Летур

Летур

селото на Летур Тоа е едно од оние скриени богатства за големите туристички кола што вреди да се посети. Овој мал агол на провинцијата Албасете е во целост Сиера дел Сегура, на околу седумстотини и дваесет метри надморска височина.

Припаѓа и на судската област на пеколот и се граничи со провинцијата Мурсија. Тоа е област населена уште од Палеолит која, сепак, ја постигнала својата најголема важност за време на арапската доминација, како што и денес може да се види од распоредот на нејзините улици. Токму поради неговата дистрибуција, ќе почнеме да зборуваме за Летур.

Урбан центар полн со шарм

Летур ѕид

Остатоци од стариот ѕид на Летур

Прогласено е урбаното јадро на градот Албасете Историски уметнички комплекс низ нејзините улици со арапски распоред. Тие се тесни и полни со падини, бедеми, порти и камени чешми. Исто така, огромното мнозинство од неговите конструкции се направени со кал, камен, трска и дрво. За одбележување се и варосаните ѕидови.

Улици и куќи се распоредени околу плоштадот, кој се наоѓа во највисокиот дел на градот. Исто така, речиси сите втори се издвојуваат по своите карактеристика на железара направени од локални ковачи и за своите уникатни занаетчиски дрвени врати.

Еден од најдобрите примери за сè што ви кажуваме е улица Албајацин. Неговото име доаѓа од арапски и значи „висока населба“. Всушност, ако го погледнете од улица Карабос, ќе видите некои од нивните куќи како висат на карпа. Но, Албајацин има повеќе атракции. Во него ќе можете да цените неколку портали кои отстапуваат место за повеќе од една куќа. Тие се издвојуваат по полукружните сводови или надвратници на два огради од камен.

Од друга страна, остатоци од стар wallид што го штитеше градот. Ве советуваме да обрнете особено внимание на Puerta del Sol, кој преку тој беше главниот пристап до градот. Составен е од два полукружни сводови, едниот како трем, а другиот како појас за да се зајакне сводот што недостасува. Накратко, сам по себе, урбаниот центар на Летур веќе вреди да се посети. Но, покрај тоа, има интересни споменици. Ќе ви ги покажеме најважните.

Плаза Мајор: Остатоци од замокот Летур и други градби од интерес

куќа на карпа

Една од типичните куќи во карпата на градот Албасете

Веднаш на главниот плоштад во градот можете да видите некои остатоци од стариот замок од дванаесеттиот век веќе исчезна. Затоа што овој плоштад се поклопува со неговиот полигон. За жал, таа беше урната во средината на XNUMX век за да се изгради кино на нејзината локација, која моментално функционира како етнолошки музеј.

поточно, на Црница Арх Тоа бил природен аквадукт кој го снабдувал со вода утврдувањето и целиот град. Од своја страна, тој Арх на житница Модерен е, но изграден е во спомен на стариот кој служел како главен пристап до замокот. Ова е на десната страна на Градска сала, ренесансна зграда со елегантни форми во кои се истакнува нејзиниот голем балкон. Има два ката, приземјето со два големи полукружни лаци кои се потпираат на тоскански столбови.

Како анегдота ви препорачуваме да погледнете плочата на нејзината фасада. Таа вели „Да живее кралот Амадео I и Уставот“ и се однесува на монархот со италијанско потекло кој управувал со судбините на Шпанија помеѓу 1871 и 1873 година. Тоа е веројатно единственото признание што овој крал го задржува во целата наша земја.

Црквата Санта Марија де ла Асунсион и други храмови

Црквата Летур

Црква Санта Марија де ла Асунсион

Санта Марија де ла Асунсион е најистакнатата градба на Летур, не за џабе е прогласена Средство од културен интерес y Историски уметнички споменик. Тоа е храм изграден помеѓу петнаесеттиот и шеснаесеттиот век кој одговара на готските канони. Сепак, нејзината корица е ренесансна.

Однадвор се издвојуваат нејзината тенка камбанарија и потпорите што ја зајакнуваат. Што се однесува до внатрешноста, тој е распореден во еднокораб со три пресеци чиј таван е потпрен со ребрести сводови кои, пак, се потпираат на столбови. Две странични капели му даваат латински крст план. Го красат и разни слики од XNUMX век кои се припишуваат на т.н Мајсторот на Албасете.

Но, градот има и други храмови. На испосник на Алто, кој се наоѓа на истоимената улица, има стрмни скали и прекрасна ренесансна врата; оној на Сан Бартоломе, во селото Ла Абејуела, датира од XNUMX век и од онаа што му припаѓала на Сан Себастијан останала само фасадата, исто така од ренесансата.

Погледи на Летур

Сиера дел Сегура

Сиера де Летур

Како што веќе ви кажавме, овој град е над седумстотини метри надморска височина. Затоа, нема да бидете изненадени што има неколку гледишта кои ви нудат прекрасен поглед на селата на Албасете. Меѓу нив, се издвојува онаа од Ла Молатика, автентичен природен балкон кој гледа на импресивни карпи и ги прикажува овоштарниците од областа и потокот Летур.

Исто така ви овозможува да уживате во прекрасните глетки Поглед на Сан Себастијан, кој, каде што е соодветно, се отвора кон стариот град. И можеме да ви го кажеме истото за оние од Артезуела, на Црница Арх и Starlight. Вториот, како што сугерира неговото име, е совршен за гледање ѕвезди и се наоѓа на периферијата на градот. Можете да го достигнете со одење по шумската патека на Мелера и ова нè наведува да зборуваме за рутите за пешачење и планински велосипедизам што ви ги нуди градот Албасете.

Пешачки патеки во Летур

Водопад

Природен базен во градот Албасете

Овој прекрасен град се наоѓа во привилегирана природна средина во која доминираат Сиера дел Сегура. За да уживате во него, изготвена е цела рута на патеки која е во должина од 184 километри. Можете да уживате во него создавајќи свои тури низ него. Но и следете ги веќе нацртаните правци.

Меѓу овие се издвојува кружниот, кој заминува и се враќа во градот минувајќи низ Алмазаран и Бакаликос а тоа ви нуди прекрасни погледи на спектакуларното Кањонот Сегура. Исто така, ако сакате орнитологија, ќе можете да забележите добар број на птици грабливки. Долг е речиси дваесет километри и некако тежок.

тие се исто така многу убави маршрутите од Лос Хореонес, Ла Муела, Регали и Летур до Ла Абежуела. Во овие случаи, тие се околу тринаесет километри и претставуваат средни или високи тешкотии. Меѓутоа, ако не сакате да вложите толку многу напор, имате полесни рути. На пример, онаа на Камино де лос Канталарес, кој мери два километри и минува низ места толку убави како што е Локва Локва и Пештерата на свежината. Исто така, лесно е патека на водопад, кој ве носи до тој спектакуларен водопад каде што во лето можете добро да се капете. Конечно, онаа на Сан Себастијан ви нуди прекрасен поглед на историскиот центар на Летур.

Од друга страна, како што ви кажавме, можете да уживате и во планински велосипедизам во градот Албасете. Областа има неколку шумски патеки за тоа. Како примерок од овие правци го наведуваме кружниот круг низ кој минува La Artezuela, Corral de la Rada, Cañada del Pozo de San Marcos и Cortijo de la Fuente de la Solana. Покрај тоа, можете да го направите целосно или во делови. Во секој случај, ви нуди и спектакуларни глетки.

Фестивали и гастрономија

Поворка

Популарните учтивости на Летур

За да ја завршиме нашата посета на Летур, ќе ви кажеме за неговите фестивали и неговата типична кујна. Што се однесува до првата, заштитниците се втората половина на август во чест на Богородица Успение. Нормално, тие траат седум дена и вклучуваат бројни активности. Но, градот ги слави и прославите на Сан Антон на 17 јануари од Богородица од Кармен на 16 јули и Сантијаго на 25 истиот месец.

Сепак, тие се од посебен интерес Semana Дедо Мраз и фестивалот Летурна душа. Во текот на првата, популарната учтивост. Ова име е дадено на еднината средба на сликите на Исус и Богородица на тагата, и двајцата земени во процесија. Што се однесува до Летуралма, која се одржува на крајот на јули, тоа е фестивал кој вклучува концерти, театарски претстави и активности за деца.

Од друга страна, не можеме да го оставиме Летур без да ви кажеме за неговата вкусна гастрономија. Ова вклучува обилни јадења од Сиера дел Сегура како што се тркалање трошки, кои имаат и хоризо, сланина и шунка; тој калдо верде, кој вклучува бел грав и тенџере со црн пудинг. Не помалку вкусни се и наут со јагнешки или свински стапала и малку полесни салата од одбојка.

На виткање трошки

Тепсија од мига ролери

Можеби уште потипични се скрши, кои се прават со колачи од брашно и сос од домати, кромид, лук и црвен пипер. Покрај тоа, се додаваат треска или зајак. Тие се исто така познати лустери од областа, кои најчесто се јадат во чорба со компири или едноставно се пржат.

Во однос на слаткарството, градот Албасете ви нуди многу деликатеси. Тоа е случај на toñas letureños, кои се колачи прекриени со мед, мелени ореви и друго сушено овошје. И, исто така, на мафини, слично како и претходните, бидејќи содржат бадеми и мед и се прават варени во рерна. Конечно, можете да вкусите и извонредни пржени колачи, колачи за коса од ангел или воздишки. И, за да го завршите оброкот, можете да го пробате зуракапот, домашна ракија.

Како заклучок, ви покажавме сè што можете да видите и направите во Летур, прекрасна вила сместена во Сиера дел Сегура. Можеме само да ви предложиме да ја посетите и, бидејќи сте во провинцијата Албасете, дека се приближувате и до други убави локации како на пр Алкала дел úакар. Осмели се да го направиш тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*