Нафтен залив во Конил

Нафтен залив во Конил

La Нафтен залив во Конил Таа е една од прекрасните плажи на оваа општина во провинцијата Cádiz. Затоа припаѓа на т.н Коста де ла Луз, кој го опфаќа крајбрежјето и на гореспоменатата провинција и на Huelva а тоа има голема туристичка сила.

Иако не е најголемата плажа во околината или пак со најдобри услуги, таа е една од најубавите. Сепак, имате избор. Бидејќи четиринаесетте километри плажи на градот Кадиз вклучуваат оние на бателите, фонтанила, чорило o Фуенте дел Гало. Исто така, имате и други заливи како оние на Рокео или оние на Рош. Веднаш до вториот, имаше и прекрасна борова шума која претрпе страшен пожар во 2006 година. Но, ако сакате да дознаете повеќе за Кала дел Ацеите во Конил, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Каде е и како да стигнете до Кала дел Ацеите?

Панорамски поглед на Кала дел Ацеите

Карпите на Кала дел Ацеит во Конил де ла Фронтера

Овој прекрасен залив се наоѓа периферијата на Конил де ла Фронтера, во близина на рибарското пристаниште во градот. За да стигнете до него, можете да тргнете по патот CA-308, кој го напушта полицискиот кружен тек. Откако ќе го поминете кампот, излезете на вториот излез кон пристаништето.

Откако ќе поминете покрај ресторан, треба да свртите лево и да следите земјен пат. Потоа свртете десно и ќе дојдете до паркинг на потокот. За да се спушти до песокот има рампа и скали. Затоа, до заливот можете да стигнете пеш со кратка прошетка од само еден километар. Но, можете да пристапите и со автомобил. Покрај тоа, целата рута е совршено означена.

Од друга страна, ако сакате да ја продолжите прошетката и да размислите за спектакуларни погледи на брегот на Кадиз, можете да ги искористите т.н. Патека Калас де Конил. Долг е километар и пол и се спојува со светилникот на Рош со просторот каде што се наоѓа истоимената урбанизација. Попатно ќе добиете прекрасни погледи на самата Кала дел Ацеите, но и на Фуенте дел Гало, па дури и на Конил и светилникот на Трафалгар.

Како е Кала дел Ацеите во Конил?

Зајдисонце

Зајдисонце на плажите Конил де ла Фронтера

Ако се осмелите да го запознаете овој залив, ќе најдете прекрасна песочна брега долга двесте и педесет метри и широка дваесет и пет метри. Сепак, овие димензии може да варираат, логично, во зависност од плимата и осеката. но секогаш има бели песоци и тиркизно сини води. Овие тонови се во контраст со црвеникава боја на карпите кои ја опкружуваат плажата и исто така со зелена вегетација што е со неа

Тој е ориентиран кон југ, каде што дува помалку ветер од Леванте. Затоа, оваа локација, покрај самите карпи и нивната кружна форма, ја чуваат заштитена. Бидејќи не е најважната песочна област во Конил де ла Фронтера, има малку услуги. Но, тој има чистење и надзор. Дури и во лето се отвора бар на плажа каде што можете да се напиете и јадете. Друга опција е да се оди до пристаништето, каде што има неколку угостителски објекти.

Од друга страна, окупацијата на заливот е средна. Да, често е, но не е пренатрупано, освен во месеците јули и август, кога Конил прима повеќе туристи. Нејзините води имаат а умерен оток. Според тоа, тие се мирни и подеднакво проѕирни води. Ова ги прави совршени за вежбајте нуркање а исто така и така што се капете со вашите мали деца.

Конечно, ви препорачуваме да ја посетите Кала дел Ацеите во Конил на зајдисонце. Црвеникавата боја на зајдисонцето е комбинирана со сличната боја на карпите и со тиркизното сино на морето, создавајќи глетка полн со убавина и романтика. Но, ако уживате во Кала дел Ацеите, ќе го посетите и Конил. Затоа сакаме да ви препорачаме што да се види во овој прекрасен град Кадиз.

Што да се види во Конил де ла Фронтера?

Кулата Гузман

Торе де Гузман, еден од симболите на Конил

Конил е мал град во провинцијата Cádiz кој во целиот општински мандат има околу дваесет и две илјади жители, иако во лето може да достигне и сто илјади. Сепак, тоа е еден од градовите потипично и со поголем шарм на брегот на Кадиз.

Има спектакуларно историски шлем на бели куќи и дворови украсени со цвеќиња до кои се пристапува преку Порта на вилата. Ова било изградено на почетокот на XNUMX век и било едно од четирите што минувале низ стариот ѕид, од кој не останало многу. Но, на Calle Extramuros е зачуван еден од неговите ќошиња.

Претходно е Кулата Гузман, кој беше почит на замокот Конил, сега исчезна. Тоа е од XNUMX век, иако претрпе неколку реставрации. Во моментов, тоа е место за уметничка изложба и има туристичко информативна точка. Но, пред сè, можете да се качите на покривот и да уживате во спектакуларни погледи на брегот на Кадиз.

Послужи и како заштита од пиратски напади. За да се избегнат овие, имало и две крајбрежни кули кои се зачувани. се оние на Кастилново, граничи со Вејер де ла Фронтера и на свињата, на границата со Чиклана. Подеднакво убава е рибарски кварт, од кој можете да пешачите до мелнички квадрат, така наречен затоа што во него е зачуван еден. А до него ќе видите мал брод кој ја симболизира врската помеѓу градот и морето.

Од друга страна, во Конил има неколку дворци. Меѓу другите, можете да ја видите куќата на Грофот од петте кули. Но интересни се и други граѓански конструкции, како на пр стар затвор и поглавја куќи, сите од XNUMX век. Исто така, не престанувајте да се приближувате кон Плоштад Шпанија, симболично место во градот и полно со анимација.

Црква Санта Каталина

Старата црква Санта Каталина

Сепак, зборувајќи за симболи на Конил, мораме да го направиме тоа шанката. Градот, заедно со другите на брегот на Кадиз, како Барбате или Тарифа, живеел долго време од риболов на сина туна, до тој степен што стана цела култура. La Chanca е огромна зграда од седум илјади и петстотини квадратни метри изградена во XNUMX век каде што рибата била исечена и солена. Во моментов, веќе реставриран, се користи како библиотека, за изложби и како седиште, поточно, на Музеј на туна.

Што се однесува до религиозното наследство на Конил, ве советуваме да го посетите Црква на милоста, каде што има полихромна резба на Богородица од XNUMX век. Треба да отидете и на Црква на доблестите, изградена во XNUMX век и во која може да се видат резби на Пресвета Богородица доблести и Санта Каталина, сопатронеси на градот, како и уште една Христова распната датирана во XNUMX век.

Во риболовната област е испосник на Светиот Дух, изградена во XNUMX век, а во Ел Колорадо е Ермитаж на Пресвета Богородица Помош на христијаните. Исто така, ви препорачуваме да го посетите манастирот Викторија.

Многу различен карактер има Голема црква Конил или Санта Каталина. Бидејќи овој прекрасен храм Мудејар од XNUMX век, неколкупати обновен, сега осквернавен, стана културен центар. Во него, според тоа, можете да видите изложби и други настани. Токму, на Плаза де Санта Каталина ги имате љубопитните Општински музеј на корените на Конил, од етнографски карактер и со повеќе од деветстотини парчиња кои во минатото биле користени од жителите на градот.

Што да се види околу Конил?

Вејер де ла Фронтера

Панорамски поглед на Вејер де ла Фронтера

Откако ќе ви кажеме за Кала дел Ацеите во Конил и што да видите во овој прекрасен град во Кадиз, ќе ви предложиме некаде во нејзина близина. На само шеснаесет километри имате Вејер де ла Фронтера, чиј заѕидан стар кварт е уметнички историски ансамбл. Доминирана од неговиот импозантен замок изграден во XNUMX век и прогласен за национален споменик, градот има и интересно религиозно наследство.

Определување во него на црква на Божествениот Спасител, мудејарски готски скапоцен камен изграден на стара џамија во средината на XNUMX век. Исто така вреди да се посети Ермитаж на Богородица од Маслиново, изградена во XNUMX век, во која се сместени слики од мексиканскиот сликар Хуан Кореа.

Од друга страна, на околу осумнаесет километри од Конил го имате градот Чиклана де ла Фронтера. Тоа е уште едно монументално чудо во кое имате религиозни конструкции како што се цркви во Сан Хуан Баутиста (скапоцен камен на неокласицизмот во Кадиз) и Сан Себастијан, испосниците на Санта Ана и Вера Круз или манастирот на Хесус Назарено.

Што се однесува до неговото граѓанско наследство, тоа е уште поспектакуларно. издвоите во него кулите како Саатот, изградена во XNUMX век на еден од пристапните сводови до градот. Се наоѓа во Главниот плоштад, најважниот архитектонски простор во Чиклана, бидејќи во него се сместени и други споменици како црквата Сан Хуан Баутиста, веќе спомената. Конечно, можете да видите во вилата величествени палати како оние на грофот Торес и грофот Пинар, и двата преодни помеѓу барокот и неокласиката.

Како заклучок, објаснивме сè што треба да знаете за Нафтен залив во Конил. Но, сакавме да разговараме со вас и за тоа што да видите во тој прекрасен град во провинцијата Кадиз, како и во други блиски градови како Чиклана или Вејер. Зарем не мислите дека имаат доволно атракции за да ги посетите?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*