Сан Мигел де Ескалада

Сан Мигел де Ескалада е една од главните претромански споменици на покраината Леон. Тоа бил манастир осветен во 913 година за сместување на монаси од Кордова, но само во моментов црквата и некои други зависности.

Сместено е во општина Оценки, околу дваесет и седум километри од главниот град на Леон и во Патот на Сантијаго. Манастирот е изграден на стара црква Висигот, осветена, очигледно, на Сан Мигел. Ако сакате да дознаете повеќе за овој скапоцен камен од пред-романескната, ве покануваме да продолжите да читате.

Историја на Сан Мигел де Ескалада

Во 912 година, група монаси предводени од игуменот Алфонсо пристигнаа во оваа област на Леон. Одлучни да останат таму, тие изградија за само една година манастир што веќе во 913 година ќе го освети владиката Свети Генадиј Асторски.

За неговата изградба, тие ги искористија материјалите од примитивната визиготска конструкција за која зборувавме. Ова сè уште е видливо на еден од неговите wallsидови, каде што можете да видите натпис од оригиналниот храм. Од своја страна, манастирот го живеел најсјајниот период во XNUMX век, во тоа време биле додадени некои нови градежни елементи.

Веќе во XIX, со Конфискација предизвикана од Мендизабал од црковниот имот, Сан Мигел де ла Ескалада бил напуштен. Сепак, тој беше подложен на неколку реставрации и, уште во 1886 година, прогласен Национален споменик.

Галерија со портици

Порто на Сан Мигел де Ескалада

Карактеристики на Сан Мигел де Ескалада

Како што рековме, оваа конструкција одговара на карактеристиките на претроманска уметност. Тоа е, на истото што тие го претставуваат Санта Марија дел Наранко o Сан Мигел де Лило во Овиедо. Општо кажано, тој комбинира елементи на Визигот со други елементи на Мозарабик.

Сепак, сегашните експерти претпочитаат да го нарекуваат обновување на уметноста. Причината, како што може да претпоставите, е дека е изградена од христијани кои се населувале во земјите на Кастилја напуштени од муслиманите за да ги населат повторно. Но, бидејќи овие погранични области секогаш водат контакти, овој стил исто така има силна мозарабичен елемент, што е да се каже, подеднакво се должи на христијаните, но тоа потекнуваше од територијата сопственост на Ал-Алдалус.

Од друга страна, како што споменавме, комплексот Сан Мигел во неколку наврати доби неколку проширувања по неговата изградба. Меѓу оние што се зачувани, голема романескна кула од XNUMX век кој доминира во јужниот дел на комплексот.

Црква

Но, меѓу деловите од конструкцијата што се зачувани денес, црквата е најважниот елемент. Имаат растение за базилика и тој е поделен на три кораби кои, пак, се одделени со лакови на традиционалното потковички лакови Муслимани. Исто така, помеѓу наосите и главата на храмот има нормален простор што функционира како трансепт и дека тоа би било наменето за свештените лица на церемонии.

Од своја страна, заглавието има три апсиди кои се полукружни одвнатре, но правоаголни однадвор. Покрај тоа, овие се опфатени со галонски трезори слични на оние што можете да ги видите во многу арапски џамии.

Помеѓу трансептот и главата постои иконостас формиран од столбови во форма на крст кој, при шпанска литургија, го криел свештеникот од верниците за време на осветувањето. Ова беше церемонијална норма што се одржуваше во полуостровската литургија сè додека не беше усвоена римската во единаесеттиот век. Иконостасот беше архитектонски елемент што ја обезбедуваше таа приватност. Нормално, тоа беше екран украсен со верски мотиви што беше поставен пред олтарот. Почна да се користи во византиските храмови, од каде помина на Запад.

Потковички лакови на храмот

Детал за потковиците на лакови на Сан Мигел де Ескалада

Што се однесува до надворешноста, на храмот му недостасува напредно порти, нешто вообичаено во астуристичката предроманеска. Влезовите се странични и во нејзиниот западен дел. Токму на јужната страна од црквата има аркадна галерија со потковици што ја разубавува целата. Овој конструктивен елемент, нешто подоцна бидејќи бил изграден во XNUMX век, е исто така типичен за храмовите во Астуриа и подоцна ќе биде широко користен во романска архитектура.

Во однос на осветлувањето на црквата, тоа ги следи и одликите на другите ранохристијански храмови. Затоа, се постигнува со мали прозорци во разнесениот wallид и на главниот брод и на апсидите. Конечно, покривот е поддржан во две фази и има наклон со широки стреа.

Кула

Тоа бил последниот градежен елемент додаден во комплексот Сан Мигел де Ескалада, уште во XNUMX век.Има дебели потпори и првично се состоело од три ката. Внатрешноста се пристапува преку врата со полукружен лак што ве носи до Капела во Сан Фруктуозо, исто така познат како Пантеон од игументите.

Но, тоа главно го истакнува двоен прозорец со лачен потковик. Нејзиното присуство е curубопитно бидејќи кулата е романска. Затоа, овие видови лакови повеќе не се користеа. Ако ова беше сторено, тоа требаше да се имитира на она што се најде во западниот дел на храмот.

Декорација

Конечно, украсот на Сан Мигел де Ескалада е многу богато за своето време. Се состои од престолнини, фризови, решетки и врати. Што се однесува до нивните мотиви, зеленчукот изобилува. На пример, гроздови, лисја и палми. Но, постојат и други геометриски форми, како што се плетенка или мрежа и животни, како што се птици кои ecиркаат во гроздовете на лозата.

Кодексот на Сан Мигел де Ескалада

Околу 922 година, игуменот Виктор, од манастирот Леонезе што нè засега, нареди создавање кодекс кој ќе го копира „Коментарот на книгата на Откровението“ од Беатус од Лиебана. Резултатот беше т.н. „Благословен за Сан Мигел де Ескалада“, му се припишува на главниот илуминатор Магиј. Сепак, овој кодекс, очигледно, не е направен во манастирот Леонезе, туку во оној на Сан Салвадор де Табара, лоциран во истоимениот град Замора. Во моментов, 'Beato de San Miguel de Escalada' е зачуван во Библиотека Морган од Newујорк.

Назад на храмот

Назад на храмот Леон

Како да стигнете до Сан Мигел де Ескалада

Овој споменик се наоѓа, како што рековме, во општината Леонезе во Оценки. Единствениот начин да се стигне до споменикот е патот. Имате автобуси од главниот град на провинцијата, но тие не се премногу чести. Наш совет е да влезете внатре свој автомобил.

Да го стори тоа од Леон, мора да земете N-601 што го поврзува градот со Ваladадолид. На висината на Виларенте мора да земете ЛЕ-213 што ќе ве однесе до Градефи. Но, пред да стигнете до главниот град на општината, мора да земете А. отстапување лево објавувајќи го манастирот.

Како заклучок, Сан Мигел де Ескалада Таа е една од главните пред-романескна зграда во цела Кастилја. Поврзано со нејзините современици од Астуриа, нејзината убавина нема да ве остави рамнодушни. Оди напред и посети го.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Џонатан dijo

    Кога бил изграден Сан Мигел де Ескалада, Кастилја бил округ во кралството Леон, па затоа андалузиските монаси, каде што се населиле, биле во Леон. Денес, оваа зграда се наоѓа во регионот на Леон, Кастилја и Леон, како што сугерира неговото име, е составена од два региона. Значи, манастирот не бил и не е кастилијански.
    Покрај историските и уметнички неточности (иако не ги посочив), пискаво е што не се споменува ниту Beato de Escalada (вистински скапоцен камен), денес во библиотеката и музејот Морган во Newујорк.

  2.   Валдабаста dijo

    Сан Мигел де Ескалада е мојот град и е во Леон! не во Кастилја! Дали ви оди во прилог да исправите и да не пишувате такви глупости.