Кој е мојот број на виза?

Број на американска виза

Ако планирате да одите на патување во некоја земја, веројатно ќе ви треба целта. Ова е претходна дозвола дадена од земјата на дестинација преку нејзиниот конзулат или амбасада во земјата на потекло. Постојат различни видови на визи, и тоа ќе зависи од тоа колку долго планирате да останете, избирајќи една или друга.

Во оваа статија ќе објасниме каде и како треба да го побарате тоа, и ние ќе ви помогнеме да го пронајдете вашиот број на виза. Не го пропуштај.

Визата или визата, основен документ за патување

Пасош или број на ВИЗА

Визата е документ што е приложен кон пасошите од страна на властите што служи за да покаже дека документот е испитан и сметан за валиден. Задолжително е да се носи во голем број земји. На пример, во САД, без разлика дали ќе поминете само неколку дена или ако сакате да живеете таму, ќе мора да го понесете со вас, бидејќи во спротивно на аеродромот тие ќе ве натераат да се вратите во потеклото.

Барања за аплицирање за виза

Единствениот услов е тоа престојот мора да биде подолг од 90 дена (три месеци).

Видови визи

Општо, постојат два вида виза:

 • Остани: Ова ќе биде оној што треба да го побарате ако дојдете на патување или на студии.
 • Престој: ако дојдете на работа (самовработен или вработен) или да останете и да живеете.

Но, во зависност од земјата и причината што патувате, има уште неколку:

 • Домашна помош
 • Домашни вработени
 • Културна размена
 • Бизнис
 • Свршеници
 • Верски работници
 • Привремена работа
 • Студенти
 • Транзит
 • Новинари
 • Дипломати, официјални лица, вработени во меѓународни организации и НАТО
 • Истражувачи

Кои се земјите кои бараат виза за шпански државјанин?

Пасош за патување со авион

Ако сте Шпанец и ќе патувате во некоја од овие земји, покрај САД, ќе треба да аплицирате за виза:

 • Саудиска арабија
 • Алжир
 • Бангладеш
 • Кина
 • Куба
 • Гана
 • Индија
 • Индонезија
 • Иран
 • Јордан
 • Кенија
 • Нигерија
 • Русија
 • Тајланд
 • Турција
 • Виетнам

Како да аплицирате за туристичка виза?

Туристичката виза, позната и како Б2, е документот што ви треба за патување во некоја земја. Е ви помогне разгледување, посета на семејство или пријатели или за медицински третман; наместо тоа, нема да можете да го користите за работа. Доколку Имиграцијата дознае, тие можат да ви ја откажат визата.

Ова е неимигрантска виза, што значи дека во принцип не планирате да живеете постојано во земјата. Ако на крајот се премислите, ќе мора да аплицирате за соодветната виза.

Да го побарам, Треба да одите во амбасадата или конзулатот на земјата на дестинација во вашата земја на потекло. Земете со вас фотографија на која ги покажувате лицето и пасошот. Исто така, не боли да земете кредитна картичка, бидејќи во многу случаи треба да платите такса.

Може ли да ми ја одбијат визата?

Пријавете се за пасош и виза

Ретко е, но навистина зависи од секој случај. За да го избегнете ова, обидете се да го убедите офицерот на конзулатот дека, прво, не планираш да останеш и да живееш и, второ, дека имате доволно ресурси. Од оваа причина, треба да знаете дека доколку сте аплицирале за картичка за престој и сте побарале виза, најверојатно нема да ви дадат.

Колку време е потребно за обработка на виза?

Ако доставите сè рачно и се покаже дека потребните документи се точни, обично трае не повеќе од пет работни дена. Не е многу, и можете да искористите да го испланирате патувањето.

Кој е мојот број на виза?

Откако ќе го имате, веројатно ќе се запрашате кој е бројот на визата, бидејќи овие картички имаат а голем број на броеви кои имаат свои карактеристики, па да видиме како можеме брзо да го препознаеме.

За да можеме да го најдеме бројот на Виза во документот, треба само да го имаме во наши раце и да можеме да го гледаме однапред. На овој начин, само треба да ги разгледаме во долниот десен дел информациите што се во црвена боја, поточно низата броеви што ги претставуваат овие карактеристики, нашиот долгоочекуван број на виза.

Дали сте го лоцирале? Сега само треба запиши го бројот на визата или запаметете го за да избегнете компликации. Освен ова, не треба да имате никаков проблем да можете да го пронајдете нашиот број за виза, тој обично не варира.

Овој визен број ќе ви помогне обнови вашата виза во случај да сакате да останете малку подолго. Се разбира, запомнете, ако се промени причината за вашето патување, важно е да аплицирате за соодветната виза. Така, нема да мора да се грижите за ништо.

Се надеваме дека ви помогнавме да знаете што е визата, за што служи и како да го пронајдете вашиот број. Имај убаво патување!

Поврзана статија:
Најдобрите и најлошите пасоши за патување низ светот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   Виктор dijo

  Видот на визата (Б1 / Б2) од ЕУ што го имам има баркод, јас веќе го скенирав и истиот е тој што се појавува на десната страна од баркодот, на другиот крај на визата, но во моментот во го запишувам на формуларот за патување што ме прашува, не ме препознава. Вели дека мора да биде буква проследена со 7 цифри (# и) или 8 цифри (# со) и дека се наоѓа во долниот десен дел на документот и тука е бројот што претходно го посочив и што го направив not find is признаен како мој број на виза.