Лондон како двојка

Овој период од годината е многу добро време да ја посетите англиската престолнина. Градот ужива во добра клима и како и секогаш се случува во градовите со сиво и бурно небо голем дел од годината, кога сонцето сјае, се појавуваат неговите граѓани и уживаат во неговата топлина.

Екскурзии, вечери, прошетки низ паркови и замоци, изложби, фестивали. Лондон нуди многу во текот на целата година и ако одите како двојка, можете да размислите и да изберете некои особено романтични активности, од оние што оставаат фотографии незаборавни како романтичните разгледници. Нашата листа нема редослед од најдобро до најлошо, затоа разгледајте и изградете си.

Серпентина Лидо

Тоа е во Хајд парк а локалното население уживаше во возењето најмалку еден век. Многу парови доаѓаат тука во сабота, ставете ги нозете во вода или возете во мали чамци. И кога е време за чај, тие одат во кафе-барот Лиде.

Тоа е езерце кој се отвора само за време на викендите од мај и седум дена во неделата од 1 јуни до 12 септември. Во кафетеријата има маси покрај езерцето, за да можете да пиете кафе, чај или чаша црвено вино. Во близина се наоѓа Пливачкиот клуб кој е најстариот во Англија и каде што луѓето пливаат секој ден од 6 до 9:30 часот. Дури и во зима. И да, водата е чиста затоа што се испитува секоја недела.

Серпентина Лидо отворено од 10 до 6 часот иако те пуштија да влезеш до 5:30 часот. Има цена од 4 фунти по возрасен иако по 4 часот цената паѓа на 4 фунти. Изнајмувањето на шезлонги чини 10 фунти цел ден. Arriveе пристигнете на цевката и се симнувате на станицата Јужен Кенсингтон.

Мала Венеција

За романтична прошетка и малку ручек на сонце, прошетката мора да биде оваа тивко маало опкружено со канали во кои се движат живописните летала. Покрај главниот канал има кафулиња и барови и многу куќи во архитектонски стил на Regence. Постојат два големи канали, Големиот сојуз и регентскиот и басенот на Падингтон што се спојуваат во големо и убаво езерце, срцето на целата област, езерцето за разгледување.

Lивеењето тука е скапо и толку е кул но тоа е одлична туристичка прошетка и за в inубен пар, одлично. Прошетката може да оди дури и подалеку, оставајќи ја Малата Венеција пеш за да стигне до паркот Регент со убаво получасовно пешачење.

Можете исто така да земете брод, „Вотербас“, кој се спушта по каналот до зоолошката градина и до Камдем. Можете да стигнете таму со метро со симнување на станицата Авенија Ворвик на линијата Бекерло.

Патот Колумбија

Ако нема да престојувате во хотел и ако престојувате во стан за изнајмување туристи, ќе имате куќа на располагање. Пазарење за намирници е обврска и исто така можете да искористите и да купите цвеќе за вашиот партнер. Добро место за купување букети е Пазар на цвеќиња на патот Колумбија. Само Отвора во недела и тоа е во источен Лондон, но е совршено да се шета меѓу цвеќињата.

исто така, има продавници за антиквитети, уметнички галерии и некои продавници за облека овде, па прошетката е поцелосна. На пример, на улицата Езра, можете да седите во симпатично кафуле наречено Лили Ванили и да ги вкусите нејзините колачи со кафе или чај. Исклучителна!

Станица Свети Панкрас

Можеби се прашувате што е романтично во метро станицата, но секогаш има нешто. Тука се крие а скулптура висока девет метри што претставува двојка гушкање со голема нежност. Сигурно ќе поминете низ оваа станица некогаш, па кога ќе го направите тоа со вашето момче или девојче, тогаш застанете и Земете ја сликата.

И бидејќи сте на таа станица, можете да ја завршите турнејата во Шампањ бар „Searcys St. Pancras“. Бар е долг 98 метри, да, добро прочитавте, и тие се служат барем 17 сорти на овој алкохолен пијалок.

Јавањето во Хајд Парк

Не е важно дали сте одличен возач или не, секогаш можете да изнајмите коњ и да изградите еден романтично возење на коњ низ еден од најпопуларните паркови во Лондон. Оваа услуга се нуди тука во текот на целата година, за соло-возачи возрасни или деца, а исто така и за групи.

Услугата ги отвора вратите во 7:30 часот наутро и се затвора во 5 часот, секој ден во неделата. Не е потребно претходно искуство затоа што коњите се многу мирни. Доколку ви се допаѓа идејата, можете да го проверите времето пред и по извршувањето на резервацијата и плаќањето преку Интернет или по телефон. Ако го направите тоа долго време однапред, секогаш можете да направите измени со известување за една недела претходно. Парите не се враќаат, во спротивно.

Не е ефтино возење бидејќи часовите за возење чинат по возрасен 103 фунти на час. Ако сакате нешто поексклузивно, тогаш треба да платите 130 фунти. Стапката вклучува чизми, капа и водоотпорен капут. Имајте на ум дека за време на викендите има многу луѓе, затоа мора да резервирате повеќе од една недела однапред.

Парк Гринич

Тој е еден од кралските паркови и кога ќе се искачите на врвот на ридот имате прекрасен поглед кон Лондон. На пролет, паркот е полн со цвеќиња, има билки, диви цвеќиња, орхидеи, и ако сте заинтересирани за поморската историја, тој содржи Стариот кралски поморски колеџ и Националниот поморски музеј.

Ниту, пак, ти кажувам кога цветаат нејзините мали дрвја со виолетови цвеќиња и ливчињата паѓаат на патеките и на клупите. Тоа е убавина!

Катедрала Свети Павле

Црквата е секогаш романтична ако вашата намера е да имате „света“ врска. И оваа конкретна црква е многу убава така можете да се искачите со срцето половина до врвот на куполата, 259 чекори низ, и размислувајќи за Лондон направете нарачка за вашите раце ...

До катедралата се стигнува лесно бидејќи има своја метро станица. Се отвора од понеделник до петок од 8:30 до 4:30 часот и влезот во куполата чини 18 фунти.

Романтични вечери, здравици и чаеви

Ако сакате да излегувате во кафеани со вашето момче / девојче, можете да се прошетате околу него Хотел Конот. Неговиот бар е мистериозен и затскриен агол што ќе го сакате. Ако сте од оние што избираат јадете со панорамски поглед тогаш најдобриот е ресторанот на Сирси кај Геркин, со својата стаклена купола што го голи небото и градот голи.

Дали ви се допаѓа идејата за пинта во типично британска паб? Понудата е многубројна, но во Клеркенвел има Фокс и сидро паб, со своето едноставно и сочно мени, 100% британски. Конечно, а Чај од 5 часот Можете да го вкусите практично во кој било агол од Лондон (во рамките на најкласичните хотели, па дури и во Харод, тие служат најдобро).

Дали се прашувате од каде е фотографијата што ја започнува објавата? Каде е скриен тој прекрасен англиски рид? Тоа е Ричмонд Хил, на северот од меандрот на Темза, околу палатата Ричмонд и истоимениот парк. Овој прекрасен поглед е од Тераса Прошетката, дизајнирана во XNUMX век.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*