Парадор де Леон

Парадор де Леон се наоѓа во една од најпознатите амблематични згради на кастилскиот град: манастир Сан Маркос. Се наоѓа на бреговите на Река Бернесга, неговото потекло датира од XNUMX век, кога бил изграден хостел за сместување на аџии што оделе Сантијаго де Компостела.

Сепак, зградата за која денес знаеме е изградена во XNUMX век на урнатините од претходниот и благодарение на донацијата од Фердинанд католикот. Во секој случај, ако останете на Парадор де Леон, ќе уживате во едно од Накит од шпанска плочка. Ако сакате да го знаете малку подобро ова архитектонско чудо, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Малку историја за Парадор де Леон

Како што рековме, манастирот Сан Маркос е дизајниран благодарение на донацијата од Фернандо де Арагон. Сепак, работата не започнала сè до владеењето на Карлос Први. За да се преземе изградбата, беа ангажирани тројца архитекти: Мартин де Виlarареал, кој би бил одговорен за фасадата; Хуан де Ороско, кој би работел во црквата и Хуан де Бадајоз Помладиот, кој би ги испланирал сакрастијата и манастирот.

Изградбата на манастирот Сан Маркос траеше повеќе од сто години, завршувајќи околу 1679 година. Сепак, веќе во XNUMX век, беше извршена голема експанзија на зградата што хармонично се меша со останатата конструкција.

Манастир на манастирот Сан Маркос

Мантил на Парадор де Леон

Главни делови на Парадор де Леон

Манастирот Сан Маркос е архитектонски скапоцен камен. Како што споменавме, се смета една од најважните згради на шпанската ренесанса и исто така чудо на Платереска. За да ви го опишам, најдобро е да ги разликуваме неговите делови.

Фасадата

Токму во него може да се видат повеќето карактеристики на платреска форма на зградата. Пиластерите, чешелот што го кулминира порталот и другите елементи припаѓаат на овој стил. Тоа е фасада на единствено платно со два ката кои се завршени во гребен. Првиот има полукружни прозорци, додека вториот има балкони и колони со балустри.

Плинтусот е украсен со медалјони кои претставуваат ликови од грчко-латинската антика заедно со другите обележја на шпанската историја. Од своја страна, палатата кула вклучува крст на Сантијаго и лав.

Што се однесува до корицата, таа е навистина спектакуларна. Се состои од две тела и неговиот голем полукружен лак и неговиот возвишен клуч што го претставува Свети Марко. Неговиот суетен е барок и го вклучува грбот на Сантијаго и оној на Кралство Леон.

Намотот

Се состои од четири дела. Две од нив се изградени во XNUMX век со работа, како што ви рековме, на Хуан де Бадајоз Помладиот. Сепак, можете да видите и барелјеф поради познатиот француско-шпански скулптор Хуан де Хуни што претставува раѓање. Од своја страна, другите два дела биле изградени во XNUMX и XNUMX век.

Црквата Сан Маркос

Иглесија де Сан Маркос

Црква

Конечно, црквата го сочинува третиот дел од Парадор де Леон. Одговара на покојната шпанска готска, исто така наречена Стил на католички кралеви. Неговата изградба е завршена во 1541 година, за што сведочи натписот што може да го видите во нишата на фасадата.

Порталот на храмот претставува а одличен ремен свод опкружени со две кули. Во него може да видите и два релјефи, исто така, поради Хуан де Хуни, кои претставуваат голгота и потекло.

Од своја страна, ентериерот има широк кораб пресечен со трансепт со решетки. Во неговото главно жртвеник се издвојуваат Благовештението и Апостолот, обете од XNUMX век. Но, исто така треба да го разгледате коро, главно дело на Jуни, иако долниот дел се должи на Гиilleермо Дончел.

Делот наменет за Парадор де Леон

Иако нема толку уметничко значење како претходните делови, оној за просториите на Парадор де Леон, исто така, има да понуди атракции. Меѓу нив колекција на таписерии, антички мебел и резби во дрво. Но, пред сè, сликовити дела кои ја красат зградата и кои се должат на автори како на пр Лусио Муноз, Хоакин Вакеро Турциос o Алваро Делгадо Рамос.

Внатрешност на манастирот Сан Маркос

Внатрешност на Парадор де Леон

Употреби на манастирот Сан Маркос

Во моментов, манастирот Сан Маркос е, како што рековме, Парадор де Леон. Сепак, историски има многу други намени. Во почетокот се градеше како аџија болница кој го направи Камино де Сантијаго.

Но, за жал, една од најчесто повторуваните употреби на манастирот е таа на затвор. Во него големиот писател помина четири години затскриено Франциско де Квеведо по наредба на моќниот Грофот војвода од Оливарес. Многу подоцна, за време на Граѓанската војна, тој служеше како концентрационен логор за затворениците републиканци.

Конечно, други употреби што беа дадени на сегашниот Парадор де Леон беа куќата на мисијата на Друштвото на Исус, канцеларијата на Генералштабот на Армијата, затворска болница, институт за настава, па дури и ветеринарно училиште.

Во 1875 година, Градскиот совет на Леон сакаше да го сруши, што ќе беше вистинска трагедија за уметничкото наследство на Шпанија. За среќа, здравиот разум преовладуваше и не.

Како да стигнете до Парадор де Леон

Ако патувате во градот Кастилијан, препорачуваме да останете во ова чудо од Платереска. Еднаш влезе Леон и за да стигнете до парадорот, првото нешто што треба да знаете е дека е во Плоштад Свети Марко, веднаш до хомонимниот мост.

Фасадата на манастирот Сан Маркос

Фасада на Парадор де Леон

Ако патувате од север, ќе пристигнете во градот до A-66. Мора да го напуштите во Богородица на патот и земи го N-120. Еднаш во градот, и Авенида дел доктор Флеминг и Ветеринарниот факултет ќе ве одведат на парадорот.

Од друга страна, ако доаѓате од југ, исток или запад, веројатно ќе пристигнете во градот покрај ЛЕ-30 и ЛЕ-20. Во овој случај, само следете ја Авенида де Европа и потоа Авенида де ла ветеринарно училиште да се стигне до Сан Маркос.

Како заклучок, Парадор де Леон или манастир од Сан Маркос Тоа е чудо на шпанската Платереска и еден од симболите на кастилскиот град. Тоа е конструкција со исто толку традиција како историја во која ќе се чувствувате пренесени во други времиња. Не сакате да го запознаете?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*