Куриозитети на светот

Нашата планета е толку неверојатно голема што има многу куриозитети во светот кои ни помагаат да ја разбереме културата на една земја, иако податоците на почетокот може да изгледаат банални.. Особено ако за прв пат планираме патување за да се сретнеме со него.

Подолу прегледуваме неколку многу интересни куриозитети за различни земји во Европа. Колку веќе знаевте?

Париз

Франција

 • Во античко време, денешна Франција била окупирана од Галите. Римјаните ги крстиле овие земји како Галија, но со падот на Римската империја, келтскиот народ на Франките го нападнал регионот и му го дал името Франција („земја на Франките“).
 • Километар нула на француските патишта се наоѓа пред вратата на катедралата Нотр Дам де Париз симболизирана со бронзена starвезда на тротоарот.
 • Франција е главната туристичка дестинација во светот. Во 2015 година тој пречека вкупно 83 милиони туристи, од кои половина го посетија Париз.
 • Од победата на Норманите во битката кај Хастингс (1066) до крајот на 85 век, францускиот јазик бил официјален јазик на Англија. Во моментов XNUMX% од англиските зборови доаѓаат од француски јазик.
 • Иако повеќето Французи се поздравуваат со два бакнежи во образ, во некои региони може да се дадат до пет бакнежи. На пример, во регионите Оверњ, Прованса, Лангедок, Рона и Шарант има три бакнежи; Четири бакнежи се дадени во оние на Лоара, Нормандија и Шампањ-Арден, а на југот на Корзика има пет.
 • Во секој град и град во Франција има улица наречена „Виктор Иго“.
 • Во 2010 година, француската храна беше прогласена за нематеријално културно наследство на човештвото од страна на УНЕСКО.

Слика | Пиксабеј

Германија

 • Се наоѓа на списокот на најнаселени земји во светот со население од над 82 милиони луѓе.
 • За да се поздрават, тие имаат еден вид пријателска прегратка наречена „коала прегратка“. Се дава без да се притисне премногу и да се остави малку воздух помеѓу раката и грбот.
 • И покрај тоа што го нарекуваат Октоберфест, фестивалот на пивото се одржува во септември. Германците се рангираат на второ место во светот по Ирска по потрошувачка на пиво по лице. Исто така, има околу 1.500 различни брендови.
 • По измислувањето на машината за печатење, во 1663 година, кога хамбуршкото списание „Erbauliche Monaths Unterredungen“ (Месечни разговорни единици) стана прво редовно издание. Германија е сè уште една од земјите со најголема издавачка индустрија денес.
 • Германија има повеќе од 150 замоци, некои се претворени во хотели и ресторани, што ги прави една од главните туристички атракции во земјата.

Холандија

 • Ако има цвет поврзан со Холандија, тоа е лалето. Сепак, овие не доаѓаат од Холандија, туку од Турција и се покажа дека овие растенија растат исклучително добро во Холандија.
 • Сите деца во Холандија учат англиски јазик на училиште од многу рана возраст. Луѓето кои го посетуваат Амстердам честопати се импресионирани од тоа колку Холанѓаните зборуваат течно на овој јазик.
 • 50% од холандската територија е на помалку од еден метар надморска височина. За среќа, Холандија не е во област подложна на цунами.
 • Холандската престолнина е составена од дебел слој кал и глина и сите згради се изградени на дрвени столпчиња поставени во слој песок, длабок 11 метри. Вклучувајќи ја и Кралската палата на плоштадот Дам.
 • Сè уште има повеќе од илјада ветерници. Некои од нив може да се посетат како музеј на места како Заансе Шанс или Киндердијк.

Ромите

Италија

 • Италија има 3 активни вулкани, Етна, Везув и Стромболи, и 29 неактивни.
 • Најстарото маслиново дрво во светот се наоѓа во Умбрија и е старо повеќе од 1.700 години.
 • 23% од површината на Италија, околу 300.000 квадратни километри, се шуми.
 • Универзитетот во Болоња, основан во 1088 година, е најстариот универзитет во Европа.
 • Ватикан, во Рим, е најмалата земја во светот.
 • Италија е земја со најмногу светски културни наследства во светот (54), пред Кина (53) и Шпанија (47).

Плаза де Еспања во Севилја

Шпанија

 • Шпанија е светски лидер во трансплантација на органи и донации.
 • Според Гинисовиот рекорд, ресторанот Каза Ботин во Мадрид е најстариот во светот што сè уште е отворен. Инаугуриран е во 1725 година и е стар околу 300 години.
 • Химната на Шпанија е една од трите химни на земјите кои немаат текстови.
 • Според меѓународната опсерваторија за вино, Шпанија е земја со најголема површина на лозје (967 милиони хектари) во светот. Следат Кина (870 милиони хектари) и Франција (787 милиони хектари).
 • Во Ланзароте постои единствениот подводен музеј во Европа, додека во Картагена има еден од двата монографски музеи за подводна археологија. Другото е во Бодрум, Турција.
 • Шпанија произведува приближно 45% од маслиновото масло потрошено во светот
 • Сиера Невада е највисоката станица во Европа бидејќи достигнува 3.300 метри надморска височина на својата највисока точка.
 • Кралството Шпанија започна да има територии на петте континенти.
 • Шпанскиот јазик е најкористен јазик во земјата, но има и други службени јазици во зависност од регионот во кој се наоѓате: каталонски, галициски, баскиски ... Всушност, овој нема познати односи со други живи или исчезнати јазици И не е познато неговото потекло.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*