можете да стапите во контакт со обичаите што одите во Аргентина и сакате да знаете малку повеќе? Потоа запознајте некои од нивните обичаи, храна, типични пијалоци, ставови и социјални обичаи.

Јапонски обичаи

Јапонија е мојата омилена дестинација, би можела да го кажам своето место во светот зад мојата родна земја. Ја сакам Јапонија толку многу што бев на одмор овие три последни. Дали одите во Јапонија? Потоа дознајте за најважните јапонски обичаи за да знаете како да реагирате на нив. И кои не можете да ги направите!

Гастрономијата на Мексико

Кога станува збор за храна, Мексиканците имаат поговорка која вели „полн стомак, среќно срце“. Без разлика

Ноќ на вештерките

Традиции на САД

Американски филмови и серии ни ги покажаа обичаите на американскиот народ во безброј прилики. Веројатно можеме да ...

Гастрономија на Италија

Гастрономија на Италија

Гастрономијата во Италија има јадења што го обиколија целиот свет со својата популарност и со другите кои се исто толку вкусни.

Гастрономијата на Франција

Франција има легендарна гастрономија, повеќе од подготвена да ве пречека додека ја вкусите. Од најфино печиво до едноставно и рустично. Дали одите во Франција? Покрај музеите и замоците, тука е и нејзината гастрономија. Готвењето фракне е прекрасно во слатко и солено. Да јаде!

Типични носии на Колумбија

Типичните носии на една земја се културен и историски примерок од истата. Во случајот со Колумбија, фолклорот ...

Извор на Уредера

Посета на изворот на Уредера

Природниот парк Нацедеро дел Уредера во Навара ни нуди природен простор со огромна убавина за уживање со семејството.

Типични италијански носии

Типични носии на Италија

Постои голем избор во типични италијански носии, со парчиња од ренесансата, римските инспирации и венецијанските носии.

Типични носии на Мексико

Типичните носии на една земја, како гастрономијата или музиката, се израз на нејзиниот фолклор. На…

Што да видам во Ронда

Ронда е еден од најстарите и најубавите градови во Шпанија. Сместено е во провинцијата Малага и ...

Летајте за Мајорка за само 12 евра

Мајорка е една од главните дестинации за одмор. Доколку сакате да платите многу помалку, не пропуштајте ја оваа одлична понуда 8 дена.

Посетете ја Калдера де Табуриенте

Дали ова лето одите на Канарските острови? Потоа прошетајте низ островот Ла Палма и запознајте ја фантастичната Калдера де Табуриенте. Огромна е и убава!

Понуди за летови до Рим

Рим во лето, искористете ги летовите од 60 евра

Во лето можеме да патуваме и за помалку пари отколку што мислиме. Во овој случај, ќе патуваме за Рим, за неколку дена и за 60 евра. Уживајте во ваква понуда бидејќи нема да трае доволно долго за да размислите двапати. Подгответе ги торбите!

Патување во Маракеш

Лет и сместување две ноќи во Маракеш за 60 евра

Ако планиравте да избегате, дојде најдоброто време. Летот и сместувањето за две ноќевања во Маракеш ќе ве чини 60 евра. Зарем тоа не е добар начин да ја оставите вашата рутина настрана неколку дена?

Лос Гигантес во Тенерифе

Карпи Лос Гигантес во Тенерифе

Карпите Лос Гигантес во Тенерифе станаа една од нејзините најтуристички области, бидејќи тие нудат целосно и интересно искуство.

Тормо во маѓепсаниот град

Посета на маѓепсаниот град Куенка

Ако сè уште не го познавате маѓепсаниот град Куенка, ви недостасува интересна екскурзија низ природен простор што нуди неверојатни карпести формации.

Плоштад во градското собрание во Лувен

Што да видите во градот Лувен

Градот Лувен се наоѓа на само неколку километри од Брисел и е совршена посета за да го запознаете овој универзитетски град што има многу да понуди.

Запознајте го замокот Бран

Ако ви се допаѓа приказната за грофот Дракула, можете да го посетите замокот Бран во Романија ... па дури и да имате незаборавна ноќ на Ноќта на вештерките!

Верона

Што да видите во Верона

Италијанскиот град Верона не е само местото каде што требаше да живеат Ромео и Јулија, туку тој нуди голем избор на споменици и цркви за посета.

Лофотен Острови, рај во Норвешка

Дали планирате нешто посебно за Велигден? Како да одите во Норвешка? Таму, над Арктичкиот круг, се наоѓаат прекрасните Лофотен Острови.

Астуриски плажи

Најдобрите плажи во Астуриас

Откријте ги најдобрите плажи во Астуриас, плажи лоцирани на прекрасното крајбрежје на Астуриа, опкружени со природни простори, некои уникатни во светот.

Севилја

Што да видам во Севилја

Откријте сè што можете да видите во градот Севилја, од познатата iraиралда до нејзината катедрала или интересниот Музеј на танц на фламенко.

Главни причини за нечесто патување

Во нашата статија денес, ви презентираме некои од главните причини за да не патувате почесто отколку што наведуваат Шпанците. Дали сте меѓу нив?

10 типични божиќни слатки во Шпанија

Кога патуваме, постојат различни начини на запознавање на една земја, или преку нејзината историја, нејзиниот фолклор, нејзината уметност или нејзината ...

Сардинија

16 суштински посети на Сардинија II

Ви ги покажуваме последните осум основни посети што треба да ги направите на прекрасниот остров Сардинија, од мали градови до наоѓалишта.

Шарени плажи, за сите вкусови

Плажите не се само златни или бели. Постојат зелена, црвена, црна, розова. Прашање е само да предложите да ги знаете и уживате во сите нив. Се осмелуваш?

Посетете ја Фиренца во октомври

Дали одите во Италија овој месец? Октомври е прекрасен месец со топли денови. Бидете сигурни да ја посетите Фиренца бидејќи во октомври има многу забавни фестивали.

Гарачико

9 шармантни градови за одмор

Откријте ги овие 9 шармантни градови лоцирани во шпанската географија, мали агли каде има што да се види на одмор.

Типична еквадорска облека кај жени

Типични носии на Еквадор

Откријте ги типичните носии на Еквадор во зависност од областа. Како се облекуваат странците што патуваат таму? Пронајди!

Таџ Мајал

Хиндуистичка култура

Запознајте се со индиската култура и откријте ги обичаите на хинду-народот во однос на религијата, гастрономијата, фестивалите и многу повеќе на хинду-културата.

Дете со типична бразилска облека

Типична носија од Бразил

Откријте ја типичната носија на Бразил и облеката што ја носат во зависност од годишното време и областа. Кој е фустанот на Бразил? Откријте го овде!