Места за патување како двојка во Шпанија

Алхамбра од Гранада

Има многу места за патување како двојка во Шпанија. Тие се градови кои имаат романтична аура. Покрај тоа, тие обично имаат илјадагодишна историја и бројни споменици. Но, пред се, тие се полни со легенди, многу од нив, токму за несреќни љубови.

Има толку многу места како ова во Шпанија што би било невозможно да ви кажеме за сите нив. Сепак, ве уверуваме дека доколку ги посетите оние што ќе ги предложиме, нема да зажалите. Ќе поминете прекрасен престој со партнерот и двајцата ќе уживате во а незаборавно сеќавање. Но, без дополнително одложување, ќе ви покажеме некои од тие места за патување како пар во Шпанија.

Пет непобедливи места за патување како пар во Шпанија

Ќе ја започнеме нашата обиколка на местата за патување како двојка низ Шпанија во историска Андалузија, а потоа ќе се приближиме до други места. Во оваа заедница, би можеле да разговараме со вас за Jaén или де Севилја, но можеби најромантичниот град е Гранада.

Гренада

Гранада Сакромонте

Населбата Сакромонте, во Гранада

Без сомнение, овој андалузиски град е еден од најсоодветните во Шпанија за посета како двојка. Има толку многу места на интерес што патувањето до Гранада бара неколку дена. Но, неизбежно е да се посети Алхамбра, античкиот град Насрид прогласен за светско наследство. И покрај неа, на Generalенералифе, со својата палата и нејзините импресивни градини.

Во вашата посета на Гранада треба да вклучите и прошетки низ неговите најтипични населби. Особено, треба да го видите Албаицин, со своите тесни улички и варосани бели куќи, и Сакромонте, со своите пештери кои служеле како живеалишта.

Исто така, не треба да заборавите на Катедрала на воплотувањето, кој се смета за еден од врвовите на шпанската ренесанса, ниту на Чартерхаус, изградена во XNUMX век. Сето ова без да се заборави Кралска капела, најважната готска зграда во Гранада.

Меѓутоа, ако има романтично место во градот Насрид, тоа е Изгледот на Свети Никола. Посетете го на зајдисонце и ќе имате прекрасен и уникатен поглед на Алхамбра. За да ја завршите посетата на Гранада, уживајте во некои од нејзините предјадења. Традиционално се нудат бесплатно со конзумирање, а дел од нив се пржен модар патлиџан, чопитос, маринирана кучешка риба или конци.

Традиционалните предјадења области се оние на Градското собрание, онаа на тротоарот Даро и онаа на Реалехо. Сепак, сите угостителски објекти во градот им нудат многу вкусни.

Теруел

Теруел

Градското собрание и катедралата Теруел

Овој арагонски град, кој дури има легенда слична на онаа за Ромео и Јулија, не би можел да изостане во нашата обиколка на местата за патување како пар низ Шпанија. Тоа е токму тоа на Љубовниците на Теруел, Изабел де Сегура и Диего Марсила.

За нив Теруел е познат и како Град на љубовта, а една од посетите што можете да ја направите во арагонскиот град ќе ја открие токму приказната за Изабел и Диего. Разговараме со вас за Мавзолеј на вљубените, во која покрај неговиот гроб може да се види и цела изложба поврзана со времето и околностите на неговата несреќна љубов.

Но, Теруел е повеќе од љубовници. Има наследство од Архитектура на Мудејар кој е прогласен за светско наследство. Таа е составена од, меѓу другите згради, од кулите и покривите на катедралата Санта Марија и црквите Сан Педро, Сан Мартин и Ел Салвадор. Спротивно на тоа, импозантниот аквадукт Лос Аркос е ренесансен.

Меѓутоа, ако сепак сакате да патувате понатаму во времето, во близина на градот што го имате Динополис, тематски парк посветен на диносаурусите кои ја населувале областа во античко време.

Конечно, треба да го посетите наследството на модернистичка архитектура на Теруел. Таа одговара, во согласност со нејзините стари згради, на нео-мудејарски стил. И тој е составен од конструкции како што се Сан Николас де Бари, старите училишта на Арабал, аптекарската куќа на провинциската болница, казиното или Плаза де Торос.

Но, не треба да го напуштите арагонскиот град без да поминете низ добро познатото Плоштадот Торико. Околу него имате барови и ресторани каде што можете да уживате во извонредната кујна на Теруел. Во него се издвојува излечената шунка, но и јадења како јагнешко на скара, еребица и кисела зајак или пастрмка. А, што се однесува до слатките, вљубените воздишки или мудејарската плетенка.

Саламанка, уште едно место за патување како двојка во Шпанија совршено

Градината на Каликсто и Мелибеа

Хуерто де Каликсто и Мелибеа

Исто така, историската Саламанка е совршено место за патување како двојка во Шпанија. Всушност, таму се случува уште една од големите романтични приказни на нашата литература. Ние разговараме со вас за Каликсто и Мелибеа, двајца од протагонистите на Ла Селестина. А, токму до римскиот мост и градските ѕидини е негов Печ од зеленчук, градина во муслимански стил.

Но, Саламанка ви нуди многу други работи што треба да ги видите. Секоја турнеја мора да започне во Плаза градоначалник, барокен стил и се смета за еден од најубавите кај нас. Треба да ги посетите и неговите катедрали во градот. Стариот е од XNUMX век и романескен, додека новиот е готски и од XNUMX-ти.

Во Саламанка има многу други прекрасни верски објекти. Како пример ќе ги споменеме црквите Сан Маркос и Светиот Дух и манастирите Лас Кларас, Сан Антонио ел Реал и Сан Естебан.

Но, мора да ја посетите и Саламанка поради нејзиното импресивно наследство на цивилни згради. Меѓу нив и еден од Универзитетот и популарната Куќа на школките. А до нив, оние од колеџите и палатите на Монтереј, Анаја, Дон Диего Малдонадо или Орелана.

Накратко, успеавме да споменеме само мал дел од монументалното наследство на Саламанка затоа што е толку богато што треба повеќе од една посета. Не заборавајте дека повикот Стариот град Тоа е светско наследство.

Понтеведра

Пазо де Луризан

Палата Луризан

Ако разговараме со вас за градини со камелијаВеќе ќе ви дадеме доволно причини да ја посетите Понтеведра како пар. Бидејќи овој тип на цвеќе има одлични романтични резонанци и го има во сите градски паркови, доколку го посетите во зима.

Но, Понтеведра е исто така монументално чудо. Во неговиот стар град треба да го посетите базиликата Санта Марија ла Мајор, изградена во XNUMX век и, многу блиску до него, Плаза Теукро, врамена од барокни палати како оние на Гаго, Црна Гора или Пита.

Од друга страна, во околината на Плаза де ла Ферерија се наоѓаат манастирот во Сан Франциско и Црквата Ла Перегрина. А, малку подалеку, средновековниот мост Ел Бурго и Музеј на Понтеведра, со импресивна колекција на златен накит.

Прошетка низ брегот на Лерез исто така е многу романтично. А, ако го направите тоа од неговиот северен дел, покрај природата ќе го најдете и островот Скулптури, каде што се поставени дела од различни галициски автори.

Како и да е, ако останете во Parador de turismo, зграда од XNUMX век и прошетате низ Plaza de las Cinco Rúas, ќе стигнете до модернистичка област од градот, каде има бројни куќи од овој архитектонски стил, а исто така и Главниот театар. Меѓу овие згради се кафе Модерно, зградата на Поштата и пред се убавото Палатата Луризан.

Soria

Испосникот Сан Сатурио

Ермитаж на Сан Сатурио

Сорија бил градот каде Антонио Мачадо ја живеел својата љубовна приказна со Леонор лево, муза на некои од неговите големи песни. Ова треба да биде доволна причина за да го изберете како место за патување како пар во Шпанија. Всушност, на шеталиштето на Сан Сатурио, каде што се наоѓа истоимениот испосник, е место полно со романтика.

Но, покрај тоа, градот Дуеро ви нуди и импресивно историско и монументално наследство. Има многубројни Романски цркви како оние на Сан Хуан де Рабанера и Санто Доминго. Исто така има Ренесансни манастири како оној на Нуестра Сењора дел Кармен и испосниците како оној на Нуестра Сењора де ла Соледад.

Сепак, главниот верски споменик во Сорија е Со-катедрала во Сан Педро, кој зачува дел од првобитната монашка црква од XNUMX век. Внатре, можете да видите прекрасни барокни жртвеници како што се капелите на Сан Мигел и Сантисима Тринидад.

Градот Дуеро има и прекрасни палати како што се оние на грофовите Гомара и де лос Риос и Салседо. Но, најголемото богатство на Сорија се урнатините на Нумансија, кои се оддалечени само седум километри. Митскиот предримски град е ископан и може да се посети. Покрај тоа, многу од пронајдените парчиња се во Музеј Нумантино.

Ова не е единственото што можете да го видите во Сорија. Исто така многу интересни се Средновековниот музеј на Сан Хуан де Дуеро, кој се наоѓа во истоимениот манастир; епархиско-катедралниот музеј и Домот на поети, сместени во зградата на Кругот на пријателството.

Како заклучок, ви покажавме пет од места за патување како двојка во Шпанија. Сите тие ви нудат романтични катчиња, одлично монументално наследство и вкусна гастрономија. Но, ние би можеле да ви кажеме за многу други места. На пример, Ронда, чудниот град Малага кој беше колевка на бандити и сцена на љубовни приказни. Или островот на Ибица, со своите спектакуларни зајдисонца. Или, конечно, средновековниот Педраза, во Сеговија, со својот замок маѓепсан од двајца несреќни љубовници.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*