Планината Елброс

највисокиот врв во Европа

Највисокиот врв во Европа е планината Елбрус, во рускиот регион Кавказ. Станува збор за колос од 5642 метри. Осмели се да го запознаеш.

Пешискола

Села во Кастелон со плажа

Меѓу градовите Кастелон со најубавите плажи ги имате Пењискола, Алкосебер, Оропеса и Беникарло. Осмели се да ги запознаеш

Плажа на катедралите

Рајски плажи во Шпанија

Меѓу многуте рајски плажи во Шпанија, зборуваме за Болонија во Кадиз и Калбланке во Мурсија. Осмели се да ги запознаеш.

Духовни повлекувања во Мадрид

Современиот свет е навистина стресен и понекогаш чувствуваме дека нема спас или дека она што треба да го направиме е да оставиме сè и да одиме далеку. Само што светот ве заморува? Потоа одвојте неколку дена повлекување полно со јога, медитација, прошетки и контакт со природата и вратете се како нов.

Или Салгеиро

Напуштени градови Галиција

Напуштените градови Галиција се пример за депопулација на рурална Шпанија. Ги има многу и, ако ги посетите, нема да зажалите.

Прекрасни места во Каталонија

Една од автономните заедници на Шпанија е прекрасната Каталонија, североисточно од полуостровот, граничи со Андора и Франција и со Средоземното Море. Каталонија е прекрасен регион и покрај најпопуларните дестинации има уште поубави тајни. Откријте ги!

Најдобрите базени во Мадрид

Започнува летото и несомнено не очекуваат топли денови, а некои сигурно ќе бидат угнетувачки жешки. Каде планирате да ги поминете тие денови? Ако имате летото 2022 започнува и ова се најдобрите базени во Мадрид.

Белите села во Малага

Некои градови или градови се убави како природен пејзаж. Ова е случајот со белите села во Малага, оние села со снежни куќи и да ги разгледаме најубавите и најживописните бели села на Малага.

Долина на Јерте

Градови од долината Јерте

Меѓу прекрасните градови во долината Јерте се градовите како што се Наваконсехо, Пиорнал или Кабезуела дел Вале. Осмели се да ги посетиш.

Пампанеира

Најубавите села во Андалузија

Меѓу најубавите села во Андалузија се Сетенил де лас Бодегас, Кармона, Фригилијана или Алмонастер ла Реал. Осмели се да ги запознаеш.

Римски вили во Шпанија

Отсекогаш ми се чинеше дека кога некој сака да го замисли животот од минатото, палатите не нудат добра разгледница. Премногу луксуз, преголем, Откријте некои од најубавите римски вили во Шпанија, вистински историски богатства.

чудни градови во светот

Светот има прекрасни места и чудни места. Има се. Во Actualidad Viajes секогаш зборуваме за прекрасни дестинации, привлечни за нивната историја Селото на џуџињата, синиот град, град со кукли наместо луѓе, подземен град... сето тоа и многу повеќе.

несигурно

Прекрасни градови во Толедо

Да се ​​зборува со вас за прекрасните градови во Толедо значи да се зборува за La Puebla de Montalbán, Tembleque, Ocaña или Orgaz. Осмели се да ги запознаеш.

Што да се види во Севиља за еден ден

Ако одите на патување во Шпанија или се занимавате со внатрешен туризам и одлучите да одите во Севиља, постојат одредени места и одредени искуства кои не можете да ги пропуштите. Како и што Сè што треба да знаете за да уживате во еден ден во Севиља

Форумски плоштад

Најголемите плоштади во Шпанија

Најголемите плоштади во Шпанија се наоѓаат во градовите како Мадрид, Барселона или Севиља или Медина дел Кампо. Осмели се да ги запознаеш

Оливенца

Прекрасни градови Бадахоз

Меѓу прекрасните градови во Бадахоз, имате градови како што се Оливенца, Херез де лос Кабаљерос или Фрегенал де ла Сиера. Осмели се да ги запознаеш.

Најубавите пејзажи во светот

Во свет во кој доминира сликата, таа тежи многу кога планирате патување. Кој не бил заведен од пејзаж и ги програмирал Салар де Ујуни, карпите на Мохер, Халштат... знае некои од најубавите пејзажи на светот.

Сантилана дел Мар

Средновековни градови во Шпанија

Во Шпанија има многу средновековни градови. Тие се прекрасни градови како Сантилјана дел Мар, Албарацин или Бесалу. Осмели се да ги запознаеш.

Градоначалникот на Плаза на Кастелон

Што да се види во Кастељон де ла Плана

Ако се прашувате што да видите во Кастелон де ла Плана, ќе ви кажеме дека неговото монументално наследство е обемно и прекрасно. Осмели се да го запознаеш.

Најубавите градови во Италија

Размислувате да патувате во Италија? Колку убава земја! Со толку многу убави градови, навистина е тешко да се организира рута за да не оставите ништо без Од север кон југ ова се најубавите градови во Италија.

Haro

Што да се види во Харо

Што да се види во Харо? Градот Риоха ви нуди споменици, вкусна кујна и прекрасни пејсажи. Осмели се да ја запознаеш.

Нудистички плажи на Коста Брава

Од Бланес, во Шпанија, до Портбу, на границата со Франција, се протега таканаречената Коста Брава, крајбрежје од 214 километри што е впечатливо за летото доаѓа и можете да ги посетите нудистичките плажи на Коста Брава за да бидете блиску до природата.

Што да се види во Аранхуез

Аранхуез е одлична туристичка дестинација доколку размислувате да ја посетите Шпанија. Многу блиску до Мадрид, на само 47 километри, можете да ги запознаете неговите богатства Откријте ги архитектонските и културните богатства што ги има Аранхуез, многу блиску до Мадрид.

Работи што треба да се прават во Севиља

Севиља е позната по своите топли лета и културни богатства, што ја прави многу препорачана дестинација за посета во Шпанија. Можеби не во Севиља има многу што да се направи и да се види бидејќи е град стар со векови: римски урнатини, арапски палати, средновековни цркви, борби со бикови и фламенко.

Што да се види во Бугарија

Бугарија е мала земја на Балканот, планинска и полна со богатства за патникот. Територијата е населена илјадници години, така што Бугарија има многу стари градови, полни со архитектонски и археолошки богатства, како и незаборавни планински предели.

Елче

Што да се види во Елче

Што да се види во Елче? Откријте споменици и традиции на прекрасниот левантински град како што се базиликата Санта Марија, Алказар и Мистеријата

Што да се види на југот на Франција

Најдобрите разгледници се од југот на Франција. Овој дел од земјата обединува се што може да се очекува од францускиот одмор со плажи.Глаголот доаѓа и време е да закажете одмор со сонце и прекрасни пејсажи. За тоа, што е со југот на Франција со Сен Тропе, Ница, Сен Реми, Арл, Авињон...?

Плажата Бенагил

Плажите Алгарве

Плажите на Алгарве, како што е Мариња, се толку спектакуларни што се меѓу најдобрите во Европа. Осмели се да ги запознаеш.

Бурџ Калифа

највисоките кули во светот

Највисоките кули во светот се наоѓаат главно во Азија. Првиот од Западот е на осмото место. Осмели се да ги откриеш.

Грацалема

Најубавите градови во Кадиз

Најубавите градови во Кадиз се поделени помеѓу брегот и внатрешноста. Но, оние од Сиера де Гразалема се издвојуваат. Осмели се да ги запознаеш.

Деиа

Најубавите села во Мајорка

Најубавите градови во Мајорка обединуваат прекрасни плажи, спектакуларни пејзажи и споменици. Осмели се да поминеш низ нив.

Манилва

Крајбрежни градови Малага

Крајбрежните градови на Малага ви нудат прекрасни плажи и прекрасни споменици со многу историја. Запознајте ги и уживајте во нив.

Поглед на Ператалада

Најубавите села во Каталонија

Најубавите градови во Каталонија се наоѓаат и на прекрасниот брег и во спектакуларните пејзажи во внатрешноста на земјата. Осмели се да ги запознаеш.

Кога да патувате во Костарика

Централна Америка стана одлична туристичка дестинација за сите оние кои сакаат да ја искусат природата, морето и најдобрите плажи. Меѓу оние кои знаат кога да одите во Костарика за да избегнете обилни дождови или туристички гужви без да изгубите некој од неговите природни привлечности.

Годафос

Кога да патувате во Исланд?

Кога да патувате во Исланд? Сите времиња се добри за посета на нордиската земја, но летото е најдобрата сезона. Осмели се да го запознаеш.

Што да правам на островите Сис

Најсовршените галициски острови се островите Cíes, рајот, живописната разгледница која привлекува посетители од цела Европа. Толку многу што тие беа Откријте ги природните чуда на островите Cíes, богатство на галицискиот брег.

Пештери во Астуриас

Астурија е автономна заедница на Шпанија, на северниот брег на земјата. Населен е со околу милион луѓе и е многу регион.Астуриас е главен град на пештерите и карпестата уметност во Шпанија. Запознајте ги најубавите и највредните пештери.

Пустина Табернас

Пустините во Шпанија

Да се ​​зборува за пустини во Шпанија значи да се зборува за Табернас, во Алмерија. Другите се прилично пустински области. Осмели се да ги запознаеш.

убавините

Напуштени градови во Мадрид

Напуштените градови Мадрид се примерок на населена Шпанија. Но, повелете и посетете ги. Тие чуваат повеќе од едно изненадување.

Каламоха

Најстудените градови во Шпанија

Најстудените градови во Шпанија се наоѓаат главно во висорамнината Кастилија, Арагон и источна Каталонија. Осмели се да ги запознаеш.

Најопасните населби во светот

Светот е многу неправедно место, има се повеќе сиромашни луѓе и дека сиромаштијата носи криминал. Денес животот во големите градови стана Сите градови во светот имаат опасни населби каде што не е згодно да се оди, ниту дење ниту ноќе. Еве некои од нив.

Ладно

Најмалите градови во Шпанија

Најмалите градови во Шпанија се по историска ознака, а не по жители. Ова е случајот со Фриас или Редес. Осмели се да ги запознаеш.

Најпознатите француски сирења

Франција е синоним за сирења. Секој регион во земјата има свое посебно сирење или сирења, а има околу 240 сирења што може да се најдат воопшто Откријте ја прекрасната и вкусна разновидност на познати француски сирења: Рокфор, Бри, Реблошон и многу други...

Llanes

Градови во Астурија со плажа

Градови во Астурија со плажа. Предлагаме обиколка на брегот на Кнежевството познавајќи ги неговите најубави рибарски села

Лерма

Најубавите села во Бургос

Најубавите села во Бургос: Ви предлагаме рута од Лерма до Орбанеја дел Кастиљо поминувајќи низ Фриас. Осмели се да го направиш тоа.

Градови во Германија

Германија има многу атрактивни места за туризам, но надвор од градовите, музеите и сè што е поврзано со Втората светска војна има Откријте ги најживописните градови во Германија: Герлиц, Тибинген, Фусен, Бахарах и многу други средновековни скапоцени камења.

Плеја де Аро

Плаја д'Аро: што да се види?

Плаја д'Аро: Што да се види. Градот Жирона ви ги нуди прекрасните плажи на Коста Брава и неколку споменици. Расположи се да ја запознаеш

Рамнините на Кортес (Костарика)

Совети за патување во Костарика

Меѓу советите за патување во Костарика, ги објаснуваме санитарните мерки или документацијата. Но, пред се, повелете и посетете ја таа земја

Calas of Cadaques

Еден од најубавите брегови во Шпанија е Коста Брава. Трча 214 километри до границата со Франција и е тука, во Кап де Креус, каде што се заливите на Кадакес, на прекрасната Коста Брава, тие се сè што барате: кристално чисти води, спорт, забава, природа. , услуги... .

Најдобрите заливи во Јавеа

На север од Аликанте се наоѓа градот Јавеа, прекрасно крајбрежно место кое ужива добро време во текот на целата година, супер зелено и високо избрано од оние кои ги познаваат најдобрите заливи на Јавеа, во Аликанте. Тие се одлични плажи за да поминете добар одмор.

Најпосетуваните земји во Европа

Европа е регионот во светот најпосетуван од туристи. Имаше време кога некои од нејзините најубави земји беа зад Железната завеса.Дознајте за најпосетуваните земји во Европа, кои се најизбрани од патниците.

Ojén

Прекрасни градови во Малага

Меѓу прекрасните градови на Малага се Ронда, Фригилијана, Антекера или Архидона. Осмелете се да ги посетите и да уживате во нивните убавини

Поглед на Монтефрио

Најубавите села во Гранада

Најубавите градови во Гранада ви овозможуваат да уживате во морето и планините, со спектакуларни плажи и пејзажи. Осмели се да ги запознаеш

Поглед на Сиера де Гредос

Што да се види во Сиера де Гредос

Што да се види во Сиера де Гредос? Нејзината импресивна природа и монументалните градови ќе ве фасцинираат. Осмели се да ги посетиш

Што да се види во Сен Мало, Франција

Франција има прекрасни дестинации каде уметноста и историјата се комбинираат. Едно од нив е Сен Мало, најпопуларното туристичко место во Бретања Сен Мало е туристички бисер во француска Бретања, некаде помеѓу римско и средновековно, со прекрасни плажи и одлични прошетки.

Мостот Алкантара

познати римски мостови

Познатите римски мостови како Мерида или Алиус ја демонстрираат стручноста на инженерите во антички Рим. Откријте ги најубавите

Историја на Сината џамија во Истанбул

Една од најкласичните разгледници на Турција е познатата Сина џамија која се истакнува на небото на Истанбул. Импозантна, убава, заоблена, откријте ја прекрасната Сина џамија, едно од најголемите богатства на Истанбул, светско наследство и туристички магнет.

Историја на римските урнатини на плажата Болонија

Во јужна Шпанија има село наречено Болонија. Овде, на нејзината плажа, на брегот на Гибралтарскиот теснец, има збир на римски урнатини.Запознајте го Баело Клаудија, најспектакуларните римски урнатини на целиот Пиринејски Полуостров.

Поглед на Хаен

Што да се види во Хаен

Што да се види во Хаен. Андалузискиот град има прекрасен монументален комплекс, природно опкружување како сон и добра гастрономија

Каде да пливате со делфини во Шпанија

Делфините се убави и супер паметни. Тие се морски цицачи, китоми, а има 34 видови. Дали знаеше? Ги сакам, но сметам дека се.Иако во Шпанија е забрането да се плива со делфини, постојат места каде што можете да ги сретнете и да комуницирате со нив.

Совети за патување до Ривиера Маја

  Една од најтуристичките области во Мексико е Ривиера Маја. Ако сакате сонце, море и плажа, ова е една од најбараните дестинации во Ривиера Маја: каде да останете, што да правите, кога да патувате... Сè за да уживате во добар одмор на Карибите!

Ланзароте: што да се види

Ланзароте е остров на Канарските Острови, а од 1993 година целиот е биосферен резерват. Тогаш замислете ги нејзините убавини! Тој е четвртиот најголем остров Откријте ги чудата на островот Ланзароте: плажи, пештери, уметност, вина, сурфање ...

Што да се види во Мадрид за еден ден

Можете ли да запознаете град за еден ден? Секако дека не, или барем не можете целосно да го запознаете и како заслужува градот... но има моменти кога не го знаете. Ако имате само еден ден да го запознаете Мадрид, тогаш треба да се концентрирате на неговите најпопуларни атракции.

Што да се види во Андора за 2 или 3 дена

Кнежевството Андора е помеѓу Шпанија и Франција и е мала суверена држава чие територијално проширување е едвај 500 квадратни километри. Прошетајте низ Андора: можете да одите на планинарење, да посетувате музеи, да скијате и да направите одличен шопинг.

Икод де лос Винос

Што да се види во Icod de los Vinos

Што да се види во Icod de los Vinos? Градот Тенерифе има неколку споменици и привилегирана природа. Осмели се да ја запознаеш

Совети за патување во Шварцвалд

Еден од најубавите региони во Германија е Шварцвалд. Кој не може да се заљуби во нејзините густи шуми, неговите бајковити села, неговите Забележете ги овие совети за да не го пропуштите најдоброто од Шварцвалд: пешачење, скијање, средновековни села, стари рудници, извонредна храна, незаборавни пејзажи.

Што да се види во Портоколом

Во Мајорка има град со името Портоколом, стар рибарски град, многу туристички, кој се потпира на прекрасен залив и е одличен , нејзините пештери, неговата кујна ...

Полиња со лаванда во Франција

Кога на југот на Франција се наѕира летото, одредени делови од селата се претвораат во лаванда и приредуваат прекрасен спектакл. Еве колку се убави Летото дува во Прованса, а француската провинција е облеана со лаванда.

Навалуенга

Што да се види во Навалуенга

Што да се види во Навалуенга. Градот Авила ви нуди привилегирана природна средина, споменици и многу активности. Осмели се да ја запознаеш.

Што да се види во Окинава

Целосно патување во Јапонија не може да се замисли без да се знае Окинава. Таа е една од префектурите што ја сочинуваат земјата, но тоа е околу три часа или така во Окинава е портата за тропска Јапонија.

Кала Прегонда

Заливите на Менорка

Заливите на Менорка ви нудат фини бели песоци и кристално чисти тиркизно сини води. Осмели се да ги знаеш. Нема да те изневерат

Што да правите во стариот град на Куенка

  Куенка е прекрасен шпански град, со милениумска историја, иако неговите туристички и историски атракции започнуваат со окупацијата Куенка е стар шпански град чиј историски центар е светско наследство. Палати, цркви, плоштади, замок, ѕидови и многу повеќе.

Како да се патува со моторна куќа

Дали ви текнало да патувате со автомотор? Уживате во патувањето самостојно, застанувате на одлични места, сте еден вид желка или полжав?Патувањето во автомотор може да биде авантура на вашиот живот или вистински кошмар, па затоа обрнете внимание на овие совети.

Киевски пештерски манастир

Киев е главен град на Украина, но е и срцето на земјата, древен град, со вековна историја и културно богатство. Еве го познатиот Киев пештерски манастир е неверојатен: катакомби, тунели, цркви, капели, музеи, многу богатства!

Каде да одите на меден месец

Медниот месец е супер важен бидејќи тоа е моментот кога парот е најопуштен и конечно може да ужива во малку мир. Дали е тоа Америка, Азија, Африка или Европа... каде би сакале да одите на меден месец?

Сагунто атракции

Што да направите во Сагунто? Го откриваме историскиот левантински град со неговите споменици и природната средина. Повелете и посетете го.

Пустините на САД

Во многу филмови во САД гледаме пустини со сериски убијци, каубои, дилери на дрога или луѓе кои имаат авантура. Пустините на Запознајте ги четирите големи пустини на САД, кактуси, којоти, песоци, грмушки, екстремна топлина, па дури и снег.

Што да се види во Лимож

Во регионот Лимузен, Франција, постои прекрасен град меѓународно признат по квалитетот и убавината на својот порцелан: Лимож. Тоа е град Лимож, лулката на најпознатиот порцелан во светот, има многу повеќе привлечност да ви понуди.

Што да се види во Jaајпур

Индија е огромна земја и една од државите што ја сочинуваат е Раџастан, чиј главен град е прекрасниот и атрактивен град Jaајпур. Aboutе зборуваме за тоа денес Jaајпур е еден од најубавите и туристички градови во Индија: палати, храмови, тврдини, градини и музеи, с everything ве чека.

Што да се види во Мексико Сити

Главниот град на Мексико е стар, живописен, населен, забавен, историски, интересен град. Нема придавки за најважниот град во Музеите, парковите, замоците, каналите, уметноста, историјата, пирамидите ... сето ова и многу повеќе што можете да ги знаете во Мексико Сити.

Што да се види во Ла Гомера

Она што може да се види во Ла Гомера е многу лесно да се одговори: прекрасни пејзажи, шармантни плажи и многу споменици. Осмели се да ја запознаеш

Што да се види во Непал

Непал е мала земја без излез на море во Азија, на индискиот потконтинент. Се наоѓа на Хималаите и нејзини соседи се Кина, Индија и Бутан. Во Непал можете да ги посетите местото каде што е роден Буда, Еверест, храмови, светилишта и плаќања, а исто така да уживате во најубавата природа.

Најубавите градови во Хуелва

Најубавите села во Хуелва комбинираат прекрасни пејзажи со широко монументално наследство. Осмелете се да ги знаете сега.

Храмови во Египет

Ако ви се допаѓа историјата, древните цивилизации и мистерии, Египет мора да биде на вашата рута на дестинации за патување. Еднаш во животот треба да отидете на Откријте кои се храмовите на Египет што не можете да ги пропуштите ако патувате во оваа древна и мистериозна земја.

Мегалитски храмови на Малта

Светот има многу мистериозни места, од оние за кои малку се знае и многу се претпоставува. Малта е еден од нив или, поконкретно, храмови.Запознајте се со мистериозните мегалитски храмови на Малта.

Најдобрите плажи на Ибица

Ибица е на Средоземното Море и е дел од Балеарските Острови, има 210 километри крајбрежје и некои од најпопуларните и најубавите плажи во Кога оваа пандемија е зад нас, како да поминете неколку дена на најдобрите плажи на Ибица?

Најдобрите плажи во Гранада

Најдобрите плажи во Гранада се дел од таканаречената Коста тропска. Прочитајте ја нашата статија и продолжете и посетете ги. Нема да зажалите

Како да се облечете во Дубаи

  Обединетите Арапски Емирати се група емирати, а меѓу нив е и Дубаи. Веќе некое време стана супер популарно по своите Дали знаете како да се облечете во Дубаи? Шорцеви, мини здолништа и бикини или долги здолништа, долги ракави и шамија?

Како да патувате во Северна Кореја

Останаа неколку комунистички земји во светот и една од нив е Северна Кореја. Прашањето е дали можам да одам на разглед таму? Не е земја отворена за туризам Дали знаевте дека можете да патувате во Северна Кореја? Да! Секогаш чувани, да, и со многу други ограничувања, но без сомнение, тоа ќе биде незаборавно патување.

Плажата Ес Тренц на Мајорка

Сигурно следната година ќе биде понормална година и ќе можеме повеќе да уживаме во летните одмори. Така, можеме да патуваме до Мајорка и да се одмориме.Плажата Ес Тренц е една од најубавите и најпопуларните плажи на Мајорка: сонце, дини. тиркизно море, многу мир.

Американска култура

Америка е огромен, разновиден континент на домородни народи и имигранти, како на север, така и во центарот, како и на југ. Но, фактот дека каква е американската култура? Некои практични совети што треба да ги имате предвид ако патувате, за работа или студирање.

Канарски легенди

Канарските легенди се инспирирани од богатата подлога Гуанче, но тие зборуваат и за острови кои се појавуваат и исчезнуваат како со магија

Плажа Бијариц

Бијариц има многу одлични плажи за сончање, сурфање, пливање, играње или пешачење. Кој го барате?

Најдобри грчки острови

Едно од најдобрите летни места во целиот свет се грчките острови. Каква дестинација! Нема поубаво место што го украсува Медитеранот. Осигурување Ако патувате сами, како двојка или како семејство, не грижете се, има грчки остров за вас.

Најдобрите хотели во Пунта Кана

Една од најдобрите дестинации за плажа во Централна Америка е Пунта Кана, место во Доминиканската Република каде што има многу природни убавини и дали планирате одмор? Ние ви кажуваме кои се најдобрите хотели во Пунта Кана: само возрасни, семејство, сè вклучено ...

Вакцини за патување во Бразил

Вакцините за патување во Бразил се најдобриот начин да спречите болести и да уживате во вашето патување без компликации

Бадалона

Бадалона се издвојува по своите многу остатоци од римското време. Но, исто така и за неговите прекрасни плажи и прекрасните паркови.

Извор на реката Мундо

Изворот на реката Мундо, среде Алкараз Сиера од Албасете, е природен феномен со голема убавина што ќе ве фасцинира.

Кала Макарела

Кала Макарела е една од најспектакуларните плажи во Менорка поради белиот песок, тиркизно сините води и околината.

Кала Мораиг

Кала Мораиг е една од најуникатните плажи во провинцијата Аликанте. Во него се издвојуваат лаковите Cova dels.

Мелеро меандре

Меандро Меандро формира уникатен и спектакуларен пејзаж што можете да го видите во Каминомориско, кој припаѓа на регионот Лас Хурдес.

Плажа Ел Кануело

Плажата Ел Кануело е врамена со прекрасно природно опкружување и многу близу до прекрасниот град Нерга во Малага.

Серо дел Хиеро

Серо дел Хиеро е прекрасен карстски пејзаж кој се наоѓа во провинцијата Севилја, во близина на градовите Костантина и Сан Николас.

Напуштени градови

Постојат многу напуштени градови во светот кои некогаш биле просперитетни градови. Ние им предлагаме водич.

Сан Мигел де Ескалада

Сан Мигел де Ескалада е едно од чудата на шпанската пред-романескна. Можете да го посетите во општината Градефес, провинција Леон.

Панамскиот канал

Од голема тешкотија во неговата изградба, Панамскиот канал е дело на фараонско инженерство што ги обединува морските ...

Темишвар, со романски шарм

Источна Европа е шармантна дестинација. Вековната историја и политичките системи оставија свој белег и има ...

Плажа Ислантила

Прекрасни плажи на Хуелва

Зборуваме за тоа кои се најубавите плажи во Хуелва, песочни области кои нудат разни атракции за туристите.

Што да видите во Санúкар, Плаза дел Каблидо

Што да видите во Санúкар де Барамеда

Ако сакате да знаете што да видите во Санлукар де Барамеда, внесете ја оваа објава за да ги откриете сите тајни што ги крие овој скапоцен камен на Кадиз.

Острови Маркезас, рај

Планини, бујна зелена вегетација, сино море, плажи и сонце, добро резиме за тоа што се островите Маркезас.

Добредојдовте на Самоа

Ако размислувам како мора да биде животот во рајот, не знам зошто, но секогаш замислувам остров ...

Патување со Судан

Судан е африканска земја со прекрасни предели. Не е туристичка дестинација само по себе, повеќе е за авантуристи ...

Гоа, рај во Индија

Гоа е една од најпопуларните тропски дестинации во Индија. Тоа е целта на многу ранци што бараат ранци кои бараат добра ...

Рига

Балтичко Море

Во споредба со топлите и преполни води на Средоземното Море, Балтичкото Море може да изгледа ладно, далечно и ...

Патување во Пукет

  Завршува оваа страшна 2020 година. Веќе можеме да започнеме да се надеваме дека ќе ја оставиме пандемијата зад себе и во ...

Арктички круг

Арктичкиот круг е најголемата девствена област на планетата. Вечна зимска земја на чудата која и покрај тоа што издржа ...

Остров Гвадалупе

Пејзаж што многу патници го бараат имаат плажи, сонце и тиркизни води. Постојат неколку дестинации со овие карактеристики, но ...

Патување за Сараево

Сараево е главен град на Босна и Херцеговина, град со многу зелена боја, кој е во долината опкружена со ...

Земји во Океанија

Светот е поделен на географски региони и еден од нив е Океанија. Овој регион се протега во двете хемисфери ...

Куќа на славните

Сонот на секој филмски работник е да патува во Лос Анџелес да го посети секој агол на градот на ...

Лондон со деца

Постојат градови кои се многу пријателски расположени за посета со деца затоа што нудат тури, музеи, активности, дизајн со лесна навигација ...

Земји од Централна Америка

Америка е многу голем континент кој оди од крај до крај на земјината топка. Постојат многу земји, но без сомнение ...

Францускиот пат на Сантијаго

Камино Франсис де Сантијаго ви овозможува да посетите прекрасни градови како Естела, Најера, Карион де лос Кондес или Асторга.

Азиски земји

Светот е огромен и кога планираме патување, како би сакале да имаме време и пари за да ...

Што да правам во Дрезден

Дрезден е германски град, главен град на покраината Саксонија. Тој е стар град, многу културен, одличен ако сакате ...

Седумте чуда на светот

Од 2007 година има 7 нови чуда на современиот свет избрани во глобално истражување од повеќе од 90 ...

Суецкиот канал

Постојат вештачки канали што човештвото го изгради во светот и кои се светски познати. Една од нив е ...

Како да се облечете во Јордан

Одлучивте да патувате во Јордан кога здравствената состојба ќе се нормализира. Прочитавте за туристички дестинации, храна, виза, превоз и повеќе ...

Патување во Етиопија

Сакам нетипични дестинации, надвор од тепаната патека. И тоа е затоа што повеќе од турист сакам да чувствувам ...

Реката Нил

Една од најпознатите реки во светот е несомнено реката Нил.Не ми кажувај дека нема ...

Што да видам во Лима

Еден од најинтересните престолнини што треба да се посети во Јужна Америка е Лима, главниот град на Перу. Тоа е срцето ...

Што да видам во Монголија

Монголија. Само името не носи веднаш во далечни и мистериозни земји, со милениумски шарм. Тоа е огромна земја, без ...

Што да се види во Болоња

Италија е една од најголемите туристички дестинации во Европа. Историја, култура, предели ... Може да се шета многу денови низ нејзините ...

Пустината Соноран

Дали сакате пустини? Има многу на секој континент и едно од најважните во Северна Америка ...

Што да видите во Јукатан

Мексико е многу туристичка земја, со илјадници години историја и прекрасни пејзажи. Еден од неговите туристички центри ...

Алкала дел úакар

Прогласен за историско-уметнички комплекс од 1982 година, Алкала дел úакар е една од најубавите општини во Шпанија. Е за