Култура на Кина

Кина тоа е прекрасна земја со милениумска, богата и разновидна култура. Тоа е како одвоен свет, со своите јазици, фестивали, сопствен зодијак, идиосинкразија ... кога би било полесно да се зборува кинески, мислам дека ќе има бум кај учениците на тој јазик. Но, кинескиот јазик е доста комплициран ...

Да не се каеме, денес треба да зборуваме за одличните Кинеска култура.

Кина

Кина тоа е најголемата населена земја во светот, има повеќе од 1400 милијарди жители и потребни се многу недели за да се заврши националниот попис секој пат. Покрај тоа, веќе некое време и рака под рака со идејата за „два система, една земја“ (капитализам и социјализам), стана прва светска економска сила.

Кина има 25 провинции, пет автономни региони, четири општини под централна орбита и два специјални административни региони кои се Макао и Хонг Конг. Исто така, тврди дека Тајван е уште една провинција, но островот остана независна држава од Кинеската револуција.

Тоа е огромна земја која има граници со 14 нации y нејзините пејзажи се разновидни. Постојат пустини, планини, долини, кањони, степи и суптропии. Неговата култура е милениумска, бидејќи кинеската цивилизација се роди пред неколку векови.

Тоа беше во текот на речиси целото милениумско постоење монархиска држава, но во 1911 година се случи првата граѓанска војна која ја собори последната династијаНа Во оваа смисла, силно препорачувам да се види Последниот император, одличен филм на Бернардо Бертолучи.

По завршувањето на Втората војна и повлекувањето на Јапонија од кинеска територија комунистите победија во граѓанската војна и тие беа наметнати во владата. Тогаш поразените Кинези емигрирале во Тајван и основале посебна држава, засекогаш тврдена од копното. Подоцна ќе дојдат години на промени, социјалистичко образование, колективни фарми, глад и конечно, поинаков курс што ја смести земјата во XNUMX век.

Кинеска култура: религии

Е мултирелигиозна земја каде што живеат Будизмот, таоизмот, исламот, католиците и протестантитеНа Бидејќи сегашниот устав ја почитува слободата на богослужба и е многу важен аспект на луѓето.

Овие религии имаат присуство во многу градови во Кина, во зависност од етничката група што живее таму. Вреди да се разјасни тоа има повеќе од 50 етнички групи во Кина, иако мнозинството се Хан, но точно е дека кинеската култура воопшто е прекрстена Таоизмот и конфучијанизмот, бидејќи токму овие филозофии го зафаќаат секојдневниот живот.

Многу Кинези практикуваат некои ритуали на некоја религија, или од валидно верување или од фолклор. Молитвите до предците, водачите, важноста на природниот свет или вербата во спасение се постојани. Уште полошо, денес не е дека една од овие религии е мнозинство и е наметната. Сите тие се, да, многу стари и богати и од нив насекаде паднаа гранки.

El Будизам потекнува во Индија пред околу 2 годиниНа Кинезите Хан се претежно будисти, како и оние кои живеат на Тибет. Во земјата има многу будистички верски локалитети како што е пагода Дива гуска или храмот Буда од жад.

Од своја страна, Таоизмот е роден во земјата а исто така е стара околу 1.700 години. Основан е од Лао Цу и се базира на начинот на Тао и „трите богатства“, смирението, сочувството и штедливоста. Има силно присуство во Хонг Конг и Макао. Што се однесува до таоистичките локалитети, тоа е на планината Шаи во провинцијата Шандонг или Храмот на градскиот Бог, во Шангај.

Има место и за исламот во Кина, дојде од арапските земји пред околу 1.300 години а денес има околу 14 милиони верници кои се на пример во Казак, Татар, Таџикистан, Хуи или Ујгур. Така, таму е Големата џамија Ксиан или Идгар џамијата, во Кашгар.

Конечно, Христијанството и другите форми на христијанство дошле во Кина од истражувачи и трговци, но стана подобро и воспоставено по Опиумските војни во 1840 година. Денес поблиску до 3 или 4 милиони кинески христијани и 5 милиони протестанти.

Кинески култури: храна

Го сакам. Што да кажам? Ја обожавам кинеската храна, Тоа е супер разновидно во состојките и методите за готвење и невозможно е да се досадувате со вкусовите што ги има. Она што треба да се знае за кинеската прехранбена култура е тоа Поделено е во региони со различни кулинарски методи.

Така, имаме кујната на Северна Кина, Западот, Централна Кина, Истокот и Југот. Секој има свои вкусови, состојки и начин на готвење. Кинезите сакаат да јадат и имаат тенденција да следат обележано тагНа Каде што седи секој ресторан е важно, бидејќи да се биде почесен гостин не е исто како и секој друг. И додека тој посебен некој не почувствува дека никој не го прави тоа. Исто така, треба да го направите првиот тост.

За време на оброкот, прво треба да им дозволите на постарите да го направат тоа, треба да го земете садот како што прават другите, има одреден ред во вашите прсти, погодно е да ја земате храната од чинијата што се блиску до вас за да не да се истегнеш на масата и да се мачиш, не ја полни устата, зборувај со полна уста, не лепете стапчиња за јадење во храната но поддржувајте ги хоризонтално, такви работи.

Посебен параграф го заслужува тоа чај во КинаНа Тоа е цела култура. Тука се произведува чај и се конзумира цел ден, секој ден. Ако мислите дека има само црн, црвен и зелен чај ... многу грешите! Искористете ги предностите на вашето патување за да знаете с about за чајот. Квалитетот на чајот се оценува според мирисот, бојата и вкусот, но квалитетот на чајот, па дури и чашата вреди. Околината е исто така важна, затоа се води сметка за атмосферата, техниките, дали има музика или не, пејзажот ...

Постојат турнеи специјално дизајнирани да научат за историјата и филозофијата на кинескиот чај.

Кинеска култура: зодијакот

Кинескиот зодијак Тоа е 12-годишен циклус и секоја година е претставена со животно која има одредени атрибути: стаорец, вол, тигар, зајак, змеј, змија, коњ, коза, мајмун, петел, куче и свиња.

ова 2021 година е година на волот, традиционален симбол на моќта во кинеската култура. Честопати се мисли дека годината за волови ќе биде година што ќе се исплати и ќе донесе среќа. Дали има знаци што се сметаат за лоша среќа? Да, се чини дека не е добро да се родиш во годината на козата, дека ќе бидеш следбеник а не водач ...

Напротив, ако сте родени во годината на змејот, тоа е чудо. Всушност, оние што се родени во годината на змејот, змијата, свињата, стаорецот или тигарот се најсреќните.

Кинеска култура: фестивали

Со таква богата култура, вистината е дека во земјата има многу фестивали и културни настани. Во текот на целата година, и огромното мнозинство се организирани според кинескиот лунарен календар. Најпопуларните фестивали се Средно-есенски фестивал, кинеска Нова година, фестивал за мраз Харбин, фестивал „Шотон“ во Тибет и фестивал „Змеј брод“.

После, точно е дека има прекрасни фестивали во Пекинг, Шангај, Хонг Конг, Гуилин, Јунан, Тибет, Гуангжу, Гуижоу ... Затоа, ако сте заинтересирани да бидете сведок или учесник на било кој од нив, треба да проверете што ќе се случи кога одите.

Што се однесува до увезени фестивали Тие исто така се одржуваат во Кина, Божиќ на Денот на в Valentубените, Денот на благодарноста или Ноќта на вештерките, само за да ги именуваме најпознатите. За среќа, постојат туристички агенции кои организираат тури прецизно земајќи ги предвид настаните и фестивалите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*