Лето 2016, што да правам во Норвешка

Норвешка

Дали сакате да избегате од екстремните горештини на ова Верано 2016? Ако е така, одете на Норвешка! Таму не е толку жешко и пејзажите се нешто импресивни. Во норвешката зима деновите се подолги, ноќите кратки, а активностите на отворено се норма. Помеѓу крајот на јуни и почетокот на август времето е топло и никогаш не е длабока ноќ. Улиците се исполнети со луѓе кои сакаат да си поминат убаво. Замислете Норвежанец на 30ºС ден! Тој е екстатичен!

Но, Норвешка не е ефтина дестинацијаВистина е, затоа мора да направиме бројки и добро да го закажеме патувањето ако не сакаме да се вратиме стопени. Како може да ја посетите Норвешка со малку пари? Мора да видите што да правите, каде да спиете и што да посетите, па запишете ги овие податоци, соберете пари и освојте и патувајте!

Трошоци во Норвешка

Алесунд

Ако има нешто од што не можеме да избегаме, тоа е нашиот кревет и покрив секој ден и тука сместувањето не е најевтино на светот. Хотелите имаат стапки од околу 100 евра за една ноќ за двојно повеќе Хостелите, Airbnb и слични платформи се согласуваат. Хостел чини од 200 до 500 NOK (21 и 52 евра) за една ноќ во студентски домови и околу 750 NOK (80 евра), во приватни простории. Парите што ќе ги заштедите за сместување ќе бидат достапни за превоз и активности.

Исто така, ако сакате да одите на кампување Норвешка ви ги отвора рацете затоа што во националните паркови или јавните земјишта кампувањето е овластено и бесплатно се додека имате своја опрема. Е Тоа е најекономична опција од сите. Јадете? Јадењето надвор е скапо, пресметајте 30 евра за главно јадење, па мислам дека не седите многу често во ресторан.

Мекдоналдс во Осло

Менито на Мекдоналдс чини нешто повеќе од 14 евра И, ако брзата храна е во кафеана или нешто слично, можете да ја набавите за осум евра. Истите популарни шурма или пиците. Факт е дека ако изнајмите стан, ја делите софата во нечиј стан или сте со продавницата, најдобро е да одите во супермаркет и да купите храна. И ако останете и вие во хотел. Да пие? Излегувањето од барови е излегување за да ви го скрши џебот затоа што пијалоците во локалите чинат меѓу 60 и 70 нок, шест, седум евра, малку повеќе, малку помалку.

Транспорт во Берген

Туристичките атракции во Норвешка се скапи. Влезот во музеите обично чини 80 НОК, помеѓу осум и девет евра. Екскурзија низ фјордовите може да чини помеѓу 400 и 500 NOK (42 и 55 евра), па затоа е добра идеја купи туристички картички во Норвешка. Ако одите во Осло, во Берген, купете ја туристичката картичка затоа што ќе ви овозможи пристап до многу атракции по разумна цена.

  • Во Осло имаш Поминување во Осло: ги отвора вратите за повеќе од 30 музеи и атракции, бесплатен јавен превоз, бесплатен паркинг и надворешни базени, прошетки со попуст, концерти, качување по карпи, изнајмувања за скии и велосипеди и попусти во ресторани, продавници и многу повеќе. Постојат три две категории, возрасни и деца, и во три подкатегории: од 24, 48 и 72 часа. Волшебникот за возрасни Осло чини 335 НОК, 490 НОК и 620 НОК (35, 45, 52 и 66 евра приближно). Можете да го добиете преку Интернет или користејќи ја апликацијата.
  • Во Берген имате Картичка Берген: бесплатен јавен превоз, употреба на лесен железнички сообраќај и автобуси низ градот и регионот, бесплатни и попусти билети за музеи, атракции, културни настани, екскурзии и ресторани. Исто така, постојат две категории: возрасен / дете и студент / пензионер. Првиот е поделен на три: 24, 48 и 72 часа. Чини NOK240 / 90, NOK 310/120 и NOK 380/150 (25/9, 50; 33/13 и 40/16 евра).

Што да правам во Норвешка

Осло

Знаејќи нешто за цените и трошоците за одмор во Норвешка, можеме да зборуваме за тоа што да правиме тука: посетете ги Осло, Берген, Трондхајм, Тромсо, фјордовите, некои Национални паркови и Северниот apeрт, тој се смета меѓу најдобрите.

Осло 1

Осло е главен град на Норвешка, град кој почива на фјорд. Затоа можете да направите обиколка со брод и да излезете да ги истражите островите и пејзажите. На Кралската палата на Осло Тоа е елегантна зграда од XNUMX век и друго препорачливо место е Парк за скулптури Вигеланд. И во склад со серијата Викинзи, прошетајте околу неа Норвешки народен музејили дека е од другата страна на фјордот, во Бигдој со многу, многу стара црква и сè историја на викинзите.

Берген

Берген е град од светско наследство и тој е град да ги прави познатите крстарења со фјорд во Норвешка. Тоа е светско наследство бидејќи соседството се нарекува Бриген Тој е стогодишен и неговите згради се прекрасни. Исто така, постојат сите видови музеи и во околината имате седум планини за искачување и размислување за градот и неверојатен опсег на активности: возење со брод, пеш, со автобус, панорамски воз (Флам), возења на Сегвај или летови во хеликоптер ако имаш повеќе пари.

Trondheim

Trondheim Тоа е универзитетски град затоа што тука е Норвешкиот универзитет за наука и технологија. Културниот живот е бурен и има музички фестивали во текот на целата година. Во некое друго време се викаше Нидарос и Катедрала Нидарос Таа е една од нејзините најтуристички згради. Друго е Музички музеј Рингве. Исто така постои и Gamle bybro, стариот мост кој датира од XNUMX век, норвешкиот музеј на поп и рок, Рокхајм и воден парк Пирбадет.

Тромсо

Ya во Арктикот е тромсо, на само 350 километри од Арктичкиот круг. Добро на север е дестинацијата ако сакате да ја видите Северна светлина или Северна светлина, помеѓу септември и март, и Полноќно сонце помеѓу 20 мај и 20 јули. Оваа последна сезона е најдобро време да се направи многу на отворено. Природата е дарежлива низ градот и има спектакуларни места. Можете да ја посетите Хуртигрутен, има траект два пати на ден што го прави ова живописно и препорачано мало патување.

Geirangerfjord

И, се разбира, нема Норвешка без фјордови. Има многу норвешки фјордови но Geirangerfjord е заштитен од УНЕСКО. Неговите води се неверојатно сини, има водопади, многу зелена и планини со вечен снег. Не е единствената така што ќе ги видите овие незаборавни пејзажи во западниот дел на земјата. Папавинот на проповедникот Несомнено е разгледницата со целосна должина што ве чека во Норвешка.

Карпа на палпит

Знам дека Норвешка не е најевтината дестинација во светот и дека многу луѓе чекаат да бидат пензионирани за да одат, но ако можете, запознајте ја Норвешка претходно. луѓето се пријателски расположени, тие знаат англиски јазик совршено и бидејќи најдоброто нешто што го имаат е нивната живописна природа, мислам дека треба да бидете млади за да уживате во тоа.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*