Културата на Сао Паоло: уметност, гастрономија и музика

San Pablo

Без сомнение еден од најважните градови во Бразил е Сао Паоло или Сао Паоло, Како се вели на португалски. Тоа е, всушност, градот со најголем број жители во земјата и воедно еден од најнаселените на континентот и во светот.

тоа е град со историја, со уметност, гастрономија и музика Ајде да го запознаеме овој прекрасен бразилски град денес.

сао Пол

Сао Паоло Бразил

Градот од кој настанал сегашниот град е основана во 1554 година од раката на језуитите кои успеале да ги претворат Индијанците во христијани. Првите доселеници мораа да се справат со некои непријателски настроени Индијанци, но помеѓу преобратувањето на некои и уништувањето на други, градот конечно се воспостави.

Во текот на првите двесте години тој беше оддалечен, изолиран град со егзистенцијална економија. Всушност, тој беше единствениот внатрешен град во Бразил се додека португалската колонија не се прошири низ пунктови и, конечно, веќе влезе во XVII век, Сао Паоло станал шеф на капетанијата, сиромашен но најпосле со глава. И многу пионери заминаа овде за да ловат Индијанци и да освојат повеќе земја.

Поглед на Свети Павле на зајдисонце

Вистината е дека тогаш paulistas Тие беа сиромашни, па решението за нивните економски проблеми беше да ги заробат Индијците за да ги претворат во робови (бидејќи не можеа да купат Африканци), и да освојат нови земји. на тој начин, На почетокот на XNUMX век, градот официјално станал град. 

Конечно, по експлоатацијата на златото започна онаа на шеќерната трска. Подоцна, во времето на Педро 1, Бразил бил „царски град“, пораснал во број на жители, потоа почнал да произведува кафе, да се поврзува по пат и железница со брегот и остатокот од земјата, а потоа малку по малку, стана огромниот град каков што е денес.

Сао Паоло и уметност

Музеи во Сао Паоло

Сао Паоло е синоним за уметност и култура. Има многу добри музеи и уметнички центри. На пример, постои MASP (Музеј на уметност во Сао Паоло), кој е музеј на западната уметност најважно во Латинска Америка.

Овој музеј отворен во 1947 година и има многу уметност, вклучувајќи слики и скулптури, од Втората светска војна наваму. Зградата е дизајнирана од Лина До Барди и е градба изградена на четири столба кои го издигнуваат првиот кат на висина од осум метри, оставајќи простор од 74 метри помеѓу сите потпори.

Во неговите сали ќе видите повеќе од 10 илјади парчиња кои доаѓаат од целиот свет: скулптури, облека, прибор, фотографии, цртежи, скулптури и дела од Ван Гог, Сезан, Пикасо или Рафаел, само да ви дадам неколку примери.

Постојат и мали колекции посветени на Античка египетска и грчко-римска култура, но предколумбиска уметност, африканска уметност, па дури и азиска уметност. А очигледно, има и бразилски уметници. MASP е на Авенида Паулиста 1578 година.

Музеј МАМ

Исто така постои и Музеј на модерна уметност на Сао Паоло или МАМ. Можете да го најдете во Parque do Ibarapuera и датира од 1948 година. Таа е една од првите културни институции во Бразил и еден од најважните центри во однос на модерна уметност се однесува. Идејата на основачката двојка беше да се промовира вкусот за уметност кај јавноста.

Што содржи МАМ Има широка и интересна колекција на ткаенини од Марк Шагал или Џоан Миро, на пример, исто така работи на Пикасо и Алдо Бонадеи, на пример, Френсис Пикабија, Жан Арп или Александар Калдер. Музејот се наоѓа на Авенида Педро Алварес Кабрал.

El Музеј на португалски јазик обезбедува добро интерактивно искуство. Работи во елегантна стара зграда која порано била железничка станица, во Баиро да Луз. Јазикот е основата на бразилската култура, па затоа е многу пријатно место со многу историја. Се разбира, мора да знаете или разбирате португалски.

Музеј на португалски јазик, во Сао Паоло

И конечно, го имаме Биеналето во Сао Паоло која датира од 1951 година и е голема колекција на меѓународна модерна уметност која се одржува на секои две години во павилјонот Сесилио Матарацо, внатре во Парк до Ибирапуера. Тоа е една од најважните уметнички изложби во градот, земјата и Латинска Америка. Влезот е слободен, па доколку го посетите Сан Пабло токму кога се слави, не пропуштајте!

beco do batman

Не сакам да се збогувам со уметноста на Сао Паоло без да го спомнам Beco do Batman или Batman Alley, кој се наоѓа во близина на Руа Гонкало Алфонсо. Станува збор за шарен музеј под отворено небо со потпис на многу улични уметници, најважни во градот, кои се грижат редовно да ги обновуваат своите слики. И, не сакам да го оставам во темнина, тука е и она Музеј на фудбал.

Сао Паоло и гастрономија

Јапонски кварт, во Сао Паоло

Градот има голема етничка различност за да можете да јадете сè и сè ќе ве изненади. Да потсетиме дека Сао Паоло е седиште на најголемата јапонска заедница во Америка, Така, јапонската гастрономија вели дека е присутна во својата најтрадиционална форма, но и како спој со другите етнички групи кои коегзистираат во градот, како што се Италијанците или Арапите.

Почнувајќи токму со азиската заедница, најдобро е да се прошетате низ Јапонски кварт истиот, наречен и Источен кварт. А тоа е дека покрај јапонската има и кинеска и други азиски кујни па затоа е супер интересно место.

паулиста так

Меѓу намирниците кои се популарни овде можеме да ги именуваме Печена шунка, традиционално добро на градот: свинско јадење кое се готви со часови, кое обично е придружено со компири и печени јуки. тука е и паулиста так, со ориз, хлебните, месо, зелка, јајца и грав, на Кускоз Ала Паулиста, со арапски корени, на акарје, кратко тесто со грашок и полнети со ракчиња и очигледно, на феиоада кој овде се јаде со разни видови месо, ориз и црвен грав.

Се разбира, ако сакате пазари, задолжително посета на Општинскиот пазар.

Сао Паоло и музика

музика во Сан Пол

Мора да се каже дека во градот Сао Паоло се одржува една од најважните музички конвенции во Латинска Америка. Ова е SIM-картичката Сау Паоло и се одржува во текот на пет дена за да се сретнат професионалци од сите сектори на музичката индустрија: продуценти, уметници, новинари и секој кој ужива во музиката и од земјата и од светот.

Во нејзините улици има и театри, барови и различни претстави. Сè во центарот оживува по зајдисонце и градот е познат како а одлично место за забава и излези од јарана. Очигледно, поради неговата големина, постојано се случуваат музички настани и има многу меѓународни концерти кои доаѓаат овде, но ниту еден од нив не е неопходен за градот да вибрира со сопствените звуци.

Карневалот на Свети Павле

И иако карневалот во Рио де Жанеиро е меѓународно попопуларен, на Карневалот во Сао Паоло и тоа е одлично.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*