Кои се најважните долини во светот?

Самрак во долината Рифт

Ги сакам долините. Тие се автентичен природен спектакл каде што можете да бидете во целосна хармонија со околината: слушање на звуците на местото, дишење чист и чист воздух и сè додека со вашата камера ги снимате најпосебните агли оние што ве натера да вибрирате од емоции.

Бидејќи има многу и за жал имаме само еден живот да ги посетиме сите, ќе ви кажам кои се најважните долини во светот

Долината Инклес

Долината Инклес

Нашата турнеја ќе ја започнеме со посета на најблиската до нас, во Андора. Долината Инклус, спротивно на она што може да изгледа, го пречекува секој што сака да се искачи на нејзините планини или да се искапи во нејзините води. Да одам таму не е потребно да се има одлична физичка подготовка, така што е совршено место и за деца кои најверојатно ќе најдат мармота или дивокоза.

Долина на Лоара

Замок на долината Лоара

Сместено во Франција, го носи името на реката што ги капе бреговите на сите региони: Лоара. Тие се благословени земји, бидејќи станува збор за вински регион. Во овој дел од светот можете да ја видите групата француски замоци, како што се Сен-Брисон или Клос-Лусе, сите изградени за време на Француската ренесанса.

Долина Порсморк

Гејзер во Исланд

Ако сонувате да ја посетите и да можете да се капете во гејзер ... тогаш не можете да ја пропуштите долината Порсморк, на Исланд. Секако, бидете внимателни затоа што има многу карпеста почва. Но пределот е спектакуларен, па затоа вреди многу.

Голема долина на рифт  Слон во долината Рифт

Во Африка ја наоѓаме Големата долина на рифт, со продолжение од 4830 километри. Ги пренесува териториите на разни земји, од ibибути до Мозамбик. Тоа е местото каде што можете да одите видете ги петте најголеми африкански животни: лавот, леопардот, слонот, носорогот и биволот. И не само тоа, туку беше и живеалиште на нашите предци. Всушност, тука се пронајдени првите фосили од хоминин.

Кралската долина

Кралската долина

Продолжуваме во Африка, овој пат во Долината на кралевите. Тоа е всушност некропола која се наоѓа во близина на Луксор. Тука некогаш одмарале фараоните од 1922, 1979 и XNUMX династија. Ова е местото каде Хауард Картер ја откри гробницата на Тутанкамон во XNUMX година, а неколку децении подоцна, во XNUMX година, беше прогласена за светско наследство.

Споменик долина

Споменик долина

Сега, одиме со авионот и се упативме кон јужната граница на Јута со Аризона, во Соединетите Американски Држави. На ова место, главните јунаци не се растенијата, ниту животните, туку мајсториите на природата. Некои камени скулптури дизајнирани од ветрот, кои започнаа да дуваат пред милиони години и кои до денес продолжуваат да ги менуваат нивните дела. Сигурно кога ќе одите, ќе ви биде многу познато од тоа што сте го виделе во западен филм.

Јосемитската долина

Јосемит парк

Тоа е едно од најубавите места што може да го најдете во САД. Јосемитската долина е калифорниска ледничка долина опкружен со шуми и планини, кои патем се покриени со бело секоја зима. Исто така се смета за светско наследство, уште од 1984 година, бидејќи ако сакате да шетате по улиците на Калифорнија нешто потивко ... Сигурен сум дека нема да ви биде тешко да се исклучите на ова прекрасно место.

Долина на смртта

Долина на смртта

Продолжуваме во Калифорнија, посетувајќи долина долга околу 225 километри и широка од 8 до 24 километри. Не е погоден за оние кои не толерираат премногу добро температури, бидејќи живата лесно може да надмине 45ºС. Всушност, во текот на минатиот век е регистрирана пријатна температура од 56 ° C, поточно на 7 јули 10 година. Значи, ако се осмелите да одите, не заборавајте да понесете вода, сончање и капа.

Долина Ваипио

Долина Ваипио

Но, ако претпочитате да одите во некој агол со потопла клима, тогаш да се упатиме кон Хаваите. Долината Ваипи'о (понекогаш исто така напишана и Ваипио) се наоѓа во областа Хамакуа, на големиот остров на архипелагот. Покриено со типично тропска природа и се капе со кристално чисти води кои покани да плива. Но, не заборавајте го чадорот, бидејќи дождовите се многу чести во оваа област.

Долина Данум

Долина Данум

Ако сте lубител на природата и сакате да видите шума во која луѓето не оставиле многу траги, време е да се упатиме кон Борнео, каде што ќе го завршиме патувањето. Оваа импресивна долина се наоѓа на 83 километри југозападно од Лахад Дату. Во шумски резерват што зафаќа површина од 440 км2 во живо повеќе од 250 различни видови птици, прекрасни облачни пантери, макаки и орангутани, Меѓу многу други животни, можете да бидете во контакт со природата како никогаш порано.

Дали ви се допадна турнејата?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Моника dijo

    Ми недостигаш Тафи од долината во Аргентина, во провинцијата Тукуман. Тоа е втора по големина долина во светот, би била најголема ако го извадат пелао кој е скоро на средина на долината. Исто така е една од главните туристички атракции во провинцијата!