Светот ја слави кинеската нова година 2018 со стил

Минатиот петок кинеската заедница ја прослави новата година, поточно 4716 според нејзиниот календар, најважниот традиционален празник во азиската земја. Во 2018 година, знакот на кучето е централна фигура, на која и се припишуваат доблести како верност, емпатија, храброст и интелигенција.

Иако секој знак има различна година, во 2018 година Кинезите предвидуваат година на лично и професионално богатство особено за оние луѓе кои имаат поголем капацитет да се прилагодат на настаните во животот.

Прославите за кинеската Нова година ќе траат до 2 март, вкупно 15 дена каде, преку ритуали, кинеските семејства прават премин од годината на огнениот петел во годината на земното куче со цел да привлечат среќа и радост. со среќа.

Во Шпанија, кинеската заедница е голема и градовите како Барселона, Мадрид или Валенсија исто така се подготвуваат да ја прослават и дочекаат Годината на кучето.

Среќна 4716!

Кинескиот календар се заснова на античко сметање на времето засновано врз набvingудување на фазите на Месечината за да се утврдат циклусите на земјоделството, моторот на економијата во античко време.

Според овој календар, појавата на првата нова месечина е онаа што се совпаѓа со промената на годината и со свеченостите, нешто што обично се случува помеѓу 21 јануари и 20 февруари.

Како се слави Новата година во Кина?

Во Кина, тоа е национален празник каде повеќето работници имаат еднонеделен одмор. Новата година е обележана со семејни собири, предизвикувајќи милиони раселувања во земјата.

На почетокот на фестивалот, кинеските семејства ги отвораат прозорците и вратите на своите домови за да излезат сите лоши работи што ги донесе со себе претходната година. Во меѓувреме, на отворен простор, улиците се исполнети со црвени лампиони и има паради на змејови и лавови за да се истераат злите духови. Покрај тоа, по повод годината на кучето во продавниците се продаваат сите видови предмети поврзани со неговата фигура.

Традиционалните чинови кулминираат со фестивалот на фенери кои се фрлаат на небото за да го осветлат додека се издигнуваат и со огномет. Сепак, во Пекинг оваа година нема да има петарди или огномет бидејќи беше донесен закон со кој се забранува во рамките на петтата обиколница поради големо загадување.

Други куриозитети на оваа прослава е тоа што никој обично не зборува за минатото, бидејќи се смета дека привлекува лоша среќа и децата не се казнуваат и имаат одредена слобода да прават зло.

Слика | Лондон на шпански јазик

И во светот?

Пристигнувањето на кинеската Нова Година 2018 година беше прославено во многу делови на светот. Во САД, беше организиран импресивен огномет во Newујорк, иако почетокот на новата година се славеше и во Сиетл, Сан Франциско или Вашингтон.

Лондон може да се пофали дека е градот што најмногу ја слави кинеската Нова година на голем начин надвор од азискиот континент. Таму делата се случуваат на Вест Енд поминувајќи низ Кинескиот град до плоштадот Трафалгар, кој е домаќин на најважните настани. Бесплатни активности организирани од Лондонскиот кинески сојуз и привлекуваат стотици посетители секоја година.

Други земји што ја слават кинеската нова година се Филипините, Тајван, Сингапур, Канада или Австралија, меѓу другите.

Дали Кинеската нова година се слави во Шпанија?

Шпанија е исто така вклучена во настаните за одбележување на кинеската година 2018. На пример, Мадрид организираше активности од секаков вид до 28 февруари, така што посетителите и локалното население можат да дознаат повеќе за и да уживаат во кинеската култура. Концерти, саеми, танци и гастрономски патишта се само дел од закажаните настани.

Кинеската нова година се слави и во Барселона со паради, музички претстави и гастрономски и културен саем на компаниите Пасео де Луис. Други градови како Гранада, Палма или Валенсија исто така ќе организираат активности поврзани со Годината на кучето на земјата.

Значи, каде и да сте, сигурно ќе најдете место да учествувате во новогодишните прослави и да си поминете убаво!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*