Литературно патување низ Европа

Литературно патување низ Европа 2

Денес, во чест на денот во рака, на Ден на книгата, и без да го занемариме нашето хоби за патување, предлагаме а литературно патување низ Европа од рака на книги што беа инспирирани или чија заговор се одвива во некој европски агол.

Ако сакате да патувате колку што читате, вие сте пред една од најинспиративните статии што можете да ги најдете денес. Дали ќе се ракувате со нас на ова книжевно патување?

Литературните кафулиња во Мадрид

Во градот Мадрид и во неговите агли се инспирирани амблематски дела како што е капетанот Алатристе од Артуро Перез Реверте, кој минува низ познати места како што е Плаза де ла Вила О Вила Ин, минувајќи низ Плаза градоначалник, на Црква на Сан Гинес, la Музеј на куќата Лопе де Вега, На Музеј Прадо, На Манастир на воплотувањето и Таверна на капетанот Алатристе.

Сепак, нешто повеќе надвор од книгите и поблиску до писателите, сè уште можеме да најдеме 3 литературни кафулиња каде што се собра кремот на нашите најдобри антички писатели. Овие се: el Комерцијално кафе, el Кафе кафе del Círculo de Bellas Artes и Кафуле ХихонНекои од славните присутни кои оставија свој литературен белег за нив се: Антонио Буеро Валехо, Камило Хозе Села, Антонио Гала, Глорија Фуертес, Бенито Перез Галдос o Вале-Инклан, меѓу многу други.

Литературно патување низ Европа

Во една од нив, поточно во кафулето Хихон, секоја година се слави литературната награда што го добива своето име. Награда доделена на најдобриот роман чиј оригинален идеал потекнуваше од актерот и писател Фернандо Фернан Гомез, Камило Хозе Села или Енрике ardардиел Понсела, меѓу другите.

Даблин и неговите 4 Нобелови награди

Само фактот дека градот Даблин роди 4 Нобелови награди го прави тоа што мора да го видите. Доколку не ги знаете податоците, овие 4 награди им припаднаа на писателите WB Yeats, Samuel Beckett, Seamous Heaney, and Bernard Shaw.

Ако во прилог на овие додадете уште двајца великани како што се Jamesејмс oyојс и Оскар Вајлд, првото е главната „причина“ за Блумсдеј настан во ДаблинСе подразбира дека Даблин заслужува да биде виден на таков ден од оваа прослава.

Литературна турнеја низ Европа - Блумсдеј настан во Даблин

El Блумсдеј Тоа е годишен настан што се одржува секоја година на 16 јуни од 1954 година. Зошто? Направен е во чест на Леополд Блум, главниот лик на романот „Улис“ de Jamesејмс oyојс. Оние кои учествуваат во ваков настан, тој ден, јадат и вечераат исто како и протагонистите на претставата и, исто така, изведуваат различни дела кои имаат одредена паралела со романот.

Ако патувате во Даблин, не треба да пропуштите:

 • Главната артерија во Даблин: улицата О'Конел.
 • Улица Графтон пешачка улица.
 • Населбата Темпл Бар, една од најстарите и најхаризматичните.
 • Старата пиварница Гинис магацин.
 • Замокот Даблин, обновен поради пожар во 1684 година.
 • Светлата зграда на обичајната куќа, изградена во XNUMX век.
 • Вашето морско казино.
 • И неговиот универзитет Тринити колеџ, еден од најпрестижните во Европа и најстариот во Ирска.

Санкт Петербург од романот "Злосторство и казна"

Литературно патување низ Европа - Санкт Петербург

Во романот "Злосторство и казна" од авторот Фјодор Достоевски, можеме да ги разгледаме пејзажите и уличките кои и денес ги облекуваат Руски град Санкт Петербург.

Писателот на овој роман го сместува Расколников, главниот лик, во Агли на Столијарни и Гражданска, која во 1999 век се викаше Среднаја Мешчанска. Во 19 година, на улицата Гражданска XNUMX, се појави високото олеснување Куќата на Расколников, со скулптура на писателот и со неколку чекори што нè потсетуваат дека собата на Родион Романович се наоѓала веднаш под покривот и дека се пристапуваше со искачување на тринаесет скалила.

Ние исто така можеме да го најдеме Мост Кокушкин, близу до другите клучни места во романот, како што се куќата на стариот лихвар што Расколников ја убива, зградата на полициската канцеларија, мостот Вознесенски, каде службениот Мармеладов умира под тркалата на количката, кој бил пијан, и куќа на неговата ќерка Сонечка, сиромашна девојка која е принудена да заработи пари правејќи улици.

Во секој случај, додека лоцираме некои од овие места, ќе можеме да видиме прибелешки и цитати на одредени места што ќе не придружуваат на патот на „Злосторство и казна“.

Истанбул од рака на Орхан Памук

Литературно патување низ Европа - Истанбул

Книгата „Истанбул“ нè прикажува на панорамски и интимен начин еден од најфасцинантните градови во Европа кој гледа кон Азија. Но, тој тоа го прави на тотално автобиографски начин, оној на самиот автор Орхан памук.

Памук го портретира Истанбул во својата автобиографија на меланхоличен начин, за она што беше славна земја во минатото, но која стагнираше и денес сè уште се обидува да го најде своето место меѓу другите големи европски градови. Стари и убави згради во урнатини, вредни и мутантни статуи, духовни вили и тајни улички каде пред сè се издвојува терапевтскиот Босфор, кој во меморијата на нараторот е живот, здравје и среќа.
Оваа елегија служи за авторот да воведе сликари, писатели и познати атентатори, низ чии очи раскажувачот го опишува градот. Прекрасен портрет на град и живот, обајцата подеднакво фасцинантни.

De мора да ја посетите во Истанбул, се следниве места:

 • Црквата Санта Софија, претворена во храм, а подоцна и во музеј.
 • Сината џамија.
 • Палатата Топкапи.
 • Кулата Галата.
 • Паркот Гилхане.
 • Плоштад Таксим.
 • Потопената палата.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*