Лето 2016 година, откријте ги најмирните плажи во Португалија

Карапатеира

Летото доаѓа и невозможно е да не размислуваме што ќе правиме, каде ќе одиме, ако сакаме планини, море или град како дестинација за одмор. Шпанија е многу близу до Португалија, така Португалските плажи се секогаш големо искушение.

Португалија има многу прекрасни плажи, а некои се навистина популарни, но не се единствените. Ако сакате да им избегате на луѓето, скапите цени и гужвата и едноставно барате место покрај морето за да ги опуштите вашето тело и душа, еве некои од најмирните и најубавите плажи во Португалија. Одете и откријте ги ова лето 2016 година.

Плажи во Португалија

Точно е тоа една од најубавите крајбрежни дестинации во Португалија е Алгарве. Концентрира најголем број на популарни плажи, но секогаш има простор за Крајбрежните градови не многу посетени, подалечни, со почести цени за нашите џебови на вечна економска криза. И најдоброто нешто е што тие немаат толку многу луѓе што висат наоколу, правејќи бучава, нарушувајќи го вашиот заслужен летен спокој.

Карапатеира

Карапатеира 1

Оваа дестинација е северно од друга плажа што ќе ја препорачаме, Сагрес. Одмара на западниот брег на Алгарве. ИТоа е плажа на Атлантикот што му припаѓа на малото гратче Карапатеира, покрај страната на еден рид, на само еден километар од брегот

Сурфање во Карапатеира

Иако е мал, прима посетители и нуди мали куќи за гости и приватни соби што нивните сопственици ги изложиле на изнајмување. Градот всушност има две плажи, и со прекрасен и ситен песок и со добри услови за сурфање. Всушност во една од нив работи малку школа за сурфање толку многу доаѓаат особено за да тренираат или учат. И, ако ви се допаѓа историјата, секогаш можете да одите на екскурзија до старата тврдина изградена за да се заштитите од пирати во XNUMX век.

Сагрес

Сагрес 1

Ова е една од најпознатите дестинации меѓу овие тивки дестинации што ги прегледуваме денес. Тоа е општина Вила до Биспо чие име потекнува од Свето Се чини дека пред христијанството различни цивилизации ги обожавале своите богови од тука. Веќе во најблиската историја Сагрес е тесно поврзана со морските патувања во Португалија и дури беше рација од неславниот Англичанец Франсис Дрејк.

Сагрес

Но, денес мора да зборуваме не за нејзината историја, туку за нејзините плажи. Неговата историја може да ја откриете ако одлучите да го посетите крајбрежниот град. Има четири плажи одлично што повеќе од тоа да надомести колку градот може да биде неподготвен на прв поглед. Тоа е одлична дестинација за семејствата кои сакаат да одморат со малку пари, сурфери или ранци. Плажите се Праја де Беликс, во подножјето на карпите и со одличен поглед, Праја до Мартинхал, што е десет поени за сурфање на ветер, а Праја до Тонел има за цел сурфање. и, конечно, Праја де Марета е најдобра ако не сакате да бидете многу активен турист и вашата работа е едноставно да легнете на сонце и да уживате од време на време да се бањате.

Вила Нова де Милфонтес

Вила Нова де Милфонтес

Тоа е град основан на крајот на XNUMX век и неговите први жители биле осуденици кои морале да доживеат неколку пиратски напади се додека изградбата на тврдината не стави малку проверка на криминалните рации. Почивај на брегот на Атлантикот, на западниот брег на Алентехо, на половина пат помеѓу Лисабон и Алгарве, и тој е сопственик на една убава и широка утока која припаѓа на реката Мира.

Околу него има многу плажи а некои, најблиските, се добри туристички алтернативи. Тие не се толку популарни кај странските туристи па има повеќе локални жители. Фурнас, Аивадос, Рибеира да Азанха, Праја да Франкија и Малхао се најдобри. Плажите во близина на устието Тие се од помирни и потопли води и затоа тие се попознати дестинации. Брегот е прекрасен бидејќи припаѓа на националниот парк Коста Винсентина де Алетејано, така што никогаш не може да има големи одморалишта. Тоа е добро!

Вила Нова

Алентехо е тивок град, многу португалски на лето, со малку странски туристи, а Вила Нова де Милфонтес е наменета за нив, така што никој не ве убива со цени.  Неговата туристичка сезона е поделена на два делаПостојат португалски летни одмори (од крајот на јули до крајот на август), кратки, но интензивни одмори каде што има многу луѓе насекаде, и ниската сезона каде што работат протетузите.

Вила Нова 1

Надвор од одморите во Португалија, Вила Нова де Милфонтес е опуштена дестинација, смирен Имајте на ум првото нешто што треба да направите резервации однапред, да. Најдоброто време започнува во средината на мај и трае до крајот на септември. Пролетта е кул, а есента е исто така кул, но ако не сакате да останете на плажа и да го истражувате регионот, ова се добри времиња за да го направите тоа: возење велосипед, планинарење, карпи прошетки. Морето е секогаш студено, да, на крајот на краиштата е Атлантикот.

Што препорачуваме да видите во Вила Нова де Милфонтес? На Форт Сао Клементе кој го чува влезот на вливот Мира де Пиратас, сега претворен во хотел, светилник на карпа, на устието на истиот влив, можете да му се придружите со пристаништето при пријатна крајбрежна прошетка Црква на Пресвета Богородица, XNUMX век иако обновени во 1959 година и секако сите плажи. И не заборавајте да ја пробате локалната гастрономија!

Tavira

Тавира 2

Иако не е крајбрежен град на море, туку на брег на река, реката Гилао, тоа е посебно место затоа што одите траект од само 10 минути и сте во прекрасниот Илха де Тавира, дестинација со 14 километри плажи.

Тавира има античка историја, датира од бронзеното време и поминале феникијците, римјаните и маврите. Тоа е многу привлечен град, со хотели, барови, ресторани и кафулиња, многу популарен мост со лак и неколку историски градби. Што тоа е на само 20 километри од границата со Шпанија тоа е поволно. За плажите, мора да преминете на островот, но траектите се многу чести.

Тавира 1

Веќе го знаете тогаш, ако мислите на Португалија овој летен одмор можете да се одлучите за помалку познати, помалку популарни, помалку скапи дестинации.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*