Кина: Улога на жените, типични фустани и традиционални спортови

Кина

Кина, е земјата позната како „Милениумски гигант“, иако неговото традиционално име е Zhонг гуо или „земја на центарот“, бидејќи идеалот беше дека таа е најцентралната земја на земјата, од географска, политичка, економска и културна гледна точка.

Иако границите се менувале низ вековите, нејзиното централно јадро останува недопрено, она на кое се развило раѓањето на кинеската цивилизација: сливот на реката Хуанге, кој, заради седиментите на лежиштата, добил деноминација од „Yellowолта земја“ o „Yellowолта земја“.

Можеме да зборуваме за безброј детали за оваа посебна земја, но во оваа статија сакавме да се фокусираме на три концепти (кинески обичаи):

  • Улогата што ја играа жените во оваа цивилизација, со текот на годините.
  • Типичните фустани на земјата и нејзините симболи.
  • Традиционалните спортови на кинеската земја.

Кина 2

Ената

Пред многу, многу години, во најстарите историски времиња на Кина, владееше во тие делови матријархатот: децата го прифатија презимето на мајката, а не тоа на таткото. Нормално беше да не се знае името на таткото во прилики, тоа беше неважен детал. Целата оваа „привилегија“ заврши за време на династијата Оукаде жената ги изгуби своите доминантни функциис Од тогаш, и до сега, мисијата на жените во Кина беше семејниот дом, и во рамките на ова, таа секогаш беше од најголема важност.

Со текот на годините, особено богатите жени од највисоките социјални слоеви, беа во можност да развијат различни алтернативни активности надвор од theидовите на домот:

  • За време на династијата Танг: имаше жени кои можеа да јаваат коњи.
  • За време на династијата Песна и на почетокот на династијата јуаниИмаше жени кои можеа да патуваат сами од деловни причини, па дури имаше и таоистичка калуѓерка која беше пионер во индустријата за памук.

Сепак, познатиот практика на преврзување на нозете на жените, што драстично ја намали нивната активност, бидејќи ги оневозможи за мноштво функции. Иако причината за потеклото на оваа практика е непозната, се вели дека тоа било за да се разликуваат Кинезите од странските, бидејќи тие се сметале за инфериорни.

Кина 3

Тоа беше благодарение на востанието на Taiping, дека е забрането завојување на стапалата, со што им се дава поголема слобода на жените.

Протестантски мисионери, кон крајот на XNUMX век, фаворизираа воведување на девојчиња во наставата. Од друга страна, од доаѓањето на власт на Комунистичката партија, таа се обиде да промовира еднаквост меѓу мажите и жените, но без напуштање на некои традиционални семејни структури. Тоа е поради оваа причина, зошто дури и денес, некои семејства ги напуштаат девојчињата во сиропиталиштата каде живеат слабо, а во некои случаи се подложени на нехумани практики.

Фустанот, вашата социјална позиција

Кинезите, уште од античко време, секогаш му давале а посебна симболика за нивната облека. На пример: воините на борбените кралства носеле две птичји пердуви во нивните глава. Ова ја симболизираше храброста и силата на воинот.

Кина 5

Една од најзначајните особености на традиционалното кинеско облекување е тоа што не само што е надворешен знак на елеганција, туку е и опремен со одредена симболична вредност. Сите делови на овој фустан ја комуницираат виталната сила што е својствена за нив.

Главните видови фустани на кинеска традиција звук:

  • El пиен-фу, составена од две парчиња, туника што стигнува до колената и здолниште што стигнува до глуждовите.
  • El ch'ang-p'ao или долг костум, што се користи и кај мажи и кај жени.
  • И, конечно, шен-и, што е мешавина од претходните две.

Во овие фустани темните бои преовладуваат над светлите, и беа изработени со извонредно работен вез со многу светли бои. Светлите бои беа оставени за секојдневно, за работа, итн. Кинезите поврзете некои бои со годишните времиња: зелената претставува пролет; црвено, лето; белото, есенското и црното, зимата.

традиционални спортови

Кина 4

Најтрадиционалната кинеска вежба е „вушу“, познат на нас како „Кунг фу“. Оваа вежба за самоодбрана и тренинг за тело Кинескиот народ го практикува илјадници години, а денес, неговата практика е засилена.

Овој спорт се состои од извршување напади и одбранбени движења со употреба на сила и агилност. Постојат две категории:

  • Без оружје.
  • Со оружје.

Овој спорт со античка традиција и историја е измислен и развиен од Кинезите, и како терапија, за борба и за продуктивна работа. Внатре во „вушу“ Постојат различни поделби и видови, а оружјето што се користи во некои од нив е сабја, копје, меч, стап или камшик, меѓу другите.

Благодарение на убавината на движењата на овој спорт, на „вушу“ дојде исто така до сцената и до кинескиот театар, каде акробатиката е најчесто забележувана вештина.

На сите кинески националности отсекогаш им се допаѓале месните спортови, борбите се главната вештина развиена од нив.

Ако наскоро ќе ја посетите жолтата земја или ја имате како идна дестинација, сега знаете некои од многуте особености што ги има. Ако ве интересира овој вид написи каде што ви го претставуваме потеклото на различните тековни култури, кажете ни во делот за коментари. Благодарам

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*