Светилник на коњи во Кантабрија

Светилник на коњи во Кантабрија

Дали сте слушнале за Светилникот на коњот во Кантабрија? Ако сте ја посетиле областа, сигурно ќе ви препорачале да му пријдете. Се наоѓа во општината Сантоша, познат по своите сардели, но и по своите крајбрежни тврдини и други споменици.

Сите Кантабрискиот брег прекрасно е. Но, во околината на светилникот на Коњот има спектакуларни пејзажи. Ова е конкретно во планината Бучиеро, од кои се гледаат импозантни карпи и прекрасни плажи како Берија, со повеќе од две илјади метри должина и фини песоци. За да, доколку сè уште не го знаете, одлучите да го посетите, ќе ви објасниме се што треба да знаете за светилникот Ел Кабало во Кантабрија.

Како да стигнете до светилникот Кабало

Карпата на светилникот на коњите

Карпи на планината Бусиеро

Самиот светилник е изграден во 1863 година и е една од најголемите атракции на Сантоша за прекрасните погледи. Првото нешто што треба да истакнеме е дека пристапот до него не е лесен. Ќе мора се спушти 763 скалила кои беа изградени од затворениците на затворот Дуезо во рамките на проектот Накар.

Можете исто така да пристапите покрај море ако времето дозволува. Во овој случај, ќе пристигнете на мало пристаниште од кое ќе треба да се искачите 111 скалила. Патувањето од пристаништето Сантоња трае приближно час и половина, но ви нуди пејзажи достојни за секое патувачко списание. Од своја страна, зградата се состоела од два блока. Првиот беше домот на светилникот, кој веќе е урнат. А вториот е самиот светилник, кој ни повеќе не се користи.

Но, враќајќи се на пристапот пешки, патеката ви нуди и спектакуларни слики. И ќе видите уште повеќе ако направите нешто од нив пешачки патеки кои одат на местото. Меѓу нив ќе го истакнеме оној кој доаѓа од урбаниот центар на Сантоша и поминете низ веќе споменатото Плажата Бериа, На населба Дуесо, од кои имате импресивен поглед на мочуриштата Викторија и Џојел, и на Рибарски светилник. Вкупно се нешто повеќе од шест и пол километри со пад од 540 метри. Ова се преведува на околу сто и дваесет минути пеш, иако рутата е со средна тежина.

Други правци кои ве носат до светилникот на Коњот се тие што минуваат низ тврдина Сент Мартин и Мотоска карпа или онаа што оди до Ла Аталаја од плажата Бериа. Вториот ви овозможува да го видите пештерска батерија, кој нареди да се подигне Наполеон Бонапарта во 1811 година, буре барут Дуесо, мочуриштето и самата Аталаја, која веќе се користела во XNUMX век за гледање китови. Што се однесува до претходната рута, таа е најкратката, со околу три километри и осумстотини метри, иако и таа не е лесна.

Совети за одење до светилникот

Плажа Берија

Плажата Бериа од планината Бусиеро

Во сите случаи, треба да го имате на ум тоа ќе патувате низ патеки од нечистотија и камења и дека немате никаков вид на услуги. Нема барови или ресторани, па затоа ве советуваме донесе вода и малку храна. Исто така, нема станици за помош, па затоа треба да носите и а комплет за прва помош. Исто така, носете удобни спортски чевли.

Од друга страна, патеката не е осветлена. Следствено, направете го тоа кога има доволно природна светлина. Покрај тоа, со него ќе можете во сета своја полнота да ги цените импресивните глетки кои ги имате од светилникот и кои веќе ги спомнавме. Во оваа смисла, не заборавајте да ја направите вашата фотографија или видео камера за да го снимите тоа уникатен пејзаж.

Конечно, тешкотијата на патеката прави не е погоден за деца или лица со намалена подвижност. Имајте на ум дека, покрај земјените патишта, има повеќе од седумстотини скалила по кои мора да се спуштите и потоа повторно да се качите, освен ако не се вратите по море. Ние дури и не ве советуваме да го носите вашето домашно милениче. А, што се однесува до паркирањето ако се патува со кола, најблиску е онаа на тврдината Сан Мартин. Но, можете да го оставите возилото и во Сантоња, иако ќе треба да пешачите повеќе растојание.

Што да се види на патот до светилникот на коњите во Кантабрија

Мочуриштата на Сантоња

Природниот парк Сантоња, Викторија и Џојел Маршс

Подоцна, ќе разговараме за тоа што можете да го посетите Сантоша. Но, сега ќе го направиме тоа за спомениците што ги имате на патеката до светилникот и малку отстапувајќи од него. Што се однесува до погледите, ќе имате единствена перспектива на кантабрискиот брег и од самиот светилник и од блиските гледишта. Меѓу нив, можете да изберете оние на Вирген дел Пуерто, Круз де Бусиеро или тврдината Сан Фелипе.

Ако се приближите до второто, ќе ја видите истоимената батерија, изградена во XNUMX век и во која некогаш биле сместени дваесет војници. Исто така, на патеката, ќе го видите Рибарски светилник, кој се наоѓа на островот планината Бусиеро и кој го замени оној Кабало. А исто така и тој Тврдината на Свети Мартин, која веќе ја спомнавме и која е изградена во средината на XNUMX век. Станува збор за импозантна градба од повеќе од осум илјади квадратни метри со која се бранеше крајбрежјето.

Можеме да ви кажеме многу за мазо тврдина, кој дошол до гарнизон од сто војници. Но, доколку ја сакате природата, задолжително посетете ја Маризмас де Сантоња, Џојел и паркот Викторија. Со речиси седум илјади хектари, се смета за најважното мочуриште на кантабрискиот брег и е Посебно заштитено подрачје за птици. Не престанувај да се приближуваш зграда на центарот за толкување, кој симулира облици на брод. Исто така, уживајте во Плажата Бериа, кој го носи значката Сино знаме и е совршен за сурфање.

Што да се види во Сантоња

Палатата Чилоечес

Палатата Чилоечес

Нормално, доколку го посетите светилникот Ел Кабало во Кантабрија, мора да го посетите и прекрасниот град Сантоња, кој, како што ви кажавме, е светски познат по своите сардели. Но, покрај тоа, има многу повеќе да ви понуди. Веќе ви кажавме за неговата привилегирана околина, со Природниот парк Сантоња, Викторија и Џојел Маршс.

Затоа, сега ќе споменеме некои од неговите главни споменици. Се издвојува на периферијата Црквата Санта Марија дел Пуерто, чие потекло датира од тринаесеттиот век. Беше дел од бенедиктински манастир и е обвиен во прекрасна легенда. Се вели дека е создаден од самиот Апостол Јаков со катедрален чин. Покрај тоа, тој би го назначил за епископ иднината Свети Аркадиј.

Легендарните приказни настрана, тоа е прекрасен храм на романтичен стил. Поточно, одговара на бургундскиот модел и има три кораби поддржани со тркалезни столбови. Внатре, во него се сместени а Готска резба на Богородица од пристаништето, како и два прекрасни жртвеници. Едниот е посветен на Свети Вартоломеј, а другиот на Свети Петар. И двете се од XNUMX век, а сто години пред тоа бил изграден самостојниот лак низ кој се пристапува до дворот на црквата.

Од друга страна, Сантоња има некои прекрасни дворци. На Палатата Чилоечес Изградена е по наредба на маркизот од истоимената титула во XNUMX век. Има план во форма на L и три ката, со заоблен покрив. На краевите на горниот кат, две големи барокни штитови врежан во камен. Но, пред сè, вашето внимание ќе биде геометриска орнаментика на една од неговите фасади.

Другата голема палата на Сантоња е онаа на маркизот од Манзанедо, изградена во XIX. Дизајниран е од архитектот Антонио Руиз деСалцес и одговори на неокласичен стил. Истиот е со квадратен план, со две згради и гаражи и е изграден со ѕидарски во горниот дел заедно со пепелест ѕидарство во основата и аглите. Во моментов, тоа е седиштето на Градска сала.

Плоштадот Свети Антониј

Плаза де Сан Антонио во Сантоња

Но, ова не беше единствената голема градба нарачана од маркизот од Манзанедо во кантабрискиот град. Исто така, тој ја нареди изградбата зграда за средно училиште што е исто така многу убаво. Поголем од претходниот, исто така е од неокласичен стил и вклучува пантеон каде што се погребани членовите на неговото семејство. Исто така, зградата е завршена саат-кула и астрономска опсерваторија.

Исто така, треба да го видите во Сантоња Куќа во палатата Кастанеда, прекрасна градба од почетокот на XNUMX век. Е историски и еклектичен стил, иако, за да ја задржи хармонијата со претходните, тој прикажува неокласични карактеристики. Во него се издвојува неговата одлично задржување трикатен плоштад. На патот до оваа палата, ќе го најдете популарниот Плоштадот Сан Антонио, нервниот центар на животот во кантабрискиот град. Во овој прекрасен простор, кој има штанд за бендови и фонтана, ќе најдете барови и ресторани каде што можете да уживате во некои аншоа како збогум на Сантоња.

Како заклучок, објаснивме сè што треба да знаете за да го посетите Светилникот на коњот во Кантабрија. Во овој прекрасен природен простор ќе уживате во спектакуларни погледи на брегот, мочуриштата и плажите во областа. Покрај тоа, можете да ја искористите вашата посета за да знаете Сантоша, прекрасна вила. И, ако имате време, не престанувајте да се приближувате Сантандер, главен град на покраината. Во овој имате споменици исто толку спектакуларни како оние Палатата Магдалена, на Готска катедрала на Успение на Пресвета Богородица, На Големото казино Сардинеро или Центар Ботин на уметноста. Осмелете се да го направите ова прекрасно патување и кажете ни за вашето искуство.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*