Лилјаците во Остин, Тексас

Лилјаци во Остин

Главен град на државата Тексас е Остин. Во никој случај не е најнаселен град, бидејќи Хјустон го победи далеку, ниту е најпосетуван од туристи. Дури и да е така, тој е прилично убав град со многу интересни места, како што се паркови и големи згради како што се Градското собрание, седиштето на државната влада или Кула Кондоминиус, станбена зграда што достигнува 172 метри висина, иако сè уште има повисока зграда во градот, Австонецот.

А сепак она што го прави Остин славен, дури и повеќе од новото Коло за брзина во која наскоро ќе се одржи Гран при на Формула 1, тие се нивните лилјаци.

Доколку Бетмен навистина постоеше, Остин веројатно ќе беше неговиот дом, а факт е дека огромна заедница од овие животни живее во градот Тексас, толку многу што дури не се криптираат илјадници, туку дури и над милион. Затоа, зборуваме за најголемата урбана заедница во светот од овие цицачи.

Оваа заедница се собира главно во подрумот на еден од мостовите на градот, мостот на Конгресот, за време на потоплите месеци, помеѓу март и ноември. За тоа време, секоја вечер, лилјаците излегуваат секој ден во потрага по вечера. Исто така се вели дека тие јадат повеќе од еден тон инсекти секоја вечер.

Па, тие излези на лилјаците од Конгресниот мост станаа најголемото шоу и во најголемиот туристички настан во градот Остин. Така, секое попладне, многу туристи и curубопитни луѓе се приближуваат до мостот и неговата околина, добро опремени со видео и фото камери, за да размислат за спектакуларната слика на летаат илјадници лилјаци и звукот и зуењето на илјадници и илјадници крилја што мавтаат. Сосема природен спектакл.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*