Крит, кралицата на најдобрите медитерански плажи

 

Плажа Матала 1

Летото е сè поблизу и Грција се појавува во дестинацијата на многу луѓе кои веќе ги имаат закажано годишните одмори. Една од најкласичните страници е Крит, најголемиот и најнаселениот од грчките острови.

Античка, островска култура, долга и богата историја, прекрасни плажи, вкусна храна, добра популарна музика и многу вредни археолошки локалитети го идентификуваат овој остров кој денес е наша дестинација со надеж дека утре ќе биде нашата дестинација ... Како сме одење на Крит, што правиме таму и кои се нејзините најдобри плажи:

Крит, во Медитеранот

Ираклион

Како што реков, Крит е еден од најголемите и најнаселените острови на грчките острови. Нејзин главен град е градот Хераклион, град кој исто така се смета за еден од најголемите во земјата. Едно од најстарите поглавја во историјата датира од микенската цивилизација и од тоа време остануваат урнатините на палатата Кносос и други археолошки урнатини, но сегашната престолнина е исто така антички град бидејќи е основана од XNUMX век.

Ираклион ќе биде вашата порта до Крит. Еве тука се комерцијалното пристаниште и фериботското пристаниште што ве носат или ве носат до и од Санторини, Миконос, Родос, Парос, Иос и пристаништето Пиреја, во Атина. Ако пристигнете во Грција со авион од Америка, сигурно ќе влезете преку Атина, па ќе го поврзете аеродромот со пристаништето и ќе одите од авионот до траектот. Идеалот е да останете околу три дена во грчката престолнина и потоа да заминете.

Траекти во Хераклион

Како и да е, ако пристигнете на Крит од европски дестинации, можете да пристигнете директно како Има меѓународен аеродром. Сместено е на неколку километри, околу пет, од градот, а по Атина е најфреквентно. Се разбира, многу летови поминуваат низ Атина. Најевтините летови се оние на нискобуџетните авиокомпании како што се Рајанер или Изи etет, но ако патувате во лето, секогаш е препорачливо да купувате што е можно повеќе однапред, бидејќи островот е многу популарен.

Крит

Постојат уште два аеродрома, помалку важно, но можно е вашиот лет да користи еден од нив. Таму е воениот аеродром во Даскалогианис, во Ханија, и тоа на Ситиа, кој ги концентрира само домашните летови. Летот помеѓу Ираклион или Ханија и Солун трае 90 минути и Родос на час. Ако сте повеќе авантуристи можете да го користите траектот но потребно е многу подолго.

Авиони до Крит

Постои дневна услуга од Пиреја во текот на годината и уште две се додаваат во лето. Од Санторини, Миконос и други острови на Киклади можете да ги преземете брзи катамарани. Постојат и други правци од блиските острови, но мислам дека овие се најпрепорачани за туристите. Постојат неколку компании: Anek, Sea Jets, Hellenic Seaways, LANE Lines, на пример.

Ако патувате со автомобил, треба да резервирате и исто ако патувате ноќе или во побрзи услуги. Билетите можете да ги купите на веб-страниците на компаниите (Обично се поевтини отколку во пребарувачите), и има различни цени според категоријата и растојанието до кое се патува. Ако сте студент, прашајте за попусти.

Како да се заобиколиме на Крит

Автобуси на Крит

Прво, мора да се каже дека покрај Ираклион има и други важни градови: Ханија, Ласити, Ретимно, Ситија, Агиос Николаос и Иерапетра. За движење околу островот има услуга за транспорт составена од Автобуси. Тој е ефтин и релативно ефикасен, иако може да налетате на автобус што излегува од релација и влегува во село затоа што локален патник го бара тоа. Во Хераклион има две централни автобуски станици и една од нив ги концентрира услугите КТЕЛ (деловна група на автобуси).

Друга опција е изнајми автомобил Но, имајте на ум дека кредитните картички обично не се прифаќаат на бензински пумпи, луѓето не ги почитуваат сообраќајните знаци многу, локалните возачи се прилично агресивни во начинот на движење и паркирањето во градовите е оскудно. Исто така има такси но ако вашиот буџет е ограничен, јас не го препорачувам затоа што тоа е скапа услуга. Такси има насекаде, да, и две стапки: ден и ноќ.

Плажи на Крит

Плажа Балос

Крит има многу плажи. Постојат плажи во Ханија, Ираклион, во Ретимно, во Ласити, Херсонисос па дури и некои натуристички плажи. Водите во лето се топли, помеѓу 26 и 27ºС во јули и 20ºС во мај. Никогаш не се многу ладни, па има луѓе што го кажуваат тоа можно е да се плива цела година. Најмирни плажи со потопли води се оние на северниот брег. Имаат и спасители на вода. Секако, ветровите се посилни и создаваат бранови, па доколку немате искуство со пливање во морето ... бидете внимателни!

Плажа Матала

Плажите на јужниот брег секогаш имаат помалку посетители и затоа некои кампери ги избираат за да ги кренат своите шатори, иако тоа не е дозволено. И на едниот и на другиот брег, ако е организирана плажата, можете да изнајмите лежалки и чадори за помеѓу 5, 6 или 7 евра. Опционално е, дури и ако ви се чини дека чадорите го окупираат целиот остров, секогаш има слободен и бесплатен сектор за сместување.

Плажа Елафониси

Плажите на Крит се безбедни затоа што нема опасни животни. Постојат и некои плажи на натурист, иако нудизмот не е официјално овластен, тој се толерира. Невозможно е да се направи А. список на најдобрите плажи на Крит затоа што има многу, но мојот избор и оној на многу луѓе е следен:

  • Балос: Тоа е прекрасна отворена плажа, со бели песоци и тиркизни води. До него се стигнува со автомобил или брод, но нема автобус или спасувачи. Не се изнајмуваат ниту природна сенка, туку чадори за сонце и лежалки. Е пријателство за нудизам на плажа ниска вода Тоа е во Ханија.
  • Елафониси: исто така во Ханија е многу достапна плажа затоа што може да стигнете таму со брод, автобус, автомобил или пеш. Бели песоци, мирни води, толериран нудизам, луѓе кои сурфаат, секој ужива во Сино знаме.
  • Ваи: Тоа е прекрасна плажа во Ласити, опкружена со најголемата палма шума во Европа. Пет илјади дрвја!
  • Превели: тоа е плажа во Ретимно која има река која се влева во морето, многу живописна. Дури формира еден вид езеро покрај морето што е одлично за пливање.
  • Матала: најпознатата плажа во Ираклион. Е хипи плажа со пештери и црвеникав предел. Тоа е организирана плажа и секое лето е домаќин на популарна Музички фестивал.
  • Агиофаранго: Тоа е плажа што е на устието на кањонот Агиофараго, со пештери и пештери во близина. Постои капела од Сан Антонио во близина на потокот што се влева во морето, идеален за вода за пиење ако топлината ја пече плажата. Пристигнувате само со пешачење од планина или преку кањонот или со брод.
  • Дини на Сан Павлос: се смета една од најдобрите плажи на КритИма топли води и луѓето доаѓаат во потрага по приватност. Таму можете да стигнете само пеш или со брод, нема природна сенка, но изнајмувате чадори.

Размислете за тоа Крит има повеќе од 1000 километри крајбрежје значи нема десетици туку стотици плажи, познат, популарен, таен, изолиран. Од сите и за сите вкусови. Ако немате време да одите ова лето, размислете за островот за следната или можеби за друга сезона. На слаба сезона е од ноември до март, атмосферата е порелаксирана, или средина на сезоната што е од април до јуни и од септември до октомври и ни го дава најдоброто време за пешачење.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*