Кула на Херкулес

Кула на Херкулес

Пристигнувањето на Римјаните на нашиот Полуостров остави многу дела и споменици кои се зачувани и денес. Градежната генијалност на овие Римјани создаде згради кои сè уште се во совршена состојба, како што е Кула на Херкул се наоѓа на еден рид во градот Коруња во Галиција.

ова светилник и утврдување е одлична кула која се издига пред морето. Денес е еден од симболите на градот А Коруња и има голема историја зад себе. Toе го знаеме овој споменик и што можеме да видиме во овој град на северот на Галиција.

Информации за кулата на Херкул

Кула на Херкулес

Оваа кула се наоѓа во градот А Коруња, сместен на мал рид со поглед на море. Тоа е околу 50 метри надморска височина и околу него е Скулпторски парк на кулата на Херкул, што е музеј на отворено. Продажбата на билетите се врши во Центарот за информации и внимание на посетителите, од 9.45 до 17.15 часот. Во понеделник влезот е бесплатен, но како и да е мора да го земете во овој центар.

El пристапот до кулата се врши во ленти од 15 минути во групи од најмногу 17 лица. Ние мора да знаеме дека за да се дојде до врвот треба да се искачите повеќе од двесте скалила, така што треба да бидете подготвени да вежбате малку.

Митологија поврзана со кулата

Постојат различни легенди кои се поврзани со оваа кула. Една од најкористените е онаа на Херкулес, кој го искористи тоа место за да ја закопа главата на гигантот Герион откако го победи во борба. Исто така се вели дека ова место би била Кулата на Бреоган од ирската митологија, од која синот на Бреоган, Ит би ги визуелизирал бреговите на Ирска.

Историја на кулата на Херкул

Кула на Херкулес

Нејзиното потекло е непознато, бидејќи станува збор за кула што била обновена од Римјаните во XNUMX век од нашата ера. Првично е изграден како навигациски светилник поради неговата локација. Тоа се случило за време на владеењето на Нерон и Веспасијан. Римската конструкција во моментов може да се види само одвнатре, бидејќи во текот на XNUMX век е обновена со неокласичен стил, што е она што може да се види однадвор. Во своите почетоци таа била правоаголна кула со асиметрични прозорци. Горниот дел е додаден подоцна и очигледно за време на средниот век служел повеќе како одбранбена кула отколку како светилник.

Овој светилник беше прогласен Светско наследство во 2007 година. Во 2008 година беше збратимен со познатата Статуа на слободата во Newујорк, а подоцна и со Светилникот Моро де ла Хабана, најстариот во цела Америка.

Посетете ја Кулата на Херкул

Кула на Херкулес

La кулата има висина од 55 метри и лесно може да се види од различни точки на градот. Сместено е во тивка област, опкружен со парк за скулптури кој нуди одличен простор за прошетка и уживање во морскиот пејзаж пред да влезете во кулата.

Кога ќе стигнеме до кулата ќе мораме одете 234 чекори за да стигнете до врвот. Внатре може да се видат римските wallsидови на старата квадратна кула, денес покриени со неокласичната фасада. Во реновирањето е изградено скалило за камен во внатрешноста. Очигледно претходното скалило на римската кула имало делови од надворешната страна и било направено од дрво. Од основата и минувајќи низ сите чекори, стигнувате до глетката, од која има спектакуларен поглед кон Коруња.

Овој светилник сè уште е во функција, и секоја вечер започнува неговата работа. Можете да видите како светилникот гали четири трепка во интервал од 20 секунди. Овие блесоците достигнуваат 24 милји на море. Во магливите денови има и звучен сигнал. Тоа е несомнено големо римско дело кое докажа дека вреди повеќе од две илјади години.

Што да видите во Коруња

Роза дос Вентос

Додека патуваме да ја видиме спектакуларната кула Херкул, можеме да го посетиме градот А Коруња. На Роза дос Вентос Сместено е во близина на кулата и е голем мозаик како компас. Овој град има и урбана плажа Плаја де Риазор, која се издвојува по тоа што има секаков вид услуги, со одлично шеталиште и исто така со многу бранови во зависност од денот.

Гледиште на Сан Педро

La Плоштад Марија Пита тоа е центарот на градот, каде што можете да уживате во најдобрата атмосфера. На Плаза де Луго Маркет можете да ги купите најдобрите морски плодови и риби од утоките што ја прават галициската гастрономија толку позната. Исто така, мора да уживате во погледите што ги нуди модерниот Мирадор де Сан Педро, одење нагоре со автомобил или на одреден кружен жичник што ги привлекува сите погледи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*