Колосеумот ќе ги отвори горните нивоа за јавноста за прв пат по 40 години

Надворешност на Римскиот Колосеум

Колосеум е нарачан од Веспасијан и го комплетираше неговиот син Тит во 80 година н.е., симбол на вечноста на Рим. Импозантен амфитеатар, дом на најкрвавите спектакли толку популарни во тоа време: борби меѓу диви astверови, гладијаторски борби, затвореници проголтани од диви astверови ... Сепак, наумаквија, односно поморска битка за која мораше да го преплави Колосеумот .

Колосеумот имаше капацитет од 50.000 луѓе со 80 редови на трибини. Најблиските до арената беа резервирани за најмоќните и најбогатите во Рим, како што се сенатори, судии, свештеници или самиот император. Од друга страна, најоддалечените беа окупирани од луѓе со понизок социјален статус, бидејќи беа поевтини. Како што се случува во наши денови.

Почнувајќи од 1 ноември, римските власти ќе ги отворат горните нивоа на Колосеумот за јавноста за прв пат по 40 години. Значи, оние што ја посетуваат италијанската престолнина во тие денови, можат да уживаат во уникатен поглед на познатиот споменик со тури.

Римскиот Колосеум ноќе

Кои нивоа на Колосеум ќе бидат отворени за јавноста?

Ова се четврто и петто ниво на амфитеатарот, кои нудат неверојатен поглед на градот, бидејќи највисокото ниво е високо приближно 36 метри.

И двајцата може да се посетат во групи од по 25 лица преку 45-минутна тура. Во него е можно да се знаат неговите подземни објекти. Треба да се напомене дека во рамките на Римскиот Колосеум само 3.000 туристи можат да останат најмногу во исто време. Сепак, се проценува дека амфитеатарот може да собере до 70.000 XNUMX гледачи.

За да се отворат овие нивоа за јавноста, беше потребно да се посветат пет години на реставраторските работи. Извршено е исцрпно мапирање на површината, вкупно чистење и делови што не работеа беа отстранети. Покрај тоа, работниот процес откри области што претходно останаа скриени.

На пример, реставрацијата го изнесе на виделина белиот штуко и некои точки на боја што беа наредени во галеријата. Светлината за осветлување во тоа време беше рудиментирана, како што е и докажано, бидејќи пред 2.000 години немаше електрична енергија и светлината се филтрираше само преку мали светларни светла или се осветлуваше со палење мали факели закачени на wallsидовите во деновите на изложбата.

Римскиот Колосеум надвор

Какви беа овие нивоа во Антички Рим?

Како што забележавме погоре, последните редови на Колосеумот беа наменети за помалку богатите класи на Рим. На двете нивоа асистенти седеа на дрвени клупи, додека оние од повисоката класа, редови подолу, беа изработени од травертин мермер.

На ниво IV, малите трговци седеа на своите нумерирани места. Наместо тоа, нивото V беше окупирано од римскиот плебс. Седиштата не беа нумерирани, но барем имаа крошна која ги штити од сонце и дожд.

Цена на прием на горните нивоа на Колосеумот

Пристапот до ова ниво има цена од 9 евра, што мора да се плати заедно со општиот прием во Колосеумот, кој чини 12 евра. Во моментот билетите сè уште не се продаваат, така што ќе мора да бидете во тек со веб-страницата на Колосеум.

Внатрешност на Римскиот Колосеум

Кои други планови постојат за Колосеумот?

Одговорните за Колосеумот сакаат на туристите да им дадат глобална визија за тоа што некогаш бил овој амфитеатар. Поради оваа причина, пред неколку месеци подземјето на зградата беше отворено за посетителите да можат да видат каква е атмосферата во која живееле гладијаторите пред да скокнат во арената. Почнувајќи од ноември, тие планираат да ги покажат највисоките нивоа на споменикот, од каде што имаат спектакуларни невидени погледи на околината., вклучително и ридот Палатин и Коле Опио, Римскиот форум и други области на градот.

Но, тоа не е сè. Во иднина, се планира да се започне со обновување на песокот. Тоа ќе биде иновативен проект кој ќе чини пет милиони евра и ќе трае година и пол. Штом арената е обновена, ќе се создаде структура што ќе ја направи областа достапна плоштад отворена за разни активности.

Споменикот, вклучен меѓу седумте девет светски чуда, ќе достигне 7 милиони посетители оваа година, 10% повеќе од минатата година, вели управата, и ќе се зголеми во наредните години со овие нови отвори.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*