Лакунијаха, природа што сјае

Лакунијача е името на посебна и совршена дестинација за сите loversубители на природата. Станува збор за а парк за диви животни, Значи, ако сакате животни или имате малечки и сакате да гледаат животни во живо и директно, а не на ТВ, треба да го знаете ова место.

Е во Арагон, во провинцијата Хуеска, во областа на Централните Пиринеи. И во лето и во зима има што да понуди. Ајде да видиме што.

Парк на дивиот свет Лакунијаха

Тоа е релативно нов парк затоа што отворен во 2001 година, некаде кон крајот на векот. Се наоѓа во долината Тена, во близина на малото гратче наречено Пиерадита де Jacака. Звучното и донекаде чудно име произлегува од природната лагуна што можеше да го украси пејзажот, но која исчезна природно преку процес на топење. Кога водата повеќе не беше навлажнувана, вегетацијата започна да се здобива со територија и на крај заврши сè. Единственото нешто што останува од лагуната е дренажната клисура и ќе ја видите кога ќе дојде вашиот ред да прошетате низ територијата на рисот.

Вистината е дека од 2001 година илјадници и илјадници луѓе ја посетија и посетија, а според анкетите тоа е загарантиран успех и забава. Паркот има големина од триесет хектари и може да се покрие при пријатна прошетка помеѓу два или три часа. На мрежа за патеки Тој е многу добро обележан и е размислен и дизајниран така што шетачот може да ги открие чудата и природните богатства на тоа место.

Место, не заборавајте, во кое живеат многу животни кои живееле тука илјадници години во природна состојба, така што можноста да ги видите вака е голема. Патеките ви даваат разгледници од шумата и Пиринеите и навики на животните исто така.

На вкупна патека од околу пет километри, малку повеќе, малку помалку, со вкупна разлика од 180 метри ја завршувате трасата. Всушност, вреди да се разјасни, паркот не е зоолошка градина или тематски парк или нешто слично на тоа. Toе најдете шума, со природата во жива состојба. Она што во моментов се зборува, а биопарк. Theивотните сите се родени во заробеништво, некои токму таму, некои во засолништа за спасување, некои во центри за опоравување.

Меѓу животните кои се издвојуваат има Коњи на Пржевалски, елен, елен, сариос, волк, дупчарски рис, европски бизон, ирваси, верверички, птици, кртови, срни и планински кози. Се проценува дека има околу 120 животни од петнаесет различни видови кои живеат во паркот. И зелениот дел од разгледницата, така да се каже, има бреза, кутија, бука, трн, бор, даб, пепел, Холи… Вкупно 21 растителен вид.

Паркот Отворено е цела година и од своето потекло немаше намера да поставува бариера помеѓу животните и луѓето. Затоа е убаво да се открие дека животните не се многу исплашени или далеку од луѓето, па децата се воодушевени. Покрај тоа, хектарите се дел од античката шума наречена Ла Пиноза, место што раката на човекот тешко го допрела со текот на времето.

Паркот може да се подели на Ниска Лакунијача y Лакунијача висока. Во првиот парк е мешаната шума, а во вториот има субалпски екосистем ливада со грмушки, планински диви цвеќиња и обемни ливади. Помеѓу двајцата има живописно гледиштаОчигледно, на стратешки места за да можете да ја цените целата убавина на местото што го вклучува, не смееме да го заборавиме античкиот камен на Пиринеите.

Од друга страна биопаркот Лакунијаха е дел од резерватот Ордеса-Вишамала Биосфера, единствениот во земјите на Арагон (типичен пример за планински екосистем кој jeубоморно чува неколку видови изложени на ризик од истребување); Плус учествуваат во европска програма за закрепнување на бизони така, сите млади родени овде ќе бидат ослободени во северна Европа еден ден.

Посетете го паркот за диви животни Лакунијаха

Рековме дека е отворена цела година, затоа разгледајте ја облеката што ќе ја носите и некои удобни чевли кои ви дозволуваат да одите со добар стисок на земја. Ако одлучите да одите деновиве или наскоро, есен, зима, облечете топла облека и Планински чизми па дури и употреба на столбови се препорачува бидејќи на патиштата може да има снег или мраз.

Иако можете да го замислите, појаснувам: Не можете да циркулирате со инвалидски колички или колички за бебиња. Ако немате ранец за детето, можете да го изнајмите на рецепција во паркот. Не можете да одите со домашни миленици и очигледно, Не можете да пушите во никаде

Практични информации за посетата

  • Часови: од 1 јули до 31 август, паркот е отворен од понеделник до петок од 10 до 8 часот и во сабота и празници од 10 до 8 часот. Од 1 септември до 15 октомври тоа го прави во работните денови од 10 до 6 часот и сабота и празници до 8 часот. Од 16 октомври до 31 март во неделата се отвора од 10 до 6 часот и сабота и празници се затвора во 6 часот исто така. Од 1 април до 30 јуни во работните денови се отвора во исто време, но во сабота и празници се затвора во 8 часот. На Божиќ можете да одите, но се отвора од 11 до 3 часот.
  • Цена: можете да купите билети преку Интернет на веб-страницата на паркот или токму таму до два часа пред затворањето. Детскиот билет (од 4 до 11 години), чини 12 евра, младинскиот билет (од 12 до 17 години), 14 евра, билетот за возрасни чини 16 евра и билетот за постари, за оние над 64 години, 12 евра

Кои услуги им ги нуди паркот на своите посетители? Има отворен бар да се одмори на почетокот или на крајот од турнејата, служејќи топла и ладна храна. Има услуга што можете да ја платите со самиот билет, односно можете да ја платите влез + мени кога ќе стигнете до паркот. Комбо, би рекле. Потоа, на половина пат од трасата, има уште еден бар со простор за одмор и шатор во случај да бидете изненадени од дожд или снежни врнежи. Овде можете да јадете во областа за одмор.

Конечно, не можете да го пропуштите Продавница за сувенири што покрај тоа што ви дава едно од вашите патувања, дава ресурси и на самиот парк.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*