5 атракции во Киев

Киев совршено ги комбинира средновековната и модерната историја: катедралата и wallsидовите, пештерите, советските згради, руските тенкови и сеќавањето на Чернобил.

Туризам во Тел Авив

Планирате патување во Израел? Не пропуштајте го Тел Авив, со својата историја, соседствата, плажата, екскурзиите до Мртвото Море или Масада.

Што да посетите во Ханој

Виетнам е главен град на Ханој и има повеќе од илјада години историја, затоа не пропуштајте ниту една од неговите туристички атракции.

Хуајна Пикчу, богатство во Перу

Дали одите во Перу? Youе го посетите Мачу Пикчу? Потоа исцедете го срцето, исплашете го вртоглавицата и искачете се на Хуајна Пикчу. Beе бидете наградени со најдобрите погледи!

Најдобри музеи во Токио

Дали одите во Токио, но не сакате да паднете во класичните музеи? Потоа запишете ја оваа листа на најчудни музеи: самурај, канализација, оригами, криминалци.

Најдобрите облакодери во Токио

Дали одите во Токио? Добра и незаборавна разгледница на Токио се нејзините облакодери и кули. Обавезно посетете ги кулите Мори, Токио Скајтри и Токиовата кула.

Атракции во Сеул

Зошто не ја откриете Јужна Кореја почнувајќи од Сеул? Градот е модерен, космополитски и има сè: култура, историја, уметност, музика.

Што да посетите во Египет

Не се откажувајте од Египет и неговите убавини: пирамидите, храмовите, Нил, музеите, пазарот, стариот град. Египет продолжува да блесне.

Шетање низ Сан Марино

Ако одите на одмор во Италија, разгледајте го Сан Марино, една од најмалите земји во светот: замоци, средновековни села и предели.

Што да правам три дена во Шангај

Шангај е населен град, но немојте да бидете вознемирени, само треба да ја нарачате турнејата. Затоа, запишете што да правите 3 дена во Шангај за да не го пропуштите најдоброто.

Екскурзии од Букурешт

Ако одите во Романија, не останувајте во Букурешт, одете на екскурзија! Постојат фантастични места многу близу помеѓу замокот на Дракула, палатите, шумите и градовите.

Кулите на Фиренца, симболи и гледишта

Кога ја посетувате Фиренца, не заборавајте да се искачите на нејзините средновековни кули: тие се прекрасни панорамски гледишта! Запишете ги овие имиња и уживајте.

Гарачико

9 шармантни градови за одмор

Откријте ги овие 9 шармантни градови лоцирани во шпанската географија, мали агли каде има што да се види на одмор.

Абердин, бисер во Шкотска

Абердин е одлична дестинација во Шкотска: цркви, плажи, замоци, дестилерии за виски, Вилијам Валас. Што друго сакате ?!

5 места за посета во Лима

Лима е еден од најубавите и најкомплетни градови за посета: колонијална историја, уметност и претколумбиска историја, паркови, палати и многу повеќе.

Летни денови во Братислава

Дали сте заинтересирани за Братислава? Дали звучи како мистерија и средниот век? Затоа, посетете го бидејќи нема да бидете разочарани: замоци, цркви, езера и средновековни саеми.

5 мистериозни места во Париз

Париз е антички град и има многу мистериозни агли. Некои се познати, а други не толку многу. Музејот на вампиризмот, дворот на надгробните споменици?

Отворен туризам во Луксембург

Дали го познавате Луксембург? Тоа е мала земја, но има сè за да ужива во туризмот на отворено: правци за велосипедисти и планинари, долини и замоци.

Северна Алјаска, граница на светот

Ако ви се допаѓа природата со голема буква, тогаш не можете да ја пропуштите Алјаска. Северот е најоддалечениот и најраскинат дел од државата и е прекрасен.

Монголија, егзотичен туризам

Монголија е егзотична и убава туристичка дестинација во исто време. Ако сакате да живеете авантура, ве чекаат овие земји на пустини, планини и степи.

Посетете ги Белфаст и Даблин

Дали сте во Белфаст? Можете да направите патување до Даблин, тоа е близу и има многу да се види. Запишете како да ги обедините двата града и што да видите во секој од нив.

Посетете го Лондон и Единбург

Како да го посетите Лондон, а потоа да патувате во Единбург? Тука имате информации за тоа како да го направите тоа и што да посетите во двата града.

5 дестинации за поинаков Божиќ

Во оваа статија откриваме 5 дестинации за да поминете поинаков Божиќ. Ако не ви се допаѓаат многу Божиќните свечености, овие места ќе ве привлечат.

Бањос, скриен бисер во Еквадор

Ако одлучите да го посетите Еквадор, не пропуштајте го планинскиот град Бањос. Тоа е вистински рај за loversубителите на активности на отворено.

Повеќе разгледувања во Иран

Иран продолжува да нè воодушевува со своите чуда. Исфахан е голем, културен и град на светското наследство. Не размислувајте за тоа да не го посетите!

Мадагаскар, рај со мирис на ванила

Ако сакате да истражувате, да откривате и да бидете авантуристи, не престанувајте да патувате, да патувате и да уживате во Мадагаскар, последниот рај на Земјата.

Островот Англси, островот Друиди

Ако ви се допаѓа келтската култура, тогаш не заборавајте да го посетите островот Англеси во Северен Велс. убаво каде и да го погледнете, тоа е одлична дестинација за откривање.

Четири музеи во Буенос Аирес

Дали сте во посета на Буенос Аирес? Обавезно посетете ги овие четири посебни места: театарот Колон, музејот Евита, музејот за имиграција и палатата Бароло.

Jубjана

7 неверојатни места во Словенија

Откријте 7 неверојатни места што не можете да ги пропуштите во Словенија, земја полна со посебни места за посета на вашите патувања.

Островот Сис

6 волшебни агли во Галиција

Откријте неколку волшебни агли во Галиција, место кое продолжува да расте во туризмот благодарение на сè што нуди.

Брандербург порта

Лето 2016, што да видам во Германија

Предлагаме да ја запознаете Германија ова лето: запишете ги нејзините најдобри туристички дестинации! Discoverе откриете прекрасни градови, музеи, замоци и палати!

Република Чешка

Три града да ги посетиме од Прага

Ако одите летово во Прага, не пропуштајте ги Пилсен, Ческе Будејовице и Франтискови Лазен. Ова се три незаборавни прошетки од главниот град на Чешка!

Невадо Хуајтапалана

Невадос од Перу

Откријте ги 5-те најспектакуларни планини на Перу со снег и уживајте во белиот пејзаж што го нудат овие огромни перуански планини.

Палмира, чудо на сириската пустина

Палмира е прогласена за светско наследство во 1980 година. Сместена во средината на пустината и покрај оаза, таа е една од најважните археолошки остатоци што сè уште се зачувани.

Пустина во Азија

Големите пустини во Азија

Дали патувате во Азија? Ги откриваме шесте најголеми пустини на континентот за да уживате во нивната сценографија и неверојатните сцени. Дали ќе го пропуштиш?

Хоризонт на Лондон

Лондон има и модерна архитектура

Дали сакате модерна архитектура? Ние ви ги покажуваме најактуелните архитектонски парчиња во Лондон што не можете да ги пропуштите ако патувате таму.