Мегалитски храмови на Малта

Светот има многу мистериозни места, од оние што малку се знае и многу се претпоставува. Малта е една од нив или, поконкретно, на мегалитски храмови на МалтаНа Дали ги знаеш? Зарем не те заинтригираат?

Малта е дел од Европската унија и иако е мала, таа е земја во која живеат многу луѓе. Тука, во оваа чудна географија денес многу посетена од туристи благодарение на неговата топла клима, има три Светско наследство и многу мегалитски храмови кои се меѓу најстарите и најмистериозните во светот.

Малта

Е независна држава јужно од Италија и дека иако беше во милост и немилост на различни земји во текот на својата историја, таа е, од 1964 година, навистина независна. Тоа е островска држава составен од три острови, самата Малта, Гозо и Комино. Постојат и други мали острови.

Климата на Малта е топло во лето и во зима малку врне. Затоа одат многу туристи. За неговите плажи и очигледно, за овие мегалитски храмови кои се супер curубопитни.

Мегалитски храмови на Малта

Постојат седум мегалитски храмови на Малта што УНЕСКО ги признава како локалитети на светско наследствос Тие се на Малта и на островот Гозо. Во првиот се храмовите на Агар Ким, Мнајдра и Тарсиен, Та'Хаграт и Скорба додека во Гозо се двата огромни храма на Ггантија.

Сите се монументални праисториски структури се верува дека биле изградени во текот на четвртиот и третиот милениум п.н.е. Тие се едни од првите подигнати камени градби во светот и се впечатливи по своите форми и украси. Вистината е дека секој комплекс е единствен и ремек -дело за технолошкото достигнување што го претставуваат.

Специјалистите велат дека секој споменик има различна техника, план и артикулација иако постојат некои вообичаени карактеристики како елипсовиден двор напред и вдлабната фасада. Општо земено, влезот се наоѓа напред, во средината на фасадата, се отвора кон монументален премин со асфалтиран двор, а внатрешноста е составена од полукружни комори симетрично распоредени на секоја страна од оската на зградата.

Овие комори се разликуваат по број во зависност од зградата, понекогаш има три комори, понекогаш четири или пет, а можеби и шест. Има хоризонтални камења и огромни стоечки камења, Се верува дека имало покриви и с everything сугерира дека методот на конструкција открива многу софистицираност. Користениот камен е достапен локално, тоа е корален варовник за надворешни wallsидови и а помек варовник за ентериери и декоративни елементи. Да, има некои украси внатре во зградите и тие исто така откриваат значителен степен на изработка.

Од што декоративни елементи Говориме? Панелите украсени со дупки, спирални мотиви, дрвја, растенија и животни не недостасуваат. Се верува, од архитектонскиот дизајн и украсите, дека овие древни градби исполниле некои ритуална улога за општеството што ги изгради.

Речиси сите информации што ќе ги најдете за мегалитските храмови на Малта потекнуваат од православна археологијаНа Оваа наука, од анализа на коски, керамички фрагменти и различни марки, го утврди тоа Луѓето живееле на Малта од најмалку 5200 п.н.еНа Livedивееле во пештери, но подоцна изградиле куќи и цели села. Се верува дека повеќе или помалку по 1600 години пристигнување на островот тие ја започнаа изградбата на овие огромни храмови, од кои денес гледаме само нешто како нивните скелети.

По момент на слава и сјај се чини дека Околу 2300 година пред нашата ера оваа фантастична култура започна брзо да опаѓа.и Зошто? Се верува дека поради екстремно уништување на шумите, губење на почвата, поголема популација и користење на ресурсите за земјоделство ... Се зборува и за глад, социјален конфликт околу угнетувачката религија или доаѓање надворешни напаѓачи. Сепак, што и да се случи, културата на Малта опадна и до доаѓањето на луѓето во бронзеното време околу 2000 година пред нашата ера. В островот бил напуштен.

Најпознати урнатини се храмот на Агар Ким и оние на Мнајдра, на југо-западниот брег на Малта, гледајќи кон морето кон ненаселениот остров Филфла, оддалечен речиси пет километри. Оваа рамнина има два вида варовник, помал и потежок оној што се користи во Мнајдра и повисок и помек оној што се користи во Агар Ким.

Агар Ким Тоа значи „стоечки камења“ и пред урнатините да излезат на виделина биле покриени со камена тумба од која само неколку стоечки карпи излегувале на врвот. Се верува дека храмот бил изграден во фази помеѓу 3500 година пред новата ера и 2900 година пред нашата ера и ги има најголемите камења на островотНа Има масивна карпа седум метри на три метри и тешка околу 20 тони.

Урнатините за првпат биле истражени во 1839 година и посериозни ископувања биле извршени помеѓу 1885 и 1910 година. Во случај на лХрамовите на Мнајдра се околу 500 метри западно од Агар Ким, во близина на врвот на заливот со поглед на море. Комплексот има две згради, главен храм со две елипсовидни комори и мал храм со друга комора.

Храмови на астрономско набудување? Може да биде. Главниот влез е свртен кон исток и на есенската и пролетната рамноденица, првите сончеви зраци паѓаат на камен на wallидот од втората комора. Во лето и зима сонцето ги осветлува аглите на два столба што се наоѓаат во преминот што ги поврзува главните комори.

Навистина е прекрасно оттогаш двата комплекси на храмови се астрономски усогласени и тоа не само еднаш дневно, туку неколку пати: на пример, во Агар Ким, на зори сончевите зраци минуваат низ она што е познато како оракул и ја прикажуваат сликата на диск со приближно иста големина како она што се гледа од месечина и, како што минуваат минути, дискот расте и станува елипса. Друго усогласување се случува на зајдисонце.

Вистината е дека овие астрономски прашања се супер ретки, бидејќи ако веруваме во православна археологија во тоа време, тоа знаење ... Има податок кој е погрешен. Други истражувачи предлагаат други поинтересни идеи: кулминацискиот момент на сонцето на солстицијата не е фиксен, туку варира со аголот, кој се зголемува или намалува, на оската на Земјата во однос на рамнината на нејзината орбита околу Сонцето. Овие промени се технички познати како „косост на елипсата“ и има опсег од 23 степени и 27 минути.

Така, се открива голем циклус од повеќе од 40 илјади години и ако порамнувањата се доволно стари, тие ќе вклучат одреден степен на грешка предизвикана токму од оваа променлива косина. Од оваа грешка, тогаш е можно да се пресмета точен датум на изградба на храмовите.

Така, во случај на храмовите Мнајдра, нивното усогласување е добро, но не е многу совршено. Значи, пресметката сугерира дека совршеното усогласување мора да се случило најмалку двапати во последните 15 години: еднаш во 3700 година пред новата ера и едно порано, во 10.205 година пред нашата ера. Тие се многу постари од она што се вели.

Многу ретко ... Но, она што додава мистерија е тоа што е надвор од неговиот однос со theвездите мегалитските храмови на Малта откриваат голем степен на математичка и инженерска софистицираностНа Дали знаеше? Можеби не, затоа што работите со theвездите, математиката и генерално постигнатиот инженеринг се надвор од православната археологија. Исто така, нема ништо во светот што изгледа како овие храмови така самото негово постоење е загадочно.

Конечно, не можеме да заборавиме на комплексот на Храмови Хал СафлиениПознат како хипогеумотНа Има три подземни нивоа длабоки 12 метри, спирално скалило што се спушта и две комори познати како Oracle и Sancta Sanctorum. Исто така постојат и Храмови на Тарсиен, во рамките на кој А колосална статуа со првобитна висина од два и пол метри, крстен како Мајка Божица.

 

На Храмовите Тас-Силг и Храмовите Скорба и чудните шини издлабени од подот пронајдени во различни делови на Малта и се спојуваат во морето. Тие изгледаат како знаци на тркала, но сигурно не се. А што се тие? Па, уште една мистерија.

И, се разбира, ако сакате да дознаете повеќе за сомневањата, размислувањата, предлозите, претпоставките и многу повеќе дека има околу мегалитичките храмови на Малта, има многу интересни книги и веб -страници. Мојот прв пристап кон оваа мистерија беше од раката на класиката: Ерих Вон Диникен.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*