Култура на Германија

Германија е во центарот на Европа и по Русија е земјата со најголем број жители на континентот, со 83 милиони луѓе кои живеат во нејзините 16 држави. Тоа навистина беше Феникс на историјата, бидејќи нема сомнение дека по војната и поделбата на земјата, таа се прероди со голема слава.

Но, како е германската култура? Дали е вистина дека тие се многу уредени и строги луѓе? Дали има место за добар хумор и дружеубивост или не? Денешниот напис во Actualidad Viajes е за културата на Германија.

Германија

Историјата на оваа земја е долга и таа секогаш, на еден или друг начин, учествувала на најважниот европски настан. За многумина, сепак, Германија влегува во историјата на Нацистичкиот режим во 1933 година, влада што ќе го однесе до Втората светска војна и да биде извршител на една од најстрашните трагедии на човечката цивилизација, Холокаустот.

Подоцна, по војната, ќе дојде поделбата на територијата помеѓу Германската Федеративна Република и Германската Демократска Република, капиталистички и комунистички дел под советска власт. И така, неговиот живот ќе помине до скоро крајот на 40 век, кога ние, кои имаме над XNUMX години, на ТВ го видовме Падот на Берлинскиот Wallид и почеток на нова ера.

Денес Германија стои како светска економска сила, лидер во индустријата и технологијата, со добар универзален медицински систем, бесплатно јавно образование и добар животен стандард.

Култура на Германија

Во Германија постои а широк спектар на религии, обичаи и традиции производ на имиграција, но и покрај тоа, со ова богатство, постојат одредени константи што може да се забележат во германското однесување.

Германија е земја на мислители, филозофи и бизнисмени. Како голем заеднички именител, без страв од грешка може да се каже дека Германците се логични и разумни и тоа, според тоа, исто така тие се структуирани и уредни. Во оваа смисла, главната константа што може да се именува е пунталноста.

Како и Јапонците, Германците се точни луѓе и тоа го прави сето она што треба да работи навреме за да го стори тоа. Зборувам за превоз или нега во јавни згради. Се следи нарачка и со тоа се обезбедуваат најдобри резултати. Возовите не доцнат тука, автобусите или авионите не доцнат, а часовниците секогаш работат добро. Плановите се следат дословно, по тоа мото кое гласи нешто како „точност е nessубезноста на кралевите“.

Затоа, ако сакате да комуницирате со Германец, подобро да бидете точни и да ги почитувате воспоставените распореди. Дури и неискажано правило е дека е подобро да пристигнете пет минути пред одреденото време отколку една минута доцнење.

Од друга страна, иако Германците имаат репутација дека се ладни поимите за семејството и заедницата се добро вкоренетиНа Заедницата ги следи правилата и затоа нема проблеми за соживот без разлика дали е во населба, град, град или во целата земја. Правилата се направени да се почитуваат.

La родова еднаквост тоа е нешто што се размислува и се разгледува. Всушност, неодамна самата канцеларка Меркел се прогласи за себе, откако молчеше некое време, за феминистка. Земјата ги почитува правата на заедницата LGTB и веќе некое време на политиките за имиграција.

Очигледно, ништо не е лесно, постојат десничарски групи во германското општество кои не сакаат мултиетнички, но во овој момент во светот ... дали има смисла да се зборува за чистота и тие работи? Покрај тоа што е глупаво. 75% од германското население е урбано и тука луѓето се полиберални и поотворени за овие прашања.

Веќе некое време, Германија е загрижена за грижа за животната средина и генерирање обновлива енергија, инвестирање во нови горива или намалување на загадувањето, поттикнување на рециклирање и други.

Што се однесува до образовниот систем, има еден од најдобрите образовни системи во светот и работна етика што доаѓа од минатото и се чини дека не сака да се олабави. Како и да е, тука во просек се работи од 35-40 часа неделно и овие бројки се меѓу најниските во Европа без губење на продуктивностаНа И тоа е меѓу градовите што одмараат најмногу.

Веќе знаеме колку тие го сакаат сонцето и како ги бараат, на пример, плажите во Шпанија.  Патувањето надвор од земјата им е важно до тој степен што податоците укажуваат дека Германците прават повеќе меѓународни патувања по глава на жител отколку другите Европејци. Каде одиш? Па, до Шпанија, Италија, Австрија ...

Кои се културни симболи од оваа земја? Иако е историски христијанска земја, денес има голема муслиманска популација, така што месечината и theвездата на исламот станаа дел од симболичката германска култура. Можеме да именуваме и луѓе кои се симболични Маркс, Кант, Бетовен или Гете, На пример.

А што е со Германска прехранбена култура? Ова се врти околу подготовката на храна каде месотое е многу популарна и скоро секогаш е присутна во секој оброк во денот, заедно со пан и патати, На колбаси, На сирење, На кисели краставичкиНа Излегувањето на вечера е популарно и денес има и ресторани од други етнички групи, па храната е многу разновидна.

На Германците, познато е, им се допаѓа многу Пиво па се пие надвор и внатре во куќата. Зад пивото стои вино, ракија ... но пивото е апсолутна кралица како што веќе знаете. Но, дали има повеќе германски традиции за кои можеме да зборуваме? Се разбира, прво постојат верски фестивали, и христијански и протестантски, или сега исламски, или исто така и повеќе секуларните традиции како што е популарната време на чај познат како кафе и кучен.

Во времето на традиционална носија треба да ги именувате славните lederhosen, користени од луѓе од село, тесно поврзани со баварската или тиролската култура. Во случај на жени, типичен костим е дирндл, костум со многу шарена блуза и здолниште, кои, очигледно, веќе не се користат ниту во селата, туку се користат на фестивали на пиво или други народни настани.

Конечно, ова се генералности и сигурно, ако патувате низ Германија, ќе најдете варијации, поотворени луѓе, повеќе затворени луѓе, прекрасни планински села, многу тивки градови, на југ, југозапад и запад многу популарни фестивали што се повторуваат ... со векови (на пример, парадата на 30 -годишнината од војната), шарени пазари кои продаваат типична храна или навистина космополитски градови. Има да избирате.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*