Канарски легенди

на легенди на канаринците Тие ни раскажуваат за минатото време во кое моќните водачи на Гуанче живееле на островите, за loveубовните приказни со трагичен крај, па дури и за митските суштества и видувањата на неидентификувани летечки предмети.

Канарските острови отсекогаш биле територија богата со традиционални и легендарни приказни. Можеме да ги најдеме на кој било од нејзините острови, од Тенерифе до Ланзароте (еве ве оставаме статија за тоа што да видиме во неа) и од Ла Палма до Ел Хиеро. Тие се приказни што се пренесувале од колено на колено без да се изгуби валидноста и кои исто така придонеле за фалсификување карактерот на својот народ. Постојат многу легенди на Канарците што би можеле да ви ги кажеме, но ќе се обидеме да се фокусираме на најпознатите. Ако сакате да ги запознаете, ве покануваме да продолжите со читање.

Канарските легенди, од митовите во Гуанче до денес

Willе започнеме со преглед на легендите на Канарците лоцирани во времето на античките жители на островите, за да завршиме во друга, која сè уште е целосно актуелна. Во овој случај, ние зборуваме за остров Сан Борондон.

Танауси, храбриот водач на Ла Палма

Калдерата Табуриенте

Калдера де Табуриенте

Освојувањето на Ла Палма за шпанската круна се случило во 1492. Во текот на месец септември, тој слетал на островот Алонсо Фернандез де Луго со своите трупи. Тој не наиде на голем отпор се додека не мораше да се соочи со жителите на Челик, град сместен во калдерата де Табуриенте.

Неговиот водач беше Танаусу, кој заедно со својот народ го одбија полуостровот со камења и стрели. Бидејќи немаа начин да го победат, смислија стапица. Фернандез де Луго го убеди да се сретне со него и да потпише мировен договор.

Сепак, по пристигнувањето водачот бил фатен и однесен на Полуостровот како трофеј на неговото освојување. Сепак, Танауси одби да јаде. Само што рече «Вакаваре», што значи дека сакам да умрам. Ова се случи и неговите останки беа погребани во морето.

Сепак, легендата вели дека, по неговата смрт, душата на воинот се вратила во неговата земја и била фосилизирана во неговата Калдера де Табуриенте, каде што владеел. Локалните жители велат дека силуетата на овој вулкан ја пресоздава сликата на храбриот Танауш.

Гарахонеј, омилено место за легендите од Канарија

Гараџона

Парк Гараџона

El Национален парк Гараџона зафаќа голем дел од островот Ла Гомера. Вклучува прекрасни ловорови шуми и привилегирана вегетација што доведоа до нејзино прогласување Светско наследство. Можеби од оваа причина, тоа е поволно место за легендите на Канарците. Постојат неколку што го сфаќаат како сценарио, но ние ќе ви го кажеме оној што зборува за еден вид Островјани на Ромео и Јулија што му го дадоа името на паркот.

Гара беше принцеза на Ла Гомера, додека Они тој беше принц на Тенерифе. Двајцата се за loveубија при посетата на менси (или крал) на Адеје, од кого младиот човек беше син. Тие се вратија во својата земја, но Jonона не можеше да ја заборави убавата аристократка.

Така, тој го премина морето користејќи плови направени од отечени кожни кози за да и побара раката. Иако младата жена беше привлечена од него, таа мораше да го одбие затоа што вулканот Ехејд започна да го исфрла огнот. Имајте на ум дека Гара била принцеза на Агуло или „на вода“ и нејзините свештеници донеле одлука дека не може да се дава loveубов помеѓу вода и оган.

Поради оваа причина, Гара и Jonона побегнаа во шумите каде очајни пред своите гонители, извршиле самоубиство на романтичен начин. Зедоа стапче од кедар, го изострија од двете страни и, ставајќи го на висината на срцето, се прегрнаа, заковајќи му го на него. Затоа, последната прегратка ги спои засекогаш во денешниот парк Гараџона.

Крикот на Феринто

Ел Хиеро

Остров Ел Хиеро

Оваа легенда на Канарците не носи во времето кога полуостровот се обиде да го заземе островот Хиеро. Домородците, познати како бимбашиТие даваат тврдоглав отпор.

Моќен воин именуван Феринто. Наскоро станал водач на група која им предизвикувала многу главоболки на колонизаторите, предводена од Хуан де Бетенкур. Нивната голема предност беше што тие ги знаеја патиштата и планините на Ел Хиеро како задниот дел од својата рака.

Но, како што се има случено толку пати, Феринто беше предаден од еден свој. Благодарение на откажувањето, воинот бил опколен и се обидел да побегне се додека не стигнал до длабока провалија. Соочен со можноста да биде уапсен, тој претпочиташе изврши самоубиство и скокна во празнината изговарање толку моќен крик што се слушаше на целиот остров. Дури и неговата мајка го слушна и така знаеше дека починал.

Проклетството на Лауринага или зошто е суво Фуертевентура

Fuerteventura

Сушната Фуертевентура

Островот во Fuerteventura е, заедно со неговиот сосед Ланзароте, најсувиот од Канарските острови. Според митологијата, ова има легендарно објаснување со некоја грчка трагедија.

По пристигнувањето на полуостровите, Г-дин Педро Фернандез де Сааведра тој стана господар на Фуертевентура. Тој имаше врска со роден по име Лауринага од кои се роди дете. Сепак, како што беше вообичаено тогаш, аристократот се ожени со жена од неговиот благороден статус со која, пак, имаше неколку потомци.

Додека ловеле, еден од нив по име Луис се обидел да силува девојче. Но, еден селанец што беше во близина го спречи тоа. Потоа, Дон Педро го уби за да го заштити својот син. Потоа пристигна една стара жена која рече дека е мајка на земјоделецот. Но, не само тоа, оваа жена му рече на Дон Педро дека е Лауринага и дека младиот човек што штотуку го уби беше неговиот сопствен син, оној што двајцата го имаа на почетокот на оваа приказна.
Понатаму, Лауринага фрли клетва на островот, како резултат на што Фуертевентура стана пустина.

Theаволот на Тиманфаја, Канарската легенда за алое вера

Ilавол од Тиманфаја

Ilавол од Тиманфаја

Како би можело да биде поинаку, вулканската природа на Канарците родила многу легенди поврзани и со ерупциите и со каприциозните карпести формации што ги произвеле првите.

Една од нив има врска со Вулкан ТиманфајаВо Lanzarote. Една од нејзините најбрутални ерупции се случи на 1730 септември XNUMX година, зафаќајќи една четвртина од островот. За жал, тој ден се одржа свадба во близина на вулканот.

Огромна карпа го затвори телото на Вера, девојка. И покрај огромните напори на Алое, младоженецот, неговата сакана почина. Потоа, овој започна лудо да трча и вооружен со петокрака форка во правец на Тиманфаја сè додека не исчезна зафатен од вулканот. За потсетување на тој трагичен настан, корисно растение расте во националниот парк создаден околу Тиманфаја, токму за лекување на изгореници: алое вера.

Од друга страна, фигурата позната како Ѓавол Тиманфаја што во моментов е слика на паркот се должи на младата Алое. Но, не поради неговото лошо однесување, туку затоа што гостите на свадбата, гледајќи ја неговата слика рефлектирана во блескавоста на лавата и исто така во неговата несреќа, осудија "кутриот ѓавол!".

Островот Сан Борондон, најпопуларната легенда на Канарците

Ренесансна мапа на светот

Ренесансна мапа на светот што го покажува островот Сан Борондон

Заминавме за крајот на нашето патување низ легендите на Канарската оној чиј протагонист е островот дух Сан Борондон, бидејќи е можеби најпопуларниот од сите нив.

Познато е и по "загуба" y „Маѓепсаниот“. Затоа што тоа е остров што се појавува и исчезнува. Понекогаш едвај дозволува поглед на нејзината силуета на хоризонтот. Сепак, првите сведоштва за неговото постоење датираат од Средновековен, кога кастилијанските картографи веќе го спомнаа.

Понатаму, во 1479 година монархиите на Шпанија и Португалија го потпишаа Договор од Алкачовас, преку кои беа дистрибуирани водите и земјите на Атлантскиот океан. Во овој документ, веќе беше јасно прецизирано дека Сан Борондон припаѓа на архипелагот Канар.

Според тогашните картографи, островот би се нашол во рамките на триаголникот формиран од Ла Палма (еве го тука статија за ова), Ел Хиеро и Ла Гомера. И нај curубопитно е што не би било ништо мало. Би бил долг скоро петстотини километри и широк околу сто и педесет и пет.

Дури се зборуваше и за неговата конформација. Тоа ќе биде вдлабнато во неговиот централен дел, додека, од страните, ќе се издигнат две значителни планини. Всушност, низ вековите се направени неколку експедиции за да се најде. Меѓу нив, тоа на Фернандо де Висеу, веќе во петнаесеттиот век, онаа на Хернан Перез де Градо бран на Гаспар Домингез.

Сепак, никој не го најде островот Сан Борондон. Најновите сведоштва за неговото видување се случија во средината на 1958 век. Во XNUMX година, дневно ABC објави дека е фотографирана за прв пат.

Како заклучок, ви покажавме некои од најпопуларните и најинтересните легенди на канаринците. Сепак, сè уште оставивме некои во фаза на нафта. На пример, онаа на принцеза тенесоја од Гран Канарија, киднапиран од Кастилјанците и принуден да се ожени со полуостровски благородник; тоа на Вештерки Анага, кои организирале совети меѓу светите дрвја на змејот, или онаа од виолетовата боја на врвовите, кој се раѓа секоја пролет во Роке де лос Мухачос како потсетник на трагична loveубовна приказна. Не мислите ли дека се приказни полни со лирика и имагинација?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*