Легенди за Рим

Легендите за Рим имаат корени од самото потекло на Вечен град. Како што знаете, неговата сопствена фондација има легендарна историја зад себе, онаа на Ромул и Ремус. Но, покрај тоа, град со толку многу историја мора да содржи многу други митски приказни што ќе ве воодушеви да ги знаете.

Нема да можеме да ви ги кажеме сите, но можеме да ве увериме дека приказните што ќе ви ги раскажеме се дел од најскапоцените легенди на Рим и дека ќе уживате да ги знаете. Не за џабе содржат приказни поврзани со први кралеви, со големи императори од класичната ера и со мракот Среден век на прекрасниот италијански град (тука ве оставаме статија за нејзините споменици) Но, без понатамошно разочарување, да одиме со најдобрите митски приказни за Вечниот град.

Легендите за Рим, уште од основањето на градот

Како што ви рековме, самото потекло на Рим има митско потекло. Но, истото го прави и познатата епизода од киднапирање на сабините, благодарение на што примитивниот римски град порасна во ноќта на времето. Ајде да одиме со сето тоа.

Легендата за основањето на Рим

Ромул и Ремус

Ромул и Ремус ги цицал волкот

Митското потекло на Рим датира од XNUMX век п.н.е. Сепак, оваа легенда за Рим започнува уште порано. Асканио, син на Енеа, тројанскиот херој, основан на бреговите на Тибар град во Алба Лонга.

Многу години подоцна, бил повикан кралот на овој град Броител И неговиот брат Амулиум го симна од тронот. Но, неговото кривично дело не застана тука. За првиот да нема потомство што може да се залага за престолот, тој ја принуди својата ќерка, Реа Силвија, да стане Вестал, што бараше од неа да остане девица. Сепак, злобниот Амулио не ја зел предвид волјата на богот Марс.

Овој ја остави Реа бремена од близнаците Ромул и Ремус. Меѓутоа, кога се родиле, од страв дека злобниот крал ќе ги убие, ги ставиле во корпа и ги оставиле во самата река Тибар. Кошот се насука многу близу до морето, во близина на седумте рида, каде што го виде а лоба. Таа ги спасила и ги доела децата во нејзиното јато Палатин рид сè додека не ги најде овчар, кој ги однесе во неговиот дом, каде што ги одгледа неговата сопруга.

Како возрасни, двајцата млади луѓе го симнаа од тронот Амулио и го заменија Нумитор. Но, она што за нас е најважно за нашата историја е дека Ромулус и Ремус основаа и колонија на Алба Лонга на бреговите на самата река, точно каде што ги вовлече таа-волкот, и нивните водачи беа прогласени.

Сепак, дебатата околу точното место каде требаше да се создаде новиот град доведе до трагичен спор меѓу двајцата што ќе заврши со Смртта на Ремо од рацете на неговиот сопствен брат. Според легендата, Ромул така станал првиот крал на Рим. Ако треба да обрнеме внимание на историчарите на антиката, тоа беше 754 година п.н.е.

Силувањето на жените Сабини, уште една популарна римска легенда

Силување на жените Сабини

Силувањето на жените Сабини

Исто така, на времето на Ромул му припаѓа и приказната за киднапирањето на жените Сабини, уште една од најпопуларните римски легенди. Се вели дека основачот на градот прифатил секој од Лацио како нов граѓанин со цел да го насели.

Сепак, тие беа практично сите мажи, што го оневозможи растот на Рим. Ромул тогаш забележал ќерките на сабините, кој живеел на блискиот рид на Квиринал и тргна да ги киднапира.

За да го стори ова, тој организираше голема забава и ги покани своите соседи. Кога Сабините биле доволно запрепастени од виното, тој ги киднапирал нивните ќерки и ги однел во Рим. Но, приказната не завршува тука.

Во меѓувреме, тој замина во командата на градот Тарпеја, кој беше за loveубен во кралот на Латиноамериканците. Бидејќи му објавија војна на Рим по киднапирањето на нивните ќерки, девојчето склучи пакт со монархот дека ќе и покаже таен влез во градот, ако во замена му даде што има во левата рака. Тој мислеше на златна нараквица, но, кога Сабините знаеја дека скриениот пристап до Рим, кралот им нареди на своите војници да го уништат Тарпеј со своите штитови, натоварени точно на левите раце.

Сепак, крајот на оваа приказна има и друга варијанта. Во него се вели дека Римјаните, свесни за предавството на младата жена, ја фрлиле од карпа која, точно оттогаш, беше наречена Карпа Тарпеја.

Конечно, дошло до судир меѓу Сабините и Римјаните. Или, поточно, тоа не се случи затоа што киднапираните девојчиња застана меѓу двете војски да се запре борбата. Ако Римјаните победеа, ќе ги изгубеа своите родители и браќа, додека ако Сабините победеа, ќе останеа без сопрузи. Така, беше потпишан мир меѓу двата града.

Алејата на Мацамурели

Виа де лос Мацамурели

Улицата Мазамурели, сцена на друга легенда на Рим

Ако ја посетите Трастевере Роман, ќе најдете мала улица која, почнувајќи од црква Свети Хрисогон, достигнува нагоре оној на Сан Галикано. Овој сокак е оној на Мазамурели. Но, кои се овие суштества што дури имаат улица во Рим именувана по нив?

Можевме да ги идентификуваме со оние најмалите непослушни генијалци кои се дел од сите митологии на светот. Тие би биле еден вид џуџиња кои уживаат да прават мали трикови на минувачите и, се разбира, оние што живеат на таа улица.

Всушност, една од приказните што ја сочинуваат оваа легенда вели дека живеел човек кој имал репутација на волшебник дека гледал натприродни суштества. Куќата на оваа личност сè уште е зачувана на патот и се вели дека е прогонуван.

Сепак, не е сè лошо околу мазамурели. За другите раскажувачи на оваа легенда за Рим, тие се корисни суштества кои се посветени на заштита на соседите на улицата што го носи нивното име.

Кастел Сант Анџело, сцена на многу легенди на Рим

Замокот Сант Анџело

Кастел Сант Анџело

Во прилог на еден од најважните споменици на Вечниот град, Кастел Сант Анџело има многу легенди. Изграден да биде Мавзолејот на царот Адријан, има скоро две илјади години историја. Затоа нема да ве изненади што тоа беше сцена на многу легендарни приказни.

Најпопуларниот од нив е причина за неговото име. Ние сме во 590 година од нашата ера. Рим и папата ги снајде катастрофална епидемија на чума Григориј Велики организираше поворка. Како што се приближуваше до замокот, се појави над него архангел дека во рацете имал меч за да објави крај на епидемијата.

Затоа, не само замокот се нарекува де Сант Анџело, но како додаток, фигурата на архангел е изградена на нејзиниот врв што, откако помина низ неколку реставрации, и денес можете да ја видите.

Пастето ди Борго

Пасето ди Борго

Пасето ди Борго, уште една од сцените на многу легенди на Рим

Не одиме далеку од претходната конструкција за да откриеме друга римска точка која е полна со легенди и митски приказни. Исток пастето или за walиданата патека се приклучува, прецизно, на замокот Сант Анџело со Ватикан.

Тоа е едвај половина милја, но тоа беше сцена на сите видови на протекоа компири и други свештени лица кои сакаа да се сокријат во време на војна и грабежи. Сепак, легендата вели дека кој ќе го прекрсти седумдесет пати, ќе види како завршуваат сите нивни проблеми.

Толку легендарна е приказната за пастето ди Борго што се појави во бројни филмови, телевизиски серии, па дури и видео игри.

Островот Тибар

Островот Тибар

Островот Тибар

Ние ја завршуваме нашата турнеја по легендите за Рим на овој остров, кој сè уште можете да го видите денес среде Тибар. Има форма на брод и е едвај долг 270 метри и широк 70 метри. Сепак, тоа беше предмет на митски приказни од памтивек.

Всушност, тие влијаат на сопствениот изглед. Се вели дека последниот крал на Рим, Таркиниус Врвниот, бил фрлен во реката од страна на неговите сограѓани. Тој бил корумпиран човек кој дури им ја крадел пченицата. Набргу по овој настан, островот започнал да се појавува и Римјаните сметале дека тој настанал благодарение на насобраните седименти околу телото на монархот, чиј добар дел бил, точно, пченицата што ја украде.

За сето ова, Тиверината секогаш сееше страв меѓу граѓаните на Рим. Ова траеше неколку векови се додека, за време на епидемија на чума, а змија (симбол на медицината) што стави крај на болеста. Како благодарност, Римјаните изградија храм во чест на Ескулапиј на островот и тие престанаа да се плашат да го посетат. Потсетуваме дека оваа бројка беше токму римскиот бог на медицината.

Како заклучок, ви кажавме некои од најпопуларните легенди за Рим. Сепак, град стар колку што е ова мора да има многу други. Меѓу оние што останаа во цевководот и можеби ќе ви кажеме во друга статија е оној што се однесува Царот Нерон и базиликата Санта Марија дел Пуебло, Една од Диоскури Рицинус и Полукс, на Устата на вистината или многумина што ги имаат како протагонист Херкулес.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*