Легенди за Севилја

Севилја е идеална дестинација за loversубителите на културата, покрај бесконечната планови што можете да ги направите во градот, нивните приказни и легенди се исто толку многубројни, колку што се убави и изненадувачки. Имајте на ум дека неговото потекло се враќа барем во римскиот град Хиспалис Основана од Хулио Цезар во XNUMX век п.н.е.

Како да не е доволно, градот Андалузија уживаше огромна сила во средновековните времиња, кога беше преселен од кастилијанските аристократи откако беше освоен од Фердинанд III Свети во 1248 година. И уште повеќе во времето на Австријци, кога стана првото комерцијално пристаниште со Новиот свет и економскиот центар на шпанската империја. Таквата богата историја нужно мораше да раѓа бројни митски приказни. Затоа, ако сакате да го знаете легенди за Севилја, ние ќе ви кажам некои од најинтересните.

Приказната за убавата Сусона

Насилното минато на градот се појавува во оваа приказна која е дел од легендите за Севилја. Назад во средниот век, имаше напад врз еврејскиот кварт Севилја и, како одговор, Евреите направија заговор со Маврите за да добијат контрола над градот.

За да го организираат планот, тие се состанаа во куќата на банкарот Диего Сусон, чија ќерка беше позната по својата убавина низ целата област. Се викаше Сузана Бен Сусон и тој влезе во тајни односи со еден млад христијански господин.

Бидејќи заговорот бил смислен во неговиот дом, тој знаел од прва рака од што ќе се состои. Планот бил да се убијат главните аристократи на градот. И таа, плашејќи се за животот на својот overубовник, отиде да му каже што има. Тој не сфати дека со тоа го загрозува своето семејство и сите Евреи од Севилја.

На господинот не им требаше многу време да ги предупреди властите за заговорот, кои наредија апсење на водачите на заговорот, вклучувајќи го и таткото на Сусона. Тие беа обесени неколку дена подоцна Таблада, место каде беа егзекутирани најлошите криминалци во градот.

Сусона

Сусона се претстави на плочка во паркот Марија Луиза во Севилја

Младата жена била одбиена од нејзиниот народ, кој ја сметал за предавничка, и исто така од господинот со кого имала односи. И, од тука, легендата нуди две верзии. Според првиот, тој побара помош од протоерејот на катедралата, Реџиналдо од Толедо, кој ја ослободи од обвинение и интервенираше така што таа се повлече во манастир. Од друга страна, втората вели дека имала две деца со епископ и откако ја одбил од него, станала theубовница на севилјански бизнисмен.

Сепак, легендата повторно се обедини на својот крај. Кога Сусона починала, нејзиниот тестамент бил отворен. Тој рече дека го посакува тоа главата му беше отсечена и беше ставена на вратата од неговата куќа како сведоштво за неговата мизерија. И денес можете да видите, ако поминете низ улица на смртта, плочка со череп во која ќе беше домот на Сусона. Всушност, таа рута е позната и под името на девојчето.

Доња Марија Коронел и маслото што врие

Оваа легенда од Севилја има многу состојки на сапуница, особено loveубовта и желбата за одмазда. Покрај тоа, нè води во времињата на повторното освојување на градот. Г-ѓа Марија Коронел Таа беше кастилијанска дама ќерка на Г-дин Алфонсо Фернандез Коронел, кој беше приврзаник на Алфонсо XI од Кастилја. Тој исто така се оженил дон Хуан де ла Серда, кој пак војувал меѓу бранителите на неговиот син, Хенри Втори, кога се соочил со неговиот маќеа Педро И. за наследувањето на тронот.

Од оваа причина, вториот го уби атентаторот дон Хуан де ла Серда и му ги заплени сите средства, оставајќи ја својата вдовица во пропаст. Педро не ја познавав лично, но кога ја виде, тој беше за inубен во неа. Сепак, Доња Марија Коронел не беше подготвена да се поврзе со лицето кое го наредило убиството на нејзиниот сопруг и влезе во Санта Клара.

Дури и не ја натера Педро I, наречен „Суров“, да се откаже од обидот да ја има како наложница. Додека еден ден, се засити од нејзиниот кралски демнат, влезе во кујната во манастирот и се истури врело масло преку лицето за да го изобличи. На овој начин таа успеа да го натера Педро I да ја остави сама.

Манастирот Санта Инес

Манастир на Санта Инес

Тој сè уште можеше да биде сведок на смртта на монархот од страна на неговиот полубрат Енрике Втори, кој им ги врати одземените средства на сестрите Коронел затоа што останал верен на нивната кауза. Така, овие две дами беа во можност да го пронајдат манастир Санта Инес во палатата која му била татко. Првата игуманија би била, точно, Доња Марија Коронел, која починала околу 1411 година.

Главата на кралот Педро I, истакната личност во легендите за Севилја

Токму суровиот кастилијански монарх глуми и во многу други легенди за Севилја. На пример, оној што ќе ви го раскажеме. За време на еден од неговите ноќни дивеења низ градот, Педро се сретна со Синот на грофот на Нибла, семејство што го поддржуваше Хенри Втори, како што ви го кажавме неговиот маќеа. Мечевите не чекаа да излезат многу, а Суровиот го уби другиот.

Сепак, дуелот се разбуди стара жена дека peирнала со ламба и, шокирана кога го препознала убиецот, се вратила да се затвори во нејзината куќа, не без да ја испушти ламбата што ја носела на земја. Лицемериот Педро на семејството на жртвата му ветил дека Јас би им ја пресекол главата на виновните на неговата смрт и да ја изложи на јавно место.

Знаејќи дека старата жена ја видел, ја повикал во свое присуство за да ја праша за идентитетот на злосторникот. Theената стави огледало пред кралот и рече „таму го имаш убиецот“. Потоа, Дон Педро нареди да се отсече главата една од мермерните статуи дека му оддадоа почит и дека е сместен во дрвена ниша. Тој исто така наредил кутијата да се остави на истата улица каде што се случил насилниот настан, но да не се отвора до неговата смрт.

И денес можете да ја видите таа биста на улицата наречена, точно, Глава на кралот Дон Педро. И, да се потсетиме на овој легендарен факт, се повикува оној спроти, каде што живеел сведокот Улица Кандил.

Глава на кралот Дон Педро

Шефот на кралот Дон Педро

Човекот од камен

Продолжуваме во средниот век да зборуваме за оваа друга легенда за Севилја. Раскажува дека, во XNUMX век, имало таверна во Убава улица, кои припаѓаат на соседството во Сан Лоренцо, каде застанаа луѓе од секаков вид.

Значи, вообичаено беше, како што Блажена тајна, луѓето клекнаа. Кога група пријатели во барот го слушнале како се приближува, тие излегле и клекнале додека минувала поворката. Сите освен еден. Повикот Матео «ел Рубио» тој сакаше да стане протагонист и обвинувајќи ги неговите пријатели дека се благословени, гласно рече дека не клекнува на колена.

Токму во тој момент, а божествен зрак падна врз несреќниот Матео претворајќи го неговото тело во камен. Дури и денес можете да видите машко торзо во тој материјал што го носи времето со текот на времето на улицата Буен Ростро, кој оттогаш се нарекува, Камен човек.

Историја на кутрето, класика меѓу легендите на Севилја

Ако веќе сте го посетиле градот Андалузија, многу добро ќе знаете колку е важен за неговите жители Кутре Тријана, име со кое популарно го крстиле Христос на истекот. Секоја Света недела неговото братство го вади во поворка од својата базилика опкружена со импозантна атмосфера.

Затоа, не може да не изненади што меѓу легендите за Севилја има неколкумина кои ја имаат оваа фигура како протагонист. Една од најпопуларните е онаа за која ќе ви кажеме подолу.

Во него се раскажува дека едно циганско момче е прецизно именувано Кученце Секој ден го поминував мостот Баркас од Тријана, тогаш предградие на градот, до Севилја. Едно од луѓето што го виделе како ја прави таа турнеја, започнал да се сомнева во тоа одеше да ја посети својата сопруга. Тоа е, таа имала телесни односи со него.

Кученцето

Христос на истекот, познат како „Кутрето“

Еден ден, го чекаше веднаш до продажбата на Вела и го прободе седум пати. Неколку луѓе дојдоа до извиците на момчето и не можеа да го избегнат нападот. Меѓу нив беше и скулпторот Франциско Руиз Гихон, кој на крајот би бил автор на фигурата на Христос на истекот.

Се вели дека тој, шокиран од болката на младиот човек, бил инспириран од неговото лице да го изваја на славниот Христос. Патем, тој немаше да ја посети сопругата на убиецот, туку сестра која никој не ја знаеше, па нивните состаноци беа тајни.

Легендата за Кале Сиерпс

Оваа централна улица е една од најпознатите во Севилја, но не сите жители на градот ја знаат причината за нејзиното име, што се должи и на левицата на Севилја. Тие велат дека, уште во XNUMX век, во она што тогаш се нарекувало Улица Еспелдерос Децата почнаа да исчезнуваат без очигледна причина.

Повторно не беа слушнати и оваа драматична ситуација предизвика паника кај жителите на областа. Тогашниот регент на Севилја, Алфонсо де Карденас, не знам што да правам. Сè додека еден затвореник не понуди да ја реши мистеријата во замена за својата слобода.

Ера Мелхор де Кинтана и тој беше во затвор затоа што учествувал во востание против кралот. Регентот прифатил, а потоа осудениот човек го одвел до местото каде што имало огромна змија долг дваесетина метри. Имаше кама во себе и беше мртва. Тоа беше самиот Мелхиор кој се соочи со неа и ја уби.

Улицата Сиерпс

Улица Сиерпс

Змијата или змијата била изложена во Кале Еспалдерос за да ги смири своите жители. Се вели дека дошле да го видат од сите населби во градот и, оттогаш, се викала улицата на Сиерпес.

Како заклучок, ви ги покажавме најпопуларните легенди за Севилја. Постојат многу други како Христос на големата моќна Санта Либрада или онаа на Свети Јуста и Руфина. Но, овие приказни ќе бидат оставени за некое друго време. Ако сте во градот, уживајте во тоа. Ве оставаме на овој линк список со екскурзии што можете да ги направите од Севилја во случај да имате време да ја истражите околината, нема да зажалите!

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*