Медина Сидонија

Слика | Провинцијата Кадиз

Убавината и романтизмот на Кадиз се синтетизираат на едно место: Медина Сидонија, дестинација која се наоѓа меѓу Сиера де Кадиз и Атлантскиот Океан и која секогаш го пречекува патникот со раширени раце.

Различни култури оставиле свој белег во широкото историско-уметничко наследство на Медина Сидонија, која е еден од најстарите градови во Шпанија. Без сомнение, едно од најдобрите места за гледање во Андалузија.

Што да видите во Медина Сидонија

Градот припаѓа на една од најважните природни области на Пиринејскиот полуостров, регионот на лагуната Ла Јанда, поради големото еколошко богатство. Сепак, историскиот центар на Медина Сидонија е исто така од голема важност и е задоволство да се забележи. Монументален простор со име Историско уметничко место и предност од културен интерес во 2001 година.

Монументални лакови и wallид

Слика | Провинцијата Кадиз

Wallидот на Медина Сидонија потекнува од исламскиот период - исламскиот среден век. Иако до денес е нешто намалено, сепак можеме да размислиме за нејзината структура, некои делови затворени меѓу куќите и други пообемни, што е толку сведоштво за стратешката локација на Медина Сидонија во рамките на Кадиз.

Најфотогеничните места на theидот се сводовите и пристапните порти кон градот: Порта де Белен, Порта де ла Пастора и Порта дел Сол.

  • Портата Витлеем е пристапна точка до средновековниот град. Така се нарекува затоа што во нишата има слика на Света Марија од Витлеем.
  • Вратата Пастора има лак за потковица и големо пристапно скалило. Тоа е арапска врата за пристап до заградениот комплет. Познато е и како Пуерта де ла Салада поради фонтаната на крајот од скалилото.
  • Пуерта дел Сол е свртен кон исток, па сонцето тука изгрева секое утро. Совршена локација за да направите неколку прекрасни слики од патувањето до Медина Сидонија.

Замокот Медина Сидонија

Слика | Емилио Ј. Родригез Посада Викимедија комонс

Тоа е урнатините на едно старо утврдување што го користеле Римјаните, муслиманите и христијаните лоцирани на врвот на ридот Кастел од кој останале само остатоците бидејќи од XNUMX век па наваму се користел како каменолом за други градби како што се градското собрание или главната црква на Санта Марија ла Коронада.

Од неговата гледна точка, 300 метри надморска височина, има исклучителни погледи на оние што хипнотизираат. Посетата на замокот Медина Сидонија е најдобрата можност да се набудува градот во целиот негов раскош и прекрасните околни пејзажи. Искачувањето од центарот на градот е супер пријатно и самиот археолошки локалитет е совршено прилагоден за прошетка меѓу историските остатоци.

Црква на Санта Марија ла градоначалник

Многу близу до замокот во горниот дел на градот се наоѓа црквата Санта Марија ла градоначалник ла Коронада, готски-ренесансен храм, со план на латински крст и три наоси што бил изграден на стара џамија.

Има фасада во стилот на Херерија со многу впечатливи влијанија на Андалузија Платереска. Меѓутоа, внатрешноста не е ништо помалку затоа што во внатрешноста се наоѓа импресивното главно олтарно парче во стилот Платереска, наосот на Посланието или зачнувањето, резбата на Христос на простувањето од Педро Ролдан од 1679 година, Старателството на корпусот Кристи од 1575 година, барокниот хор и рококовиот олтар.

Црква Сантијаго

Станува збор за црква со правоаголен план, тројно наос и стил на Мудејар со спектакуларен таван со кафуле, датиран од почетокот на XNUMX век. Тој е посветен на патронот на градот и на Шпанија: Сантијаго ел градоначалник.

Црква на победата

И манастирот и сегашната црква го имаат своето потекло во XNUMX и XNUMX век. Црквата Викторија е составена од три кораби, кула од тули и голема купола, украсена во своето време. Внатре има неколку многу важни уметнички дела што треба да се видат, како што се две скулптури на Мартинез Монтазес и висок олтар со Вирген де ла Викторија, што се припишува на училиштето Педро де Рибера.

Плаза де Еспања

Слика | Мајкл Гајлард Викимедија комонс

На плоштадот Еспања, денот започнува многу рано и завршува доцна со затворање на нивните деловни активности. Тоа е нервниот центар на градот и точка на средба за неговите жители. Тука има барови, ресторани и тераси каде што можете да пиете пијалок по долга прошетка низ Медина Сидонија и да го вкусите бавното темпо на живот и познатата атмосфера на локалното население.

Покрај тоа, на Плазата де Еспања се наоѓа и градското собрание. Зграда во барокен стил во која е сместен Општинскиот историски архив.

Етнографски музеј

Етнографскиот музеј на Медина Сидонија погледнува во времето за обичаите и начинот на живот на луѓето од Асидонија преку комплетна изложба на која можете да видите од предмети за домаќинството, алатки за работа на терен и занаети до колекција антички мебел.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*